Konšpiračné teórie


KALISKÝ-HRONSKÝSEBAOBRANA

Konšpiračné teórie

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Na Slovensku pôsobiaci a z neverejných zdrojov financovaný Inštitút pre verejné otázky v spolupráci s maďarským Political Capital Institute uskutočnili prieskum konšpiračných stereotypov na Slovensku. Podľa prieskumu vraj až 63 percent respondentov sa priklonilo k presvedčeniu, že našu krajinu neriadi vláda, mnohí z nich však nevedia povedať, kto tu vlastne ťahá za nitky. Štvrtina opýtaných s tvrdením nesúhlasí a 12 percent nevedelo odpovedať vôbec. Na otázky odpovedalo v júli 2013 tisíc dospelých respondentov.

Z prieskumu vyplynulo, že tendenciu prikláňať sa k tomuto tvrdeniu majú viac muži ako ženy. Veľa žien totiž nevedelo na danú otázku vôbec odpovedať. Tí, ktorí neveria, že našu krajinu riadi vláda, uviedli, že ju zrejme riadia medzinárodné finančné skupiny, resp. že nám diktujú iné krajiny, ktorým sa podriaďujeme. Podľa niektorých opýtaných náš verejný život ovládajú aj veľké mediálne siete a tajné skupiny, ako sú slobodomurári, ale aj náboženské a iné združenia. Okrem toho, že údajne podliehame konšpiračným stereotypom, má vraj u nás v porovnaní s inými európskymi krajinami pomerne vysokú podporu extrémna pravica. Štúdia spomínaného maďarského Political Capital Institute ukázala, že potenciál volebne podporiť pravicové extrémistické sily je u nás približne na úrovni desať percent obyvateľov.

Respondenti odpovedali v prieskume na dvadsaťdeväť otázok, rozdelených do štyroch kategórií. Kategórie mali mapovať predsudky a sociálny šovinizmus, protivládne nálady, pravicové hodnotové orientácie a nedôveru k politickým špičkám. Podľa odpovedí sa malo zistiť, aké sú u nás predsudky proti menšinám a imigrantom, aká je dôvera voči mocenským demokratickým inštitúciám, ako sú napríklad súdy alebo polícia, či respondenti podporujú pravicové sily, tradičné hodnoty, aké sú ich obavy a spokojnosť s vlastným životom...

Ak respondenti odpovedali kladne na otázky v troch zo štyroch kategórií, štúdia ich vyhodnotila ako potenciálnych podporovateľov pravicových extrémistov. Spolu s Maďarskom, Chorvátskom a Portugalskom sme sa vo vyhodnotení umiestnili medzi šiestym a deviatym miestom v rebríčku dvadsiatich šiestich štátov Európy.

V celkovom meradle najhoršie dopadlo Grécko, kde vraj podporuje extrémistov až 33 percent respondentov. Nasleduje Ukrajina (19 percent), Bulharsko (18 percent), Litva (13 percent) a Cyprus (12 percent). V rámci V4 sme na tom spolu s Maďarskom najhoršie. Tesne za nami skončilo Česko (8 percent). Najmenšiu podporu vraj majú pravicoví extrémisti vo Švajčiarsku, Švédsku, v Nórsku, Holandsku, vo Fínsku a v Dánsku, kde ich podporuje približne jedno percento respondentov. V celom kontexte je zaujímavá otázka, za čie peniaze a na aké ciele sa podobné manipulačné prieskumy vyrábajú...

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.