Čentéš ako zámienka


POZNÁMKA

Čentéš ako zámienka

Peter JÁNOŠÍK

Zmenili tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú a fotografovali si hlasovacie lístky. Zato teraz odvolávajú prezidenta. Tragikomické na tom je, že to berú smrteľne vážne a nedá sa nedomyslieť, že komunistická stratégia vnútorného nepriateľa je pre opozíciu celkom inšpiratívna.

 Opozícia, ako kedysi komunisti, teraz tiež hľadá svojho vnútorného nepriateľa zodpovedného za „rušenie jej kruhov“, za totálny neúspech v ostatných parlamentných voľbách. Pritom podstata celej veci tkvie v tom, že ako oni chcú mať svojho generálneho prokurátora, to isté chce aj koalícia. Pre nestranného pozorovateľa je to prostá logika veci. Prezident Ivan Gašparovič jasne uviedol príčiny, ktoré ho viedli k nevymenovaniu Jozefa Čentéša do funkcie, a okrem toho mu ústavný súd priznal aj možnosť osobného dôvodu, teda nevymenovanie z dôvodu osobnej nedôvery, najmä ak Jozef Čentéš jednoducho „z roztržitosti“ skartoval výpovede poslanca Igora Matoviča, očividne svedčiace o korupcii poslancov. A po tých všetkých excesoch, ktoré Čentéšovu voľbu sprevádzali, dosiaľ nepristúpil k sebareflexii a cíti sa na post generálneho prokurátora „povolaný“. Aj opozičným politikom, aj Jozefovi Čentéšovi dakto zobral obľúbenú hračku, preto sa srdia.

Priaznivci opozície sa organizujú na Facebooku, kde sa objavila iniciatíva, ktorá plánuje petíciu za odvolanie Ivana Gašparoviča. Má to však háčik: podľa čl. 106 Ústavy SR majú občania možnosť odvolať prezidenta z funkcie pred skončením volebného obdobia ľudovým hlasovaním. Toto hlasovanie musí byť odsúhlasené najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov, teda je potrebných minimálne 90 hlasov poslancov. Toľko poslancov nemá ani vládny Smer, nieto opozícia. Ak by sa aj našlo potrebných 90 hlasov na to, aby sa petíciou na odvolanie prezidenta zaoberal parlament, je potrebných 100 000 podpisov občanov. Zaujímavejšia situácia nastáva v prípade, ak by hlasovanie nebolo úspešné, povedzme aj z dôvodu, že sa na ňom nezúčastní požadovaná nadpolovičná väčšina oprávnených občanov. V takom prípade začína prezidentovi plynúť nové, päťročné funkčné obdobie aj vtedy, ak neúspešné odvolávanie prebehlo na konci druhého, a teda posledného funkčného obdobia prezidenta. Neúspešne odvolávaný prezident je následne povinný rozpustiť parlament, ktorý jeho odvolávanie v ľudovom hlasovaní navrhol. Predseda NR SR potom vyhlási nové parlamentné voľby. Takže dnešná opozícia, ktorá má minimálne preferencie medzi voličmi, hrá vabank a stojí nad priepasťou vlastnej existencie. Jej cieľom je vniesť jed do spoločnosti, ktorá má svoje existenčné problémy, a ťažko možno od nej čakať, že sa bude zaoberať sympatiami k  Jozefovi Čentéšovi, ktorý ju svojou osobnosťou ani neoslovil. Ako konštatoval premiér Robert Fico, „kričia tí, ktorí svojím nezodpovedným konaním danú situáciu spôsobili“.