Causerie o neocenenej Žene roka


Peter VALO štvorecAKO BOLO ČO BOLO

Peter VALO

Nedávno sme sa rozlúčili s hercom Vilkom Polónyim, ktorý nám spôsobil nemálo radosti. Ešte pri nakrúcaní kultového filmu Sebechlebskí hudci presvedčivo tvrdil, že ostane starým mládencom. Herečka prešovského divadla Kvetka Stražanová si spomenula, ako ich zabával spomienkami na mladosť: „Keď som mal dvadsať rokov, bol stále panic a ja chlapec z Krupiny som nevedel ako na to. Poradili mi, aby som si vybral nejakú kňažku lásky, ktorá ma do toho zaučí. Tak som sa vybral na Vidricu, zaklopal na dvere. Ležala tam nádherná, polooblečená krásavica.

Zľakol som sa, keď ma oslovila: ‚Umy sa!‘Vedľa dverí bolo umývadlo s akousi  fialovou vodou. Nabral som si ju do dlaní a umyl si tvár. Keď to uvidela prekrásna kňažka lásky, s vreskom ma vyhodila von.“ Keď Vilko svoje rozprávanie uzavrel slovami: „Tak som prišiel o panenstvo, váľali sme sa od rehotu,“ spomína Kveta Stražanová.

Bolo to tak, alebo si to Vilo vymyslel? To sa už nedozvieme. Vilo si vymýšľal rád a najradšej si robil žarty na vlastný účet. Jedno je isté, že jeho teória o neženení sa v tom čase vyzerala vážne, preto všetkých prekvapilo, keď sa dozvedeli, že sa oženil. Spôsobil to vraj kamarát režisér Karol Spišák, keď mu na Novej scéne vo vaudeville Dnes večer hrám ja posadil na kolená mladú speváčku, ktorá ešte ako študentka zažiarila v muzikáli West Side Story. „Nikdy, nehovor nikdy,“ tu platilo viac ako inokedy a Vilko šiel o dva mesiace na pytačky do Vranova. Posledný úsek cestovali osobákom. Keď mu Božka, kamaráti ju volali Buba, zaspala na pleci, spolucestujúci zašepkal svojej žene: „Pozri! Ta to Romeo a Juliška,“ a Vilo zábavne komentoval ďalšie dianie: „Budúci svokor mi kúpil zlatú sponu do kravaty. Chcel som sa mu revanšovať. Nachytal som za vrece kaprov a popúšťal ich do vane. Smrdel od nich celý dom a Buba bola moja.“

Medzi manželmi bol štvrťstoročný vekový rozdiel. Buba bola skvelá v Lodi komediantov. S muzikálom Keď je v Ríme nedeľa, kde si skvele zatancovala rokenrol, hosťovala v pražskom Karlíne, kde dirigoval Karel Vlach. Zažiarila v Hello, Dolly!, My Fair Lady či v Červenej karaváne. Z operiet dala svoj život postave Mimi v Zemi úsmevov, Helene v Poľskej krvi, Žofke v Cigánskom barónovi. Operety boli vzácne. Spevohra Novej scény s nimi chodila na devízovky za železnú oponu do Nemecka. Vilo zatiaľ chodil na „zájazdy“ k vinárovi Hlubovičovi do Modry a tešil sa, že Buba po návrate rozbalí kufrisko hračiek pre syna a skákal od radosti, keď mu raz priniesla zlatú platňu od Glenna Millera.

V čase najväčšej hereckej slávy sa mu na pere objavil herpes, ktorý mu asi podráždili pri maskovaní vo filme. Od tých čias sa nehojil. Vyvinula sa z neho rakovina. Na Klinike plastickej chirurgie podstúpil mimoriadne zložité operácie, pri ktorých mu zrekonštruovali skoro celú tvár. Počas dlhej rekonvalescencie stála Buba pri ňom a pomohla mu vrátiť sa do života. Po operácii sa jeho herecké možnosti obmedzili. V Nitre sa pričinil o výstavbu nového divadla. Kde sa Vilo zjavil, tam zavládla veselosť. Na sklonku života ho ničila Parkinsonova choroba. Napriek snahe lekárov a starostlivosti manželky chradol a menej hovoril. Buba videla, že pookreje len medzi kamarátmi, a tak ho takmer denne štyri roky taxíkom vozila za nimi do viechy na Obchodnú ulicu, aby mu spríjemnila život.

Raz ročne zvyknú vyhlasovať Ženu roka. V poslednom čase to bývajú úspešné podnikateľky v róbach, ktoré vedia robiť veľké prachy. Ja som tento titul udelil Bube Polónyiovej a mnohým ďalším ženám, ktoré neuvidíte v smotánkach, a vrúcnosť ich lásky môžu zhodnotiť len tí, ktorým pomáhali a pomáhajú prežiť.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.