3 OTÁZKY pre: Mons. Stanislava ZVOLENSKÉHO, arcibiskupa Bratislavskej arcidiecézy

Zvolenský-štvorec3 otázky pre: Mons. Stanislava ZVOLENSKÉHO, arcibiskupa Bratislavskej arcidiecézy

Potvrdili význam sv. Cyrila a Metoda

Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ

Foto: L. LESAY

V Bratislave nedávno rokovala Rada európskych biskupských konferencií. Aké má kompetencie?

Rada európskych biskupských konferencií je inštitúcia, ktorá vznikla po Druhom vatikánskom koncile v roku 1971 ako nástroj spolupráce medzi katolíckymi biskupmi nášho kontinentu. Združuje predsedov biskupských konferencií európskych štátov. Aj iné svetadiely majú podobné inštitúcie spolupráce biskupských konferencií. Momentálne má Rada európskych biskupských konferencií tridsaťsedem členov. Pravidelne sa stretáva na plenárnom zasadnutí raz do roka na území niektorej z členských biskupských konferencií.

Prečo sa jej plenárne zasadnutie konalo na Slovensku?

Konferencia biskupov Slovenska je členom Rady od svojho vzniku v roku 1993. Takže jednak pri príležitosti 20. výročia vzniku našej Konferencie, ale predovšetkým z dôvodu 1 150. výročia príchodu našich svätých vierozvestcov Cyrila a Metoda sme pozvali predstaviteľov Rady, aby sa jej výročné plenárne zasadnutie konalo na Slovensku. Sme vďační, že naše pozvanie prijali. Vytvorila sa príležitosť, aby predsedovia európskych biskupských konferencií potvrdili význam svätých Cyrila a Metoda pre život viery v Európe, čo sa prejavilo aj modlitbou zverenia Európy do ochrany našich svätých vierozvestcov. A tiež aby spoznali život katolíckej cirkvi na Slovensku, no a samozrejme, aby si spoločne vymenili informácie o téme, ktorá bola stanovená pre tohtoročné plenárne zasadnutie a tou boli vzťahy cirkvi a štátu.

Čo charakterizuje tento vzťah v súčasnej Európe?

Katolícka sociálna náuka vychádza z princípu autonómie a slobody svetských a náboženských inštitúcií, aby mohli každá účinne vykonávať svoju službu pre potreby pozemského života a pre potreby vzťahu človeka k Bohu. Súčasná Európa prežíva obdobie, keď viaceré osoby a inštitúcie sa usilujú odstrániť prejavy náboženského života z verejnosti. Katolícka cirkev to pokladá za jednu z mnohých výziev vo svojej dvetisícročnej histórii, ktoré nás majú viesť k aktívnej prítomnosti v spoločnosti a k zreteľnému svedectvu o našej náboženskej identite.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.