Antibiotiká v mäse sú karcinogénne


potravinyManipulácia potravín farmármi zmobilizovala poľskú vládu

Antibiotiká v mäse sú karcinogénne 

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Technická soľ vo výrobkoch, znečistené práškové mlieko, mäso z uhynutých zvierat, antibiotiká v krmivách chovných zvierat – to sú prípady manipulácie s potravinami dovážanými do iných štátov zo susedného Poľska. Škandálne praktiky poľských výrobcov a dodávateľov odhalili kontroly vo viacerých krajinách EÚ. Po zverejnení nekalých praktík boli mnohé prípady potvrdené aj poľskými kontrolnými orgánmi.

V Poľsku má na starosti kontrolu potravín Inšpekcia pre obchodnú kvalitu poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. Tá na základe európskych smerníc kontroluje, či potravinárske výrobky spĺňajú hygienické normy. Vzhľadom na to, že Poľsko je jedným z najväčších výrobcov a vývozcov potravín v Európe, negatívna reklama pre celý potravinársky sektor vážne ohrozuje poľské hospodárstvo. Poľské kontrolné orgány zareagovali na aféry s manipuláciami potravín pomerne rýchlo. Pomohli im k tomu aj poľskí novinári z jednej televíznej stanice.

PONÚKALI ANTIBIOTIKÁ

Podávať chovným zvieratám antibiotiká je prísne zakázané v celej Európe. Ako sa ukázalo, skutočnosť je iná. Poľskí novinári sa vydávali za obchodníkov s farmaceutickým tovarom a dvadsiatim domácim farmárom ponúkli antibiotiká, ktoré ak sa pridajú do krmiva pre zvieratá, tie narastú rýchlejšie a viac, teda produkcia mäsa je vyššia a rýchlejšia. Spomedzi oslovených farmárov odmietol iba jeden! Ukázalo sa, že farmári sa v zakázaných látkach veľmi dobre vyznajú.

potraviny zlé„Máte doxycylín a metronidazol?“ pýtal sa skúsený hospodár novinárov, prestrojených za dílerov antibiotík. Názvy liekov označujú protiinfekčné antibiotiká a nebezpečné karcinogény. Čierny trh s týmito látkami v Poľsku zatiaľ dokázateľne prosperuje.

Po zverejnení škandálu poľskými médiami zareagovala aj vláda. Rada pre propagáciu Poľska, ktorej predsedá minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, rozhodla o zriadení pracovnej medziministerskej komisie, ktorá vypracovala plán na zlepšenie naštrbenej povesti poľských potravín na zahraničných trhoch.

Druhé zasadnutie rady v tomto roku sa venovalo iba povesti poľských potravín po opakovaných odhaleniach týkajúcich sa ich kvality a následných negatívnych mediálnych kampaniach na Slovensku a v Česku. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP. „Poľsko exportuje ročne potraviny v hodnote 17,5 miliardy eur, preto je ich povesť pre štát veľmi významná,“ zdôraznil minister Sikorski.

NAŠTRBENÁ POVESŤ

Rokovanie rady sa zameralo na krátkodobé aj dlhodobé činnosti, ktorými možno zlepšiť povesť poľských potravín. „Rada okrem iného rozhodla o tom, že ministerstvo poľnohospodárstva vyšle do Bratislavy a Prahy svojich zástupcov, aby tam poskytli súrnu expertnú podporu,“ citovala agentúra PAP námestníčku ministra zahraničných vecí Beatu Stelmachovú. „Minister Sikorski tiež navrhol delegovať pracovníka ministerstva zahraničných vecí, ktorý bude poradcom ministra poľnohospodárstva v takýchto zložitých situáciách,“ dodala námestníčka. Ministerstvo zahraničných vecí tiež zorganizuje pre českých a slovenských reportérov študijné návštevy Poľska.

Na zasadnutí Rady pre propagáciu sa zúčastnili aj pracovníci poľských ambasád v Prahe a Bratislave. Boli na nej i predstavitelia Poľskej federácie potravinárskeho priemyslu. Jej hovorca uviedol, že od decembra 2008, keď v Poľsku nadobudla platnosť novela zákona o obchodnej kvalite poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, uplatňujú inšpekčné orgány voči nepoctivým výrobcom aj finančné tresty do výšky 10 percent príjmov získaných v predchádzajúcom finančnom roku. Vzhľadom na rozmer poľského potravinárskeho priemyslu sú vraj prípady nezrovnalostí ojedinelé a sú úspešne eliminované. Poľské kontrolné orgány vraj úspešne potierajú nepoctivú prax, ktorej hlavnou motiváciou je cena. Kontroly vykonávajú kvalifikovaní a skúsení špecialisti v kvalitne vybavených laboratóriách. V prípadoch odhalenia manipulácie poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov uplatňujú inšpekčné orgány zákonom stanovené sankcie, ktoré vyraďujú tieto výrobky z obehu.

Nuž, jedna vec je pokazený imidž poľských potravinárov, druhou témou je, či v budúcnosti z Poľska prestanú vyvážať nekvalitné potraviny. V celom kontexte je zaujímavé, že podľa Svetového indexu bezpečnosti potravín je Poľsko v tohtoročnom rebríčku na 27. mieste, Slovensko o desať miest nižšie. Poľsko je zaraďované medzi krajiny s veľkou bezpečnosťou potravín a spomedzi krajín strednej Európy je spolu s Českou republikou (23. miesto) vnímané najlepšie...



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.