Galko proti nepohodlnému denníku?


Meradlom slovenskej demokracie je aj sloboda slova

Čaro nechceného – tak by sa dalo nazvať vystúpenie bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka počas jeho individuálneho turné po publicistických reláciách slovenských televízií. Cieľavedome si vydobýjal priestor len a len pre seba a svoje postoje, až v televízii Markíza umlčal aj skúsenú moderátorku politických diskusií. Zmĺkla preto, lebo  si uvedomila, čo to Galko hovorí, alebo jednoducho až takéto priznanie neočakávala? 

 

V každom prípade vyjadrením, že cieľom odpočúvania bol denník, o ktorom podľa jeho slov aj vrabce čvirikajú, že patrí Smeru, sa prejavil ako politik totalitných manierov. Takže nijaký boj s korupciou. Jednoducho Galko nezniesol, že sa na mediálnom trhu objavil denník spolupracujúci s politikmi nevládnych  strán. Strana Sloboda a Solidarita tým, že sa nedištancovala od praktík svojho ministra, iba potvrdila názory mnohých kritikov, že nemá pripravených ľudí na vládnutie – takých, ktorí  dokážu niesť zodpovednosť za svoje konanie. 

Na mediálnom trhu od zániku denníka Nový deň nejestvuje pluralitné rozloženie printových médií denníkového typu. Je celkom bežným javom, že sa majitelia médií menia, zvyčajne silnejší vytlačí z trhu slabšieho, aby odstránil konkurenciu. Sú aj iné dôvody, najmä ak v štáte nie je zabezpečené pluralitné fungovanie mediálneho trhu. Potom je možné cez médiá dosiahnuť rozličné politické ciele, manipulovať verejnú mienku podľa záujmov skupín stojacich za médiami. Z vyjadrení exministra Galka je zrejmé, že Pravdu považuje za denník, ktorý nie je lojálny k jeho osobe, a to bol dôvod odpočúvania! Lenže  meradlom demokracie je aj sloboda slova, garantovaná ústavou. A sloboda slova bez plurality médií nemôže existovať. Čo teda bolo Galkovým cieľom? Útok proti korupcii alebo proti slobode slova?

Ešte v lete tohto roku hovoril Igor Matovič o tom, že minister obrany vie o úplatkoch pri štátnych objednávkach a že mu hovoril o praktikách v SDKÚ, KDH a Moste, ktoré vraj majú svojich vyberačov a financmajstrov. Galko to však  poprel a povedal, že ak to bude vedieť, porozpráva o korupcii sám. Keď sa v médiách prevalilo odpočúvanie novinárov, bránil sa tým, že iba rozviazal vojenskému obrannému spravodajstvu ruky na boj s korupciou. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák však oponoval, že na ministerstve došlo práve za Galka k nekontrolovaným nákupom, na ktoré upozornil redaktorku Pravdy. Galko to však označil za priznanie, že Kaliňák riadil jednu redakciu a organizoval komplot proti nemu. V priamom prenose napadol denník Pravda a vyjadril sa, že zamestnal jedného z desiatich redaktorov, ktorí po zmene majiteľa opustili redakciu. Ten priviedol ministra obrany k nápadu kontrolovať denník, ktorý sa stal pre ministra nepohodlný?                  

Eva ZELENAYOVÁ