1. pešia divízia, Slovenský vojak


knihy-ilustrákKNIHA TÝŽDŇA

Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu

Tibor B. HAČKO

O vojne prvej Slovenskej republiky proti Sovietskemu zväzu nie je mnoho kníh. K najemotívnejším rozhodne patria spomienky jedného z mála účastníkov celého ťaženia, vynikajúceho lekára, zakladateľa a riaditeľa nemocnice v Podunajských Biskupiciach Dr. Karola Virsíka. Jeho svedectvo o frontových udalostiach v čase krátko po oslobodení a následne celého obdobia budovania ľudovo-demokratického zriadenia až po šesťdesiate roky sú v slovenskej literatúre jedinečným dokumentom, ktorý by si zaslúžil viac európskej a svetovej pozornosti.

Vydanie ďalšieho pôsobivého, historického diela je preto pre slovenského čitateľa jedinečnou príležitosťou doplniť si obraz doby, ktorá bola doposiaľ mapovaná len jednostranne. Takúto možnosť ponúka aj Pavel Mičianik už štvrtým a zároveň posledným dielom vojnovej série z Vydavateľstva Dali-BB Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu (1941 – 1944). Publikácia až lexikograficky na bezmála päťsto stranách zachytáva reorganizáciu Rýchlej divízie na 1. pešiu divíziu. Autor sa venuje jej všestrannému výcviku v ťažkých materiálnych podmienkach a nasadeniu na Kryme v lete a na jeseň 1943, jej rozdeleniu na dve časti až po ukončenie existencie v júni 1944. Posledný diel memoárov je venovaný najmä slovenským vojakom a dôstojníkom, ktorí so cťou prešli východným frontom v rokoch 1941 – 1944. Tým, ktorí zahynuli, aj tým, ktorí prežili. Je venovaná aj ich potomkom a všetkým, ktorí chcú poznať vlastnú minulosť. Prináša bezprostredné skúsenosti a názory príslušníkov jednotky na každodenný život na fronte, na vojnu samotnú, svedectvá o vzťahoch s príslušníkmi spojeneckých armád a s civilným obyvateľstvom, poznatky o živote obyvateľov Sovietskeho zväzu. Po prvý raz približuje aj osudy vojakov, ktorí sa dostali do sovietskeho zajatia. Najautentickejším a najcennejším prameňom sú vojnové denníky, ktoré si vojaci písali priamo na fronte. Autor im venuje celé štyri záverečné kapitoly publikácie. Aj preto by toto dielo nemalo chýbať vo všetkých verejných, ale aj v školských a univerzitných knižniciach.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.