Kvalita nášho života ukrytá v číslach


Štátny rozpočet nie je len súbor čísel a údajov pre ekonómov

Kvalita nášho života ukrytá v číslach

Ivan BROŽÍK 

Štátny rozpočet je základnou súčasťou rozpočtu verejnej správy a zabezpečuje sa ním financovanie hlavných funkcií štátu v príslušnom rozpočtovom roku. Na príslušný rozpočtový rok ho schvaľuje parlament zákonom o štátnom rozpočte. Zákonom o štátnom rozpočte sa schvaľuje najmä výška príjmov štátneho rozpočtu, limit výdavkov štátneho rozpočtu, maximálna výška rozpočtovaného schodku alebo minimálna výška rozpočtovaného prebytku štátneho rozpočtu v prípade, ak nie sú príjmy a výdavky vyrovnané.

 

Ministerstvo financií v auguste dopracúvalo návrh rozpočtu na budúci rok. „Počítame s výraznými úsporami na výdavkovej strane štátneho rozpočtu, rozpočet je stále predmetom rokovaní, preto je predčasné sa v tejto chvíli vyjadrovať,“ konštatoval do poslednej chvíle poradca ministra financií Radko Kuruc. Zo skôr zverejnených východísk rozpočtu vyplýva, že ministerstvo ráta so znížením deficitu v budúcom roku pod 2,6 percenta hrubého domáceho produktu. Vláda však na dosiahnutie tohto cieľa potrebovala dodatočné opatrenia v celkovej výške 566 miliónov eur. Pomôcť by mali najmä opatrenia zamerané na boj s daňovými únikmi, ako aj zefektívnenie systému vyplácania sociálnych dávok. Hotovostný schodok štátneho rozpočtu má budúci rok podľa východísk rozpočtu dosiahnuť 3,337 miliardy eur.

■ SPRESNENÉ ÚDAJE

Aktuálny štátny rozpočet dosiahol ku koncu augusta 2013 schodok vo výške 1,92 miliardy eur. Deficit sa znížil oproti minulému roku o vyše 758 miliónov eur.   Plnenie rozpočtu je na úrovni 62,12 percenta, čo znamená, že sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie o 890 miliónov eur, teda o viac ako 9 percent. Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu je najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 699 miliónov eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 212 miliónov eur. Kapitálové výdavky sú nižšie o 212 miliónov eur. Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 2,27 percenta, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 126 miliónov eur.

ROZPOČTOVÝ KALENDÁR

Vláda musí schválený návrh rozpočtu na rok 2014 predložiť Národnej rade SR do 15. októbra. Minister financií Peter Kažimír už avizoval, že plánuje o návrhu rozpočtu na rok 2014 s kolegami vo vláde rokovať až do poslednej možnej chvíle. Okrem iného aj preto, že stále hľadá zdroje. Sumu 566 miliónov eur, ktorú treba nájsť pre pokles deficitu verejných financií v budúcom roku z tohtoročných 2,94 percenta na 2,6 percenta HDP, plánuje minister financií získať najmä lepším výberom daní a odvodov. Ďalším zdrojom majú byť prostriedky ušetrené reformou verejnej správy ESO a zvýšením adresnosti sociálnych dávok.

„Kľúčové, čomu sa musíme venovať, je lepší výber daní a odvodov. To je to, čo je z istého pohľadu nákladov pre obyvateľstvo, pre politikov najjednoduchšie a najsprávnejšie – zlepšiť výber daní, potláčať úniky daní a všetkých tých, ktorí sa priživujú na systéme tým, že obchádzajú zákony,“ povedal minister Kažimír.

Reforma ESO je agenda ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ide o upratovanie a šetrenie v oblasti štátnej administratívy. „Treťou oblasťou získania peňazí do budúcoročného rozpočtu sú sociálne dávky, ich adresnosť,“ pripomenul minister financií.

POTREBY REZORTOV

Rezorty dopravy a práce dostanú na budúci rok zo štátneho rozpočtu najviac peňazí zo všetkých rezortov. V prvom návrhu rozpočtu na rok 2014 vyčlenilo pre ne ministerstvo financií viac ako dve miliardy eur. Rezort dopravy, ktorý vedie minister Ján Počiatek, by mal získať 2,15 miliardy eur a do rezortu práce na čele s ministrom Ján Richterom má smerovať 2,08 miliardy eur. Za nimi nasleduje ako tretie v poradí ministerstvo vnútra, ktoré vedie Robert Kaliňák. Pre jeho rezort počíta návrh rozpočtu so sumou 1,86 miliardy eur. Viac ako miliardu eur by mali v budúcom štátnom rozpočte vyčleniť aj pre školstvo, zdravotníctvo či pôdohospodárstvo. Naopak, s najnižšími výdavkami počíta rozpočet pre Protimonopolný úrad, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví či Úrad priemyselného vlastníctva.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.