Cmúľal sa Tiso s Hitlerom?


Cmúľal sa Tiso s Hitlerom?

Ján SMOLEC  

Otázka: Cmúľal sa Tiso s Hitlerom? sa mi vynorila, keď som v minulých dňoch čítal reakcie a protesty istej časti slovenských historikov na návrh udelenia ceny Ústavu pamäti národa historikovi Františkovi Vnukovi. Najaktívnejšie proti udeleniu ceny protestovali tí, ktorí v ére komunistického režimu servilne prisluhovali diktátorskému režimu a do nebies velebili jej vodcov, ktorí sa vo tri vrhy cmúľali napríklad s Brežnevom.

 Prejavovali mu tak vďaku za to, že k nám vyslal polmiliónovú armádu urobiť poriadky s Dubčekom a jeho socializmom s ľudskou tvárou. Kriticky odsudzovali obdobie Slovenského štátu, ktorý vznikal aj pod režisérskou taktovkou Adolfa Hitlera. V ostatných krajinách, v ktorých krachol komunizmus, leninsko-marxistických historikov vypoklonkovali zo škôl i z vedeckých ústavov. U nás sa im ani vlas na hlave neskrivil. Po nežnej revolúcii, ktorej výročie sme si pripomínali v uplynulých dňoch, sa vrátili na Slovensko historici, ktorí boli svedkami udalostí v tomto období, a čo nevideli, to sa dozvedeli štúdiom v zahraničných archívoch.

Marxistickí historici okrem iného odsudzovali Tisa za postoj k Židom, ale že si vyhradil právo udeľovať výnimky, a tým im zachraňoval životy, to vo svojich dielach nespomínali. Nespomínali ani jeho príkaz na zastavenie transportov, keď sa dozvedel, že Nemci v táboroch vraždia Židov. Tieto a ďalšie fakty sme sa dozvedeli predovšetkým od historikov Ďuricu a Vnuka, ktorí žili v zahraničí. Pravdou je, že Tiso odmietal SNP, lebo jeho cieľom bolo obnoviť Československú republiu, čo sa napokon aj stalo. V nej sme opäť ťahali za kratší koniec. Marxistickí historici veľmi nespomínajú fakt, že Tisov minister obrany Čatloš prešiel k povstalcom s plánom umožniť prejsť Červenej armáde cez Slovensko bez veľkých strát. Alebo, že guvernér vtedajšej Národnej banky povstanie financoval.

Historika Vnuka kritizujú aj za to, že napísal: „SNP vzniklo na základe klamstva. V čase SNP som mal trinásť rokov. Dôstojník z Brezna, keď prišiel na Polhoru mobilizovať vojakov, vykrikoval po dedine: ‚Nemci zajali prezidenta. Ideme ho oslobodiť.‘ Polovica zmobilizovaných Polhorčanov v povstaní padla. Zahynuli aj preto, že chceli oslobodiť slovenského prezidenta.

Marxistickí historici odsudzujú Tisa, že spolupracoval s Hitlerom. Vojnové pomery ho k tomu donútili. Musel spolupracovať, no nikdy sa s ním neobjímal a necmúľal vo tri vrhy ako servilní komunistickí politici s Brežnevom.

                                                              



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.