Kto sú "slniečkari" alias bratislavská kaviareň

thumbnail

Kto nemá hlavu v poriadku, uchyľuje sa k nadávkam. Slovo „slniečkar“ je neologizmus prevzatý z češtiny, ktorý sa v Čechách začal používať približne od roku 2013, odkedy postupne nahrádzal jeho synonymický tvar „pravdoláskar“. Pôvodne sa označenie slniečkari a slniečkarky vzťahovalo na multikultúrnych nadšencov a kritikov Miloša Zemana. Dnes má tento pejoratívny výraz viacero významov a jeho nositelia sú na hony vzdialení od hlásateľov havlovskej pravdy a lásky. Nad pravdou a láskou víťazí v týchto dňoch stupňujúca sa nenávisť. Orgie fanatickej nenávisti, nadávok a vulgarizmov prenikajú v našich končinách do politického a spoločenského života prostredníctvom internetu, televízie, ale aj printových médií hlavného prúdu a stávajú sa konverzačnou normou.

„Kreténi slniečkari to nemajú v palici v poriadku,“ povedal v istom interview český herec Jiří Krampol. U nás sa slniečkari medzi sebou považujú za elitu, ktorá je povolaná vyslovovať neomylné súdy a pohŕdanie ľuďmi s inými názormi či s inou politickou orientáciou. Keď minister obrany Peter Gajdoš povýšil predsedu parlamentu na kapitána v zálohe, spustila sa priam perverzná honba na Andreja Danka, akoby došlo k porušeniu ústavy či nebodaj svätokrádeži, hoci tento symbolický akt nie je v armáde ničím výnimočný. Vojenské hodnosti sa dávali civilistom po skončení vojenskej služby aj po rokoch ako uznanie za zásluhy. Dôstojníkov v zálohe, ktorí nikdy nevykonávali vojenskú službu profesionálne, by sme našli nemálo v rozličných civilných povolaniach. Ak je niekoľkonásobný slovenský premiér podplukovníkom v zálohe, nie je to nijaká politická či ekonomická výsada, ale uznanie.

Karikatúra s fotografiou predsedu parlamentu so sprievodným textom, aby ho oslovovali pán kapitán, a nie k...t, je príkladom vulgárnosti, do akej skĺzla slniečkarská žumpa. Pravdaže, slniečkarom neprekáža prezidentské štátne vyznamenanie Radom Ľudovíta Štúra II. triedy pre istého Michala Kaščáka, organizátora Pohody, na ktorej sa pred mladým publikom prezentovali svojimi názormi Andrej Kiska, Iveta Radičová, Štefan Hríb, a kde ako symbol ich politického vierovyznania sa týčila maketa mešity. Za také vyznamenania takého prezidenta sa slniečkari nehanbia, naopak, vynášajú Kisku do nebies. Herec Juraj Kemka, žijúci v Rakúsku, označil v Hríbovej relácii Pod lampou prezidenta Andreja Kisku za anjela a politikov ako Robert Fico, Miloš Zeman, Andrej Danko či Vladimír Putin častoval prívlastkami: „sviňa, chrapúň, zmrd a vrah“. Mnoho ľudí na Slovensku nevie, ako a aké postavy v divadle stvárnil tento vulgárny tragikomický zabávač, ale podľa toho, čo hovorí, by si zaslúžil zo desať lekcií správania v prísnom režime v nápravnovýchovnom zariadení.

Zdá sa, že slniečkarstvo ako štýl novej „demokratickej morálky“ tak skoro z nášho života nevymizne. Prichádza zhora v podobe subjektívne politicky zafarbených hodnôt, ktoré nám vnucuje prezidentská kancelária, až po suterén nenávistných nactiutŕhačov a naivných hlupákov. Nastupujú noví farizeji. Na Antichartu, ktorú podpísali mnohí herci, sa zabudlo – mnohí z nich sa preorientovali z jedného dňa na druhý: stali sa z nich havloidi, nositelia liberálnej pravicovej ideológie a najnovšie slniečkari. Kto si už na to spomenie? Havlom proklamovaná pravda a láska sa rýchlo opotrebovali s príchodom vytúženej demokracie, vlastne demokratúry. Všetko je inak. Zdiveli sme. Za štvrťstoročie po nežnom prevrate sa poklesnutá morálka a vulgárnosť stali natoľko bežnou realitou, že si bez nich nevieme predstaviť nijakú televíznu zábavu, dokonca ani nijaké televízne správy. Vulgárny zabávač Kemka je len nepatrným kamienkom v mozaike hrubostí dnešných čias tak v parlamente, ako i v divadle a v spoločenskom živote. Pamätáte sa? Niekdajší predseda NR SR Richard Sulík zrušil deň otvorených dverí v NR SR, ktorý sa konal tradične na Deň Ústavy, a presunul ho na 17. november. Bolo to symbolické gesto. Za dvadsaťosem rokov sme zažili všelijaké gestá a kopance, len nežnosti sa nám nedostalo.

Ľudovít ŠTEVKO

 1 Komentár

  • Dušan Juraj

    Pán Kemka sa vedel správne zaradiť , údržba domu v Rakúsku niečo stojí...
    Naši privatizéri nezainvestujú do rozvoja domácej kultúry , tí čo rozmýšľajú ďalej ako na "jeden banán " vedia ako sa im pekne vrátia peniaze v podobe poprekrúcanej histórie ďalekej , alebo nedávnej v podobe akčnej mládeže ...

    Štát sa nebuduje na jedno volebné obdobie...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.