Arcibiskup ako hlavný mediálny hrdina


Bezák štvorecEva ZELENAYOVÁ – Foto: teraz.sk

Pokojný adventný čas na sklonku roka rozvíril vstup bývalého arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy Róberta Bezáka na mediálnu scénu. Predposlednú nedeľu pred Vianocami stal sa hlavnou postavou na troch televíznych kanáloch. Bol hosťom TA3, Markízy a ČT2 dokonca odvysielala reportáž o jeho živote na arcibiskupskom stolci. Pozoruhodné samo osebe, lebo ešte sa nestalo, aby Česká televízia prejavila záujem o niektorého slovenského cirkevného hodnostára.

Príčiny i ľudia v pozadí sa dajú ľahko rozpoznať. Indície vedú na Slovensko k novinárom spriateleným s Bezákom a s  dobrými väzbami na české prostredie. V príspevku Českej televízie sa totiž objavili Štefan Hríb a Eugen Korda.

  • HODOVANIE

Charakteristickou črtou slovenského národa je jeho religiozita, ktorú si práve v roku jubilea príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu zvlášť uvedomujeme. Pápež Ján Pavol II. pri hrobe sv. Cyrila v Bazilike sv. Klimenta v Ríme v roku 1985 nazval sv. Cyrila a Metoda otcami viery a kultúry slovanských národov, teda aj Slovákov. Svätý Otec nabádal duchovných k dôstojnosti kňazstva a k horlivému životu hodnému nasledovania sv. bratov Cyrila a Metoda. V televíznom dokumente zo života niekdajšieho arcibiskupa Bezáka však dominovalo hodovanie v sále arcidiecézy zrekonštruovanej nie na oslavu Boha, ale skôr na oslavu arcibiskupa. Očividne sa ako mocný muž cítil veľmi dobre. Okamžite po nástupe do funkcie urobil opatrenia na zamedzenie vstupu do arcidiecézy ľuďom z okruhu bývalého arcibiskupa Jána Sokola. A aby tomu Sokol správne porozumel, napísal mu list, v ktorom mu oznamoval, že nie je jeho priateľom, v arcidiecéze nie je žiaduci. Preto dal vymeniť všetky zámky, že si neželá stravovať sa s ním a s jeho ľuďmi v jednej miestnosti, preto mu vyhradil miesto v inej jedálni a najlepšie by bolo, keby sa odsťahoval ďaleko od arcidiecézy. Takto konal biskup katolíckej cirkvi, ktorej poslaním je šíriť lásku a pokoj, spájať ľudí.

  • ÚTOK NA CIRKEV

Bezák SEBezák očividne prispel k polarizácii spoločnosti, ktorá je po dlhom ateistickom ataku komunistického režimu značne duchovne rozvrátená. Cítiť to z mnohých diskusií na internetových portáloch, kde sa dosť nevyberavo štve proti cirkvi, k čomu nepochybne prispelo aj Bezákovo verejné účinkovanie. Bezák sa spočiatku bránil proti rozhodnutiu pápeža a argumentoval tým, že sa iba chcel priblížiť k ľuďom tak, ako to kedysi robil sám Ježiš. Nepovažoval za nevhodné nazvať Ježiša pohoďákom a spájať sa s kňazmi, ktorí evidentne majú problém s cirkevnou hierarchiou ako Ján Krstiteľ Balázs či Anton Srholec. Ten prvý zneužil svoje postavenie na politické ciele, druhý sa vyjadruje o cirkvi ako o poslednej bašte totality. Cirkev nikoho nenúti, aby sa stal kresťanom katolíkom. V minulosti sa odohrali mnohé rozbroje v cirkvi, ktoré viedli buď k rozkolu (r. 1054), alebo k vzniku nových cirkví. Aj na Slovensku funguje niekoľko reformovaných cirkví. Ale oproti rímskokatolíckej sa niektoré štatisticky ani nedajú podchytiť. Napríklad k Cirkvi československej husitskej sa pri sčítaní ľudu v roku 2011 prihlásilo len 1 782 členov, čo je ozaj nepatrný počet. Cirkev bratská, ktorej vraj významným členom je novinár s Pod lampy, má 0,1 percenta veriacich. Reformovaná kresťanská cirkev má 1,8 percenta a evanjelická cirkev a. v. 5,9 percenta členov. Pritom rímskokatolíkov a gréckokatolíkov je 65,8 percenta. Slovenská ústava každému občanovi zaručuje náboženskú slobodu, takže je nepochopiteľné, ak je niekto nespokojný v nejakom cirkevnom spoločenstve a nehľadá cestu k inému, ale sa usiluje ho reformovať alebo skôr rozložiť.

  • BEZÁKOVA ŽALOBA

Pre mnohých neprajníkov katolíckej cirkvi bola priam zadosťučinením Bezákova obžaloba svojho predchodcu Sokola z neprehľadných finančných praktík. Isteže nepoznáme hospodárenie v arcidiecéze, ale Bezákom spomínaných 1,5 milióna dolárov, ktorými chcel kompromitovať Sokola, sa napokon obrátilo proti nemu. Po tom, keď médiá zverejnili dva šeky, z ktorých jeden od Sokola prevzal sám Bezák a druhý jeho riaditeľ arcidiecézy, sa ukázalo, že Bezák vedel o dolároch z USA, teda klamal. A namiesto toho, aby ocenil, že sa Sokol spomínaných peňazí vzdal v prospech arcidiecézy, zaútočil...

Neprehliadnuteľnou postavou, ktorá pred vznikom SR tvrdo útočila proti jej zakladateľom a v súčasnosti sa pustila do cirkvi, je Štefan Hríb. Od roku 1998, keď sa verejnoprávnych médií zmocnila pravica, sa už z verejnoprávneho mediálneho priestoru nevzdialil. Pohotovo dáva priestor ľuďom, ktorým cyrilo-metodské dedičstvo nič nehovorí, popierajú zakotvenosť našej kultúry v kresťanstve, ba dokonca popierajú Slovákov ako národ s dlhou históriou. Nie je sám. V rozhlase mu kontruje Juraj Hrabko a z pozadia dramaturg Róbert Kotian. Takže radosť z 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu môžu ešte médiá poriadne zakaliť. Žeby to odštartovali práve Bezákom?                                                                                                                                                                                                                                                    



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.