Kde sa končia žarty


VŠIMLI SME SI

Oto BALOGH

V polovici februára toho roku vstúpilo 5 200 zamestnancov úradov práce do štrajkovej pohotovosti. Chcú ňou kompetentných upozorniť na mimoriadnu pracovnú preťaženosť, nedostatočné finančné ohodnotenie ich práce a pracovné podmienky nezodpovedajúce významu služieb, ktoré poskytujú.

Zamestnanci pracujú pod silným tlakom, lebo optimálny počet klientov pripadajúci na jedného sprostredkovateľa je dvoj- až trojnásobne prekročený. Petíciu, v ktorej  požadujú zvýšenie platov o15 percent, podali ešte v decembri 2011.Odpovede sa dočkali až po tom, ako vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny J. Mihál (SaS) zamestnancom odkázal, že so svojimi požiadavkami musia počkať na novú vládu, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb, pretože v rozpočte rezortu nie sú na naplnenie ich požiadaviek prostriedky, a on ako minister nemá v danej chvíli kompetenciu, aby ich navyšoval. Mihál vyzval nespokojných štátnych zamestnancov na trpezlivosť a prisľúbil, že ministerstvo urobí to, čo v danej situácii môže – zmenu organizácie práce na úradoch práce cez metodické pokyny, ktorá nespokojným zamestnancom aspoň čiastočne uľahčí situáciu.

    A že ju nemajú jednoduchú, potvrdzuje aj nedávna skúsenosť z nemenovaného detašovaného pracoviska Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Riaditeľka úradu našla ráno po príchode do zamestnania na dverách svojej kancelárie namaľovaný čierny kríž. Nevedno, či išlo len o prejav frustrovaného človeka bez práce alebo o niečo viac. V každom prípade je to čosi, čo prekračuje hranice akceptovateľného správania a môže vyvolávať oprávnené obavy.

                                                                           

                                                                       



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.