(Ne)potrebný Miro Šatan?!


Šatan - štvorecKAMPAŇ ZA MIRA ŠATANA

(Ne)potrebný Šatan

Peter JÁNOŠÍK

KAMPAŇ SLOVENSKÝCH NÁRODNÝCH NOVÍN za účasť Miroslava ŠATANA na ZOH 2014 v ruskom Soči.

Nielen SNN ale mnoho slovenských hokejových fanúšikov - hlavne z Bratislavy - prijala s nevôľou nezradanie Miroslava Šatana do slovenskej hokejovej reprezentácie na ZOH 2014 v Soči.  Jeho posledné zápasy za Slovan Bratislava v KHL sú jasným dôkazom, že tam patrí. Preto vyzývame našich čitateľov, aby svoje názory publikovali na našom konte Facebook /https://www.facebook.com/slovenskenarodnenoviny?bookmark_t=page! a my ich potom elektroinickou poštou prepošleme SZĽH, aby si ich kompetentní prečítali. Nech vedia čo si o tomto rozhodnutí myslíme.

Ľadový hokej sa na Slovensku teší mimoriadnej obľube hádam od čias, keď sa tento šport u nás udomácnil. Hokejové šampionáty či olympijské hry dostávajú prednosť pred všetkým. Aj dnes sa fanúšikovia tešia na svoju strhujúcu hru a na svojich obľúbených miláčikov. K nim od čias samostatnosti Slovenska patrí aj Miroslav Šatan. Nie iba pre modré oči. Je najlepším strelcom v histórii slovenskej reprezentácie, držiteľ všetkých štyroch medailí z majstrovstiev sveta a víťaz Stanley Cupu s Pittsburghom Penguins v roku 2009. V ročníku 1999/2000 nastúpil ako jediný hráč Buffala za Výber sveta pri jubilejnom päťdesiatom zápase All Stars v Toronte.

Celkovo odohral za Slovensko sto šesťdesiatdeväť zŠatanápasov a dal v nich osemdesiatjeden gólov. Zúčastnil sa na deviatich majstrovstvách sveta a dvoch olympiádach. Teraz mal ísť na tretiu. Nestane sa tak. „Mirovi nepochybne ukrivdili. Takéto narábanie s jeho hráčskym kreditom je neúctou. Je to hanebné, urážlivé. Ťažko môže niekto hľadať výhovorky,“ komentoval nenominovanie Miroslava Šatana na olympijský turnaj do Soči Peter Šťastný – ďalšia legenda slovenského hokeja. Jedným z dôvodov bolo, že mu v ostatnom čase chýbala dynamika v hre. Ale hra Miroslava Šatana na nej nikdy nebola založená – on má iné a dôležitejšie prednosti. Prečo zrazu dynamika? Tú nemal ani Peter Šťastný a nezakladal si na nej ani veľký Gretzky. Šatan je hráč, ktorý počas svojej reprezentačnej kariéry už ukázal všetky svoje tromfy. Je to osobnosť, ktorá nemusí dokazovať, že na Soči má. A nijako sa nemusí siliť do dynamiky. Každého svojou hrou v minulosti presvedčil. Ťaží z klamlivých pohybov a má famóznu intuíciu na čítanie hry. V nej sa nikdy nestratí. Podľa akých kritérií ho odstavili? Reprezentácii by hanbu určite neurobil. Veď istotne patrí medzi prvých šesť či desať hráčov. Napokon teraz máme v tíme dosť mladých a celkom logicky ich treba doplniť skúsenejšími. Na ZOH vo Vancouveri 2010 sme mali naopak prestarnutý tím. Tu Šatan strelil víťazný gól v osemfinále proti Nórsku a Slovensko obsadilo historicky najlepšie štvrté olympijské miesto. Ak by sme mali o jedného-dvoch mladších dravcov viac, zrejme by sme boli úspešnejší aj v záverečných zápasoch o medaily. Naša malá krajina by si mala vážiť hokejové kvality, nehovoriac už o Mirovom vzácnom charaktere. Nemáme tisíc hráčov na každý post ako v Kanade či v Amerike. Pred ZOH v Turíne 2006 sa tiež intrigovalo. Mali sme na zlato, ale skončili sme na piatom mieste. Vo štvrťfinále nás vyradili Česi. Pritom pred Turínom sme boli v dlhodobom rebríčku na treťom mieste na svete a hrali sme kvalitný hokej. Generálny manažér vyberie hráčov a tréner si nesie zodpovednosť. Asi sa neubránili istým tlakom. Po rozdelení federácie český hokej vygumoval slovenský a išli sme do C-skupiny majstrovstiev. Návrat sa nám podaril na prvý pokus. Dôkaz, že nás diskvalifikovali nespravodlivo. Teraz sa nesmieme diskvalifikovať sami.