Matica pri Mohyle Štefánika


štefánik m.r.Na matičnej akcii sa zúčastnil prezident aj minister obrany

Matica slovenská zorganizovala pietnu spomienku pri Mohyle M.R.Štefánika pri Bratislave. Z monitoringu médii publikujeme konkrétnejšie informácie. Pôvodný materiál uverejníme čo najskôr.


Výročie M.R. Štefánika

(04.05.2012; Šport; s. 25; ‑)

Spomienkové slávnosti pri príležitosti 93. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika boli včera večer v Košariskách a na Bradle. Cez deň sa konalo aj pietne stretnutie v Ivanke pri Dunaji (na snímke), ktoré tradične organizuje Matica slovenská. Prítomný bol aj prezident Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč. Dnes od 19. h bude spomienka pri pamätníku v areáli Eurovea v Bratislave.

štefánik m.r.Na pietnej spomienke vzdali hold M. R. Štefánikovi

(03.05.2012; www.teraz.sk; s. ‑; TASR)

Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenských dejín, ktorého meno je spájané najmä so vznikom Česko‑slovenskej republiky v roku 1918 po rozpade Rakúska‑Uhorska. Ivanka pri Dunaji 3. mája (TASR) ‑ Na pietnej spomienke pri Mohyle v Ivanke pri Dunaji sa v predvečer tragického skonu Milana Rastislava Štefánika stretli účastníci 22. ročníka vlastivednej pochôdzky, ktorú tradične organizuje Matica slovenská.

Pochôdzka južným Slovenskom sa začala v Šamoríne, pokračovala cez Dunajskú Lužnú a vyvrcholila pietnym kladením vencov pri Mohyle. Zúčastnili sa na nej žiaci zo základných škôl, predstavitelia obecných a regionálnych samospráv, zástupcovia Matice slovenskej, predstavitelia talianskej a francúzskej ambasády, ako aj vojenskí veteráni. Prítomný bol aj prezident SR Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč.

Minister Glváč vo svojom príhovore pri Mohyle vyzdvihol osobnosť M. R. Štefánika ako významného astronóma, politika, generála francúzskej armády, zakladateľa československého štátu a prvého československého ministra vojny. K prítomným sa prihovorili aj vedúci Kancelárie prezidenta SR Milan Čič, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenských dejín, ktorého meno je spájané najmä so vznikom Česko‑slovenskej republiky v roku 1918 po rozpade Rakúska‑Uhorska. Pri svojom prvom návrate do oslobodenej vlasti tragicky zahynul pri leteckom nešťastí neďaleko obce Ivanka pri Dunaji.