Dúhový pochod ombudsmanky Patakyovej

thumbnail

Na pietnej spomienke politických väzňov pod bránou leopoldovskej väznice sa 19. augusta zúčastnila podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. V ten istý deň podporila komunitu LGBTI na Dúhovom pochode verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Iba pochod za rodinu, v tú istú sobotu, nemal výraznejšiu podporu zo strany vedenia štátu. Hoci budúcnosť národa i štátu závisí práve od rodiny. Nemal by teda štát uprednostňovať  najmä iniciatívy vedúce k zvýšeniu reprodukcie obyvateľstva a ku kvalite rodinného života? Lucia Žitňanská vo svojom príhovore povedala, že aj v tejto dobe je potrebné zakročiť pri akýchkoľvek náznakoch nespravodlivosti a porušovania práv iných, aby už nikdy nevznikali také pamätné miesta, akým je pre politických väzňov Leopoldov. Ako však majú politickí väzni bývalého režimu rozumieť slovám ministerky, keď v ostatnom čase  zaznamenávajú priam brutálne útoky najmä proti svojej tlači? Predovšetkým zo strany denníkov SME či N, ale ani RTVS nezaostáva. V Leopoldove si pripomínajú obete bývalého režimu, medzi ktorými bolo nemálo tých, čo sa postavili na odpor proti neslobode slova a spolupracovali so zahraničnými médiami.

■  MRAVNÁ NEVIAZANOSŤ

Dúhový Pride neprovokuje svojou podstatou, ale verejným atakovaním ľudskej intimity. Deň pred konaním Dúhového pochodu sa v centre Bratislavy predvádzala nahá dievčina. Bez pozornosti mestskej polície, ktorá by mala dbať na poriadok v meste. Rovnako spupne sa zachovala verejná ochrankyňa práv Patakyová, keď svojvoľne vyvesila na okná štátnej inštitúcie vlajku komunity LGBTI. Vnucuje sa otázka, načo sú nám zákony, keď ich nerešpektujú ani predstavitelia štátu? Nemali by si práve oni pripomínať zúfalý čin obyvateľa Devínskej Novej Vsi Ľubomíra Harmana, keď svoju bezvýchodiskovú situáciu zobral do vlastných rúk a pripravil o život osem ľudí vrátane seba? Ak má byť prejavom sekulárnej spoločnosti absolútna mravná neviazanosť, tak jej v tomto štáte je viac než dosť aj bez dúhových pochodov. Stačí sa pozrieť okolo seba, ako vyzerajú naše verejné priestranstvá. Zo dňa na deň nadobúdajú tvár Luníka IX. Pravda, z okien lietadiel či limuzín sa sotva dajú vidieť trebárs zastávky verejnej dopravy, napríklad pri  bratislavskom Slovnafte.

DOČKALI SA POKUTY

Hrdí na rodinu bol názov pochodu za rodinu. Podporili ho aj niektorí duchovní, ale prišli predovšetkým rodiny s deťmi. K parlamentu prišiel na „pochod“  aj predseda MS Marián Tkáč. Predseda Aliancie za rodinu Anton  Chromík organizuje množstvo podujatí pre rodiny. No namiesto podpory mu štát poslal likvidačnú zásielku na zaplatenie pokuty. Za čo? Podľa rezortu vnútra v čase určenom na volebnú kampaň pre voľby do NR SR v roku 2016 Aliancia protizákonne propagovala kandidujúce politické strany, ako aj kandidátov uvedených na ich kandidačných listinách. Takže aliancia mohla byť vôbec rada, že dostala pokutu len tritisíc eur, čo je najnižšia hranica, lebo tá sa mohla vyšplhať až na stotisíc.

Verejnosť pozná aj iné prešľapy volebného zákona, napríklad aktuálnym prezidentom Andrejom Kiskom, ktoré zostali nepotrestané.  Podľa Chromíka „podobné kampane na podporu spoločenských hodnôt a hodnotovo orientovaných kandidátov spustili pred voľbami aj ďalšie občianske združenia, ako aj fyzické osoby a niektoré médiá a proti žiadnej z nich  ministerstvo vnútra nezačalo správne konanie“. Aj takto sa prejavuje vzťah štátu k rodine.

Eva ZELENAYOVÁ


Kresťanské hodnoty mnohým politikom vo vrcholovej politike nič nevravia. Ešte dlho neutíchne to, čo sa stalo na ministerstve školstva, a len budúcnosť ukáže, a možno aj dokáže, „kde bol pes zakopaný“. Hodnotový spor o charakternú politiku sa začína rozhárať naplno. Zdá sa, že tá sa takou automaticky nestáva iba nejakým konštatovaním na bilbordoch tesne pred voľbami. Hlasovanie o generálnom prokurátorovi, ktoré do histórie vošlo ako „trnkobranie“, bolo prvou udalosťou, po ktorej padol veľký tieň pochybností. Veď sa pamätáte – zložité vysvetľovanie o prekladaní hlasovacích lístkov a neskôr vždy nervózna reakcia pri tejto zmienke. Odvtedy v Dunaji pretieklo veľa vody a médiami ešte viac pochybností. O tom či onom netreba do momentálne rozhádanej  koalície ešte prilievať olej do ohňa. Stačí si pamätať, čo všetko sa akosi „lízlo“ okolo Bélu Bugára a jeho strany. Bolo toho viac ako dosť. Dokonca aj v rámci súčasnej vládnej koalície, ktorá čelí s vážnym problémom. Vážnym a elementárne hodnotovým.

Na jeden z nich upozornil najnovšie podpredseda SNS Jaroslav Paška. Znepokojilo ho – podľa statusu na sociálnej sieti – že verejná ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová podporila podujatie Dúhový pride  a prisľúbila na ňom osobnú účasť. Do funkcie ombudsmanky ju navrhla za MOST – HÍD ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská. Nuž, v podstate – asi v rámci koaličných dohôd – to bola „parketa“ MOSTU.

DOHODY-NEDOHODY

Zarazí však to, čo verejne publikoval práve Jaroslav Paška. „Keď si nás, Béla, vo februári oslovil s prosbou o podporu pre vašu kandidátku na Verejného ochrancu práv Máriu Patakyovú, tvrdil si, že je to slušná, korektná, rozvážna, kresťansky založená pani so zmyslom pre spravodlivosť, rodinné hodnoty,“ napísal Paška na Facebook. Zarazí to preto, že verejná podpora tomuto podujatiu sa akosi prieči kresťanským hodnotám a rodinným tradíciám. Ďalší problém spočíva podľa Jaroslava Pašku v tom, že „súčasťou koaličnej dohody je aj záväzok, že koaličné strany ani ich nominanti nebudú otvárať kontroverzné témy, útočiť na civilizačné, kultúrne a sociálne hodnoty koaličných partnerov, ich voličov a znevažovať ich“. To sa očividne „akosi“ nedodržalo. Naznačuje to, kto si ako ctí partnerské či koaličné dohody a svojich spojencov vo vláde.

VÝHRADY NA SIETI

Jaroslav Paška má naozaj vážne výhrady – cez sociálnu sieť poslal Bélovi Bugárovi odkaz, v ktorom účasť ombudsmanky na pochode „Dúhový pride“ považuje za „vulgárne gesto“, ale nielen to. „Nie som si dnes istý, Béla, či sa po tomto vulgárnom geste Tvojej nominantky proti Čl. 41 Ústavy SR (ale aj našim koaličným dohodám) nájde v klube SNS poslanec, ktorý by ešte podporil nejakého Tvojho kandidáta do akejkoľvek verejnej funkcie.“ V najnovšom svetle udalostí sa javí, že nepamätanie sa na vlastné sľuby a záväzky považujú niektorí naši politici za bežný pracovný štandard. Ako je to s tou trieskou v oku brata svojho?

Ivan ČERNÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEKKomentáre

  1. n,k píše:

    Trójska kobyla ?