Bystrický kraj púta našu i svetovú pozornosť


Kotleba - štvorecVšetky samosprávne kraje už majú svojho (staro)nového župana

Bystrický kraj púta našu i svetovú pozornosť

Ivan BROŽÍK – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

„Neonacista Kotleba prekvapivo vyhral voľby v Banskobystrickom kraji“ - hlásali titulky na obrazovkách viacerých zahraničných médií už v nedeľu ráno 24. novembra. Slovenské voľby 2013 predsedov a poslancov vyšších územných celkov či samosprávnych krajov sa skončili. Ich najväčším prekvapením je práve víťazstvo Mariána Kotlebu (Ľudová strana – Naše Slovensko) nad favoritom Vladimírom Maňkom (Smer-SD) v Banskobystrickom kraji.

Všetky kraje majú svojho predsedu. Účasť voličov v druhom kole bola o niečo nižšia ako v prvom – voliť prišlo 17,29 percenta oprávnených osôb. V Bratislavskom kraji zvíťazil Pavol Frešo, v Trnavskom kraji uspel Tibor Mikuš. Predsedom Nitrianskeho kraja zostane Milan Belica a v Košickom kraji zostáva v kresle predsedu Zdenko Trebuľa. Zmena teda nastala iba v Banskobystrickom kraji.

Kotleba

NACIONALIZMUS NEPREŠIEL

Po oznámení výsledku volieb Tibor Mikuš povedal: „Počas kampane som sa tomu vyhýbal, nechcel som, aby sa konali voľby na základe etnickej príslušnosti.“ József Berényi však ide za svojim cieľom: „Naším prvoradým cieľom je vrátiť sa do národnej politiky, preto je dôležité získať posty v politických, štátnych, regionálnych štruktúrach, aby sme mohli presadiť náš program.“ Nateraz tento cieľ nebude presadzovať z pozície predsedu Vyššieho územného celku v Trnave. „Chcel by som vyjadriť nádej, že práve spájanie stredopravého spektra umožní potom aj v budúcnosti víťaziť v ostatných typoch volieb,“ povedal Pavol Frešo po víťazstve v krajských voľbách, kde deklasoval svoju protikandidátku Moniku Flašíkovú - Beňovú. „Víťazstvo Kotlebu v Banskej Bystrici je obroKotleba - karikatúravskou prehrou demokracie na Slovensku, je to rana, ktorú nikto nečakal,“ zhodnotil výsledok v Banskej Bystrici Pavol Frešo. „Je to obrovská výzva pre všetky demokratické strany, aby si spolu sadli a začali riešiť problémy ľudí tak, aby sme extrémistov zarazili práve tým, že im odoberieme všetky možné živné pôdy, kde sa realizujú,“ dodal. Otázkou potom je, prečo SDKÚ-DS oficiálne nepodporila V. Maňku pred 2. kolom volieb a nevyzvala svojich voličov, aby mu dali hlas. Týmto konaním de facto podporili M. Kotlebu.

FENOMÉN KOTLEBA

Pod víťazstvo Mariána Kotlebu sa výrazne podpísal postoj pravice a hlasy jej voličov, ktorí hlasovali za neho preto, aby vyhral nad Smerom. V reakcii na zverejnené neoficiálne výsledky druhého kola volieb do VÚC to uviedol premiér a predseda strany Robert Fico. Výsledok v Banskobystrickom samosprávnom kraji pripísal najmä tomu, že SDKÚ-DS a SaS nepodporili ich kandidáta. Výčitky smeroval aj osobne k predsedovi SDKÚ-DS Pavlovi Frešovi. „Vyhovárať sa na to, že je to vina všetkých strán, je smiešne, keď jeho strana nepodporila Vladimíra Maňku,“ povedal R. Fico. „Ak niekto nedokázal podporiť pána Maňku, nesie priamu zodpovednosť,“ zdôraznil. Podľa jeho slov, podstatná časť hlasov pre Kotlebu boli hlasy pravicových voličov, ktorí tak hlasovali najmä proti Smeru. Porazený v Banskej Bystrici V. Maňka to skomentoval: „Ľuďom budeme musieť vravieť veci, o ktorých majú dojem, že sa im nevravia“. Však Maňkov postoj počas kampane pred 2. kolom sa niesol práve v tomto duchu. Tváril sa, že je víťaz a akoby Kotleba neexistoval. Nešiel s ním do televíznej konfrontácie a nato doplatil.

Čítajte aj komentár šéfredaktora SNN Maroša Smolca: http://www.snn.sk/index.php/nazory/1874-kotlebova-kampan-za-prave-zacina



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.