František Vnuk oceňuje podporu Slovákov z celého sveta


Vnuk F. - štvorecÚstav pamäti národa odmietol aj účasť Jozefa M. Rydla na konferencii o exile

František Vnuk oceňuje podporu Slovákov z celého sveta

Maroš SMOLEC, Eva ZELENAYOVÁ

„Odvolanie udelenia ceny Ústavu pamäti národa mi prinieslo oveľa viacej potešenia než sklamania. Dostal som množstvo prejavov priateľstva zo Slovenska, z Európy i zo Severnej Ameriky a tie – podobne ako aj príspevok v Slovenských národných novinách – znamenajú pre mňa omnoho viacej než nežičlivosť mojich ideologických nepriateľov,“ uviedol pre náš týždenník historik František Vnuk. Uzatvoril tým úspešné ťaženie nežičlivcov, aby mu Ústav pamäti národa (ÚPN) neudelil cenu za vedecký prínos v roku 2013.

Slovenské národné noviny o tom informovali vo svojom čísle 47. Vnukov pozdrav z Austrálie potvrdil naše konštatovanie, že on sám sa aktívne neusiloval cenu získať. Rozhodla o nej nezávislá komisia ústavu. O pár dní predseda ÚPN Ondrej Krajňák rozhodnutie zmenil.

VYSVETLENIE ÚPN

Krajňák UPN

Nový šéf ÚPN chce byť úplne nezávislým. Na druhej strane podlieha vplyvu protisslovenských lobistov.

Slovenským národným novinám O. Krajňák poskytol toto vysvetlenie: „Vzal som na vedomie dôvody nezávislej komisie na udelenie ceny Františkovi Vnukovi za jeho  hodnotenie obdobia komunistického režimu. Keďže poslaním ÚPN je nestranné hodnotenie obdobia neslobody od roku 1939 – 1989 ako jedného celku, využil som svoju kompetenciu štatutára a nakoniec som sa rozhodol Cenu Ústavu pamäti národa v kategórii vedecký prínos v roku 2013 neudeliť.  Minulosť mnohých historikov, ktorých komisia vyberala na udelenie ceny za vedecký prínos, je spájaná s bývalým členstvom v Komunistickej strane. Ani historická obec na Slovensku nie je v hodnotení obdobia Slovenského štátu schopná objektívne zhodnotiť historické reálie. Z tejto perspektívy cena za vedecký prínos pre ktoréhokoľvek renomovaného slovenského historika by bola  viac vedeckou popravou ako ocenením. Prvoradou úlohou ÚPN je úplné a nestranné hodnotenie doby neslobody. Úlohou ÚPN je dokumentovať zločiny fašizmu aj komunizmu. Naša minulosť je poznačená aj tragickými osudmi židovského obyvateľstva. Preto nie je našou úlohou hľadať skratky na ceste vyrovnania sa s dobou neslobody. Nie je úlohou ÚPN hľadať ospravedlnenie zločinov tých, ktorí sú zodpovední za deportácie židovského obyvateľstva  či deportácie odporcov komunizmu do gulagov. Z tohto pohľadu aj ÚPN musí prekročiť svoj tieň, aby sa stal pre všetkých prenasledovaných a pre celý národ garantom objektívneho hodnotenia oboch režimov. Nominácia doc. Františka Vnuka na cenu za vedecký prínos z hľadiska jeho subjektívneho hodnotenia obdobia Slovenského štátu nepatrila na pôdu ÚPN. Z ľudského hľadiska má každý človek aj historik právo na svoj názor a ÚPN ho rešpektuje. Ale každý za svoj názor musí niesť aj osobnú zodpovednosť. “

SKUPINKA ZASTRAŠUJE

Významný slovenský organista, pedagóg a profesor Ferdinand Klinda má na celú záležitosť iný názor, ktorý tlmočil listom aj predsedovi ÚPN: „Ustúpili ste tlakom a dali sa zastrašiť skupinkou ľudí, ktorí vždy tvorili okrajový element v slovenskej spoločnosti a históriu vykladajú jednostranne vo svoj prospech. Nedemokraticky uznávajú iba jedinú, t. j. svoju pravdu, a teraz si uzurpujú monopol na rozhodovanie o obsahu skutočnej pamäti národa, stavajúc sa arogantne a neprávom do pozície väčšiny spoločnosti.“

Klindove slová sa nepriamo potvrdili aj v ďalšom aktuálnom rozhodnutí ÚPN, ktorý odmietol účasť slovenského exulanta a bývalého poslanca NR SR J. M. Rydla na konferencii Politický exil z krajín strednej a východnej Európy. O. Krajňák to pre SNN komentoval: „Snahou organizátorov konferencie bolo vytvoriť priestor na prezentáciu výsledkov vedeckého výskumu v oblasti dejín politického exilu z krajín strednej a východnej Európy. Pozvanie nakoniec prijali účastníci z dvanástich krajín Európy, ako aj z USA a z Kanady. Stanovením témy vyplávali na povrch dlhoročné napäté vzťahy medzi jednotlivými skupinami v zahraničnom exile i medzi historikmi, ktoré žiaľ aj dvadsaťpäť rokov po páde komunistického režimu stále pretrvávajú. Na tejto ‚kauze‘ sa podpísali aj poľutovaniahodné snahy niektorých historikov o ostrakizáciu svojich kolegov namiesto vedeckej diskusie, oslobodenej od osobných animozít. Celá záležitosť bola s pánom J. M. Rydlom priebežne konzultovaná aj s organizátormi konferencie a podrobnosti som sa dozvedel až neskôr. Príslušné rozhodnutia sme učinili aj vzhľadom na našich zahraničných spoluorganizátorov, ktorí pochopiteľne spolurozhodovali o programe konferencie.“

Na záver len ostáva veriť, že ÚPN bude rovnako postupovať – zakazovať vystupovať a neudeľovať ceny aj médiami protežovaným historikom, ktorých doslova oddojčila Komunistická strana Slovenska, ako sú Dušan Kováč a spol.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.