Dôchodcovské paradoxy


SNN 51-52 4 PUBLICISTIKA ČLÁNOK DOLE Dôchodcovské paradoxy foto štvorčekPoľovačka politických strán na dôchodcov je smutná realita

Maroš M. BANČEJ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Podľa údajov Sociálnej poisťovne je na Slovensku 953 185 starobných dôchodcov, vyše 200 tisíc invalidných dôchodcov a takmer 40 tisíc predčasných dôchodcov. Jednoduchou aritmetickou operáciou dostaneme výsledné číslo okolo 1,3 milióna a to je masa voličov, ktorú si žiadna politická strana nedovolí ignorovať. Predvolebné sľuby sú toho viac než rukolapným dôkazom, rovnako ako fakt, že sa na ne v povolebnej realite veľmi rýchlo zabúda. Slovenskí seniori sa tak v neprehľadnej zmäti reforiem a následných „reforiem reforiem“ prepadávajú stále viac do pásma vegetatívneho prežívania.

            V poslednom čase najmä koaliční poslanci hrajú s obľubou s takzvanou „gréckou kartou“. Napríklad grécka dôchodkyňa, ktorá celý život robila poštárku, dostáva dôchodok 1 500 eur. Grécko sa potáca na okraji štátneho bankrotu. Vidíte, drahí dôchodcovia, kam takéto bohapusté plytvanie vedie? Buďte radi, že dostávate almužnu, ktorú dostávate, lebo po prípadnom štátnom bankrote Slovenska by mohlo byť ešte horšie.

Vianočné odpustky

Ešte začiatkom augusta tohto roku minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) navrhoval okrem zvýšenia DPH na 21 percent, dane z nehnuteľností o 50 percent aj zrušenie vianočných príspevkov k dôchodku. Šetriť sa jednoducho musí. Keď v novembri padla vláda, náhle bolo všetko ináč a vianočný príspevok ostal. Veď kto by riskoval nepriazeň vyše milióna voličov v marcových voľbách. Najnižšia suma vianočného príspevku, ktorú môže podľa slov generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Ľuboša Lopatku poberateľ dôchodku získať, je 39,24 eura a najvyššia 66,39 eura. „Najvyššia čiastka vianočného príspevku sa týka dôchodkov do sumy 189,80 eura. Maximálna hranica dôchodku, keď možno ešte dostať vianočný príspevok, je vo výške 461,40 eura. K nemu prislúcha vianočný príspevok 39,24 eura,“ uviedol na októbrovej tlačovej besede Lopatka. Ten istý Ľuboš Lopatka (SaS), ktorý odmietol zverejniť platy vrcholného manažmentu Sociálnej poisťovne.

 

Nie je dôchodca ako dôchodca

Nedávno nám do redakcie prišiel mail, ktorý tému dôchodky ilustruje viac než výstižne. Dovolím si ho odcitovať: „Moja mama väčšinu produktívneho veku odovzdávala zo seba to najlepšie ako samostatný obchodný referent. Keď ju krutá hra osudu po 32 rokoch o toto zamestnanie pripravila, našla si nové uplatnenie v domove sociálnych služieb. Znamenalo to neutešené pracovné podmienky, nedostatočné finančné ohodnotenie, riskovanie zdravia. Pred pár dňami sa ocitla na starobnom dôchodku. Samozrejme, že prišlo na jeho vypočítavanie. S hrôzou sme zistili, že bude iba o pár eur vyšší než minimálna mzda! Po štyridsiatich rokoch poctivej práce, po štyridsiatich veľmi náročných rokoch vytvárania hodnôt pre túto spoločnosť. Hrdzavý klinec do rakvy sociálnej spravodlivosti zatĺklo vedenie tohto štátu iba nedávno. Našim rómskym spoluobčanom, ktorí ako inak – dobrovoľne a s chuťou – hliveli, nepreložili krížom pomyselnú slamu, vypočíta štát po dovŕšení dôchodcovského veku výšku starobného dôchodku z priemerného hrubého domáceho produktu v danom roku. Skvelé, čo poviete? Podpora parazitovania na úkor poctivo pracujúcich v plnej paráde.“ Treba k tomu niečo ešte dodávať?

Vítajte v ťažkých časoch

            Od novembra 1989 cez „najsociálnejšieho“ ministra druhej Dzurindovej vlády Ľudovíta Kaníka a rozpačité reformy koalície združenej okolo strany Smer nedokázala ešte žiadna politická garnitúra predstaviť ucelený komplex opatrení, ktorý by riešil problém čoraz viac neudržateľného dôchodkového systému na Slovensku. Je to zrejme preto, že horizont nastavenia celého dôchodkového zabezpečenia tak, aby bol funkčný a aby sa eliminovali osoby, ktoré z neho iba vysávajú zdroje a ničím doň neprispievajú, je určite dlhší ako jedno volebné obdobie. A kto by riskoval nevôľu už spomínanej vyše miliónovej voličskej základne, nehovoriac už o množstve chronicky nepracujúcich „osadníkov“, ktorých hlasy sa pred voľbami tak pohodlne dajú kúpiť? Namiesto toho sa rôzni samozvaní analytici pretekajú v riešeniach typu neskorší odchod do dôchodku a zázračné zaklínadlo nazvané druhý pilier. To prvé pri stále sa zhoršujúcej zdravotnej starostlivosti znamená v sedemdesiatke odchod z práce (ak ju náhodou budete ešte mať) rovno za brány krematória. To druhé zasa evokuje americký model, keď si správcovia fondov naposledy vyplatia tučné odmeny a vyhlásia bankrot. Dôchodcovia môžu dobrovoľne zomrieť od hladu. Tak či tak, problém dôchodkov bude vyriešený.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.