A bolo svetlo...

Vodné dielo sa budovalo od roku 1978 – vyše štrnásť rokov. Do roku 1989 sa prestavalo 20 miliárd Kčs, náhradné riešenie stálo 14 miliárd, spolu 34 miliárd Kčs. 

 

►Rozhodnutie: sypte! – bola nevyhnutnosť. Pretože v prípade, že by prišla veľká voda, spôsobili by sme nesmierne ťažkosti. A veľká voda prišla krátko po prehradení. Rozhodnutie po technickej stránke bolo jednoznačné. Vedel som, že dielo je kvalitné, čo sa potvrdzuje aj dnes. A navyše vytvorilo imidž Slovensku. Je symbolické, že prvú elektrinu na vodnom diele vyrobili práve vtedy, keď vládni činitelia podpisovali Ústavu Slovenskej republiky. Dva mesiace pred vyhlásením samostatnej Slovenskej republiky sme koryto Dunaja prehradili. To boli atribúty, ktoré predurčovali samostatnosť Slovenska. 

►Vodným dielom Gabčíkovo sa sprístupnil veľký úsek Dunaja pre 365-dňovú plavbu. Ochránilo sa územie slovenské i maďarské – povodne to napokon preukázali. Ochrana územia, výroba elektrickej energie, zabezpečenie plavebných podmienok, predovšetkým sa zachránil prírodný skvost – vnútrozemská delta, ktorá žije vďaka dostatku vody. Ak by nebolo vodné dielo, zanikne. Jednoznačne sa vyjadril japonský profesor, ktorého som sprevádzal: Je to dielo tretieho tisícročia. Podobne  ho ohodnotila americká firma Bechtel, ktorá sa zaoberá environmentalistikou vodných diel, pričom posudok si objednala maďarská strana. V závere napísali: „Takto pripravené vodné dielo ešte na svete nebolo.“    

►Haagsky proces bol jednoznačne naším víťazstvom. V tom čase už boli k dispozícii päťročné výsledky monitorovania vplyvu vodného diela na ekológiu priľahlého územia. Boli k dispozícii štúdie i posudky nezávislých organizácií – od kanadskej firmy Hydro Qubec i spomínanej firmy Bechtel. Mali sme ekologickú štúdiu SAV. Výstupy maďarskej strany proti dielu boli bez podloženej argumentácie. V Haagu sme mali výborne pripravený a vedený štáb, ktorý zabezpečil víťazstvo na medzinárodnom fóre. Dnes exploatujeme vodné dielo aj výrobou elektrickej energie. Vyrobilo už takmer štyridsať miliárd kilowatthodín. Dielo sa splatilo už z tejto výroby. Morovou ranou pre slovenské hospodárstvo bol však predaj slovenských elektrární. Vlastníci dnes majú všetko. Aj napriek tomu, že dávajú 65 percent výnosov slovenskej strane, 35 percent ide im do vreciek. 

►Stačí sa pozrieť na jednu stranu Dunaja a na druhú stranu rieky. Ako vyzerá infraštruktúra,  dediny a mestá. To sú neodškriepiteľné fakty. Slovensko využíva vodné dielo, to vyrobí 2,2 až 2,8 miliárdy kWh elektriny každý rok.  Maďari okrem toho, že nemajú nič, ešte splácajú za Nagymaros a Dunakiliti Rakúšanom. 

(Július Binder pre Literárny (dvoj)týždenník. Pri príležitosti 19. výročia prehradenia Dunaja. Vybral jč)  

 


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.