Marián Kotleba: Extrémom je ochrana porušovateľov zákonov

thumbnail

OZNAM REDAKCIE: Slovenské národné noviny postupne uverejňujú rozhovory do všetkými zvolenými županmi po celom Slovensku. Ako jediné celoslovenské, mienkotvorné médium, sme dali priestor týmto politikom, aby prezentovali svoje regionálne činnosti i politické ambície. Do vyjadrení županov sme po ich autorizácii nevstupovali. Tento oznam zverejňujeme preto, lebo na sociálnej sieti sa rozpútala diskusia, prečo sme dali priestor na rozhovor M. Kotlebovi z BBSK. Ďakujeme za porozumenie. 

Ak si na Slovensku niekto verejne spomenul na výročie prvej Slovenskej republiky, tak to boli určite kotlebovci. Ibaže oficiálna moc a väčšinové médiá paradoxne neboli nikdy zhovievavé k  pripomínaniu si histórie, ktorú marxistická historiografia zaznávala, ba až odsudzovala. Nielenže neposkytovala priestor na verejnú diskusiu o týchto otázkach, ale odvážlivcov dodnes ostrakizuje, ba aj trestne stíha. Marián Kotleba (1977) ukončil dve vysoké školy,  dvanásť rokov pracoval na  banskobystrickom športovom gymnáziu, ale pre svoje politické názory musel zo školy odísť. Čelil trinástim obvineniam z trestných činov, všetky  boli zastavené ako neodôvodnené. Vo voľbách do VÚC  v roku 2013 kandidoval na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) aj za jeho poslanca. V súčasnosti šéfuje štyridsaťdeväťčlennému poslaneckému zboru, v ktorom má najsilnejšie zastúpenie Smer-SD.  Je  volebným lídrom politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko.

 • Politici a médiá vás považujú za pravicového extrémistu. Ako by ste sa charakterizovali vy?

Ja by som sám seba hodnotil  ako národne cítiaceho človeka. To, že predstavitelia súčasného systému a poplatných protislovenských médií ma označujú za extrémistu alebo ešte nejako inak, vnímam ako prejav toho, že robím niečo, čo im prekáža. Ja robím na prospech slušných ľudí. Byť extrémistom v časoch, keď normálni sú tí, ktorí rozkrádajú štát, zbedačujú ľud, likvidujú tradičné hodnoty, tak v tom nevidím nič zlé. Skôr si myslím, že je to prejav ich strachu z toho, že sa niekto odvážil proti nim bojovať.  Preto všetky tieto označenia.

 • Médiá vás dlhodobo sledujú, ale až teraz, keď pôsobíte vo funkcii predsedu Banskobystrického vyššieho územného celku, vás vnímajú ako politika. Aké boli vaše prvé kroky v politike?

Kotleba-krížUž jedenásť  rokov sa so svojimi spolupracovníkmi usilujem ľuďom otvárať oči. Čiže zvolenie do funkcie vnímam ako prirodzený postup v našej práci. Pokračujeme v tom, čo sme v roku 2003 začali. V práci pre ľudí,  za to, aby konečne na Slovensku zvíťazil zdravý rozum. Aby zákony platili pre všetkých rovnako. Moje zvolenie do funkcie predsedu BBSK nevnímam tak,  že som sa zrazu stal politikom alebo že by som sa ako človek zmenil. To určite nie. Stále sa na problémy spoločnosti pozerám optikou normálneho človeka žijúceho z päťsto piatich eur v hrubom, čo bol môj plat na gymnáziu ku dňu, keď ma z neho za moje názory vyhodili.

 • Celkom zreteľne a bez okolkov sa prejavujete ako slovenský vlastenec. Môže sa dnešný mladý človek stať vlastencom?

Práve v súčasnosti by sa mladí ľudia nieže mohli, ale mali stať vlastencami. Uvedomenie si svojich koreňov, odkiaľ pochádzam a kde žijem, je v dnešnej dobe nevyhnutné na to, aby sme ako národ a štát prežili.  Dnes veľmi jasne vidíme, čo sa deje v Ukrajine.  A toto nešťastie je v podstate výsledkom toho, ako nadnárodné médiá dokázali oklamať najmä mládež.  Aj v našich  základných či stredných školách absentuje výchova k vlastenectvu. Učitelia namiesto toho, aby  viedli študentov k úcte k Bohu a láske k vlasti, slovenskému národu a Slovensku, snažia sa im vtĺkať do hláv kozmopolitné a  multikultúrne záležitosti, ktoré sú nám vnucované zvonku. Toto vidím ako zásadný problém a ja sa pokúsim, aspoň na úrovni nášho kraja, urobiť všetko, čo bude v mojich silách, aby sme tento trend zvrátili.

 • Z čoho pramení váš uvedomelý a vrúcny vzťah k národu ?

Nepokladám sa za nejakého výnimočného  vlastenca. Rozdiel medzi mnou a mojimi vrstovníkmi je možno v tom, že nikdy som nevidel dôvod, prečo by som sa mal báť prejaviť nahlas svoj vlastný názor. Prečo by som sa mal báť povedať, keď sa mi niečo nepáči, a dokonca nielen o tom hovoriť, ale sa za to aj postaviť. Ľudia si možno pamätajú, ako sme sa v roku 2009 v Šarišských Michaľanoch postavili za obete cigánskeho teroru, ktorým štát nijako nepomohol. Takisto sme sa postavili proti odstráneniu dvojkríža zo sochy kráľa Svätopluka v Bratislave. S našimi priateľmi sme sa  viackrát, naposledy v júni 2014, postavili proti pochodu sexuálnych deviantov v Bratislave.  Mnohokrát sme za tieto naše názory preliali vlastnú krv, ale neustúpili sme. Nikdy nebudeme ustupovať, keď pôjde o zásadné otázky národných a kresťanských hodnôt. Stále je to však málo oproti tomu, čo dokázali velikáni národa Andrej Hlinka alebo Jozef Tiso.  To, čo robím ja, mal by robiť každý jeden Slovák, a potom by sme sa ako národ a štát  ocitli  úplne inde.

 • Pred piatimi rokmi, pri príležitosti sedemdesiateho výročia vzniku prvej  Slovenskej republiky, ste si zaumienili vyskúšať demokraciu v praxi. Pred prezidentským palácom ste zakričali: „Na stráž!“ Ocitli ste sa v rukách polície a za tento skutok ste čelili trestnému stíhaniu. Nebolo jediné, všetky však boli zastavené.  Ako to vnímate?

Čo sa týka trestných stíhaní, polícia ma stíhala za moje národné aktivity, za môj názor  asi trinásťkrát. Ani jedna vec sa neskončila odsúdením. Samotný štát trinásťkrát potvrdil, že som nič nespáchal. Tieto štátne aktivity jednoznačne vnímam ako pokus systému ma zastrašiť, zastaviť. Lebo to nebolo len trestné stíhanie, ale i  problémy v práci. Po šiestich rokoch  vyučovania  na gymnáziu ma preradili za správcu siete a po ďalších šiestich rokoch ma zo školy vyhodili. Zjavne sa mocným tohto štátu nepáči, keď niekto hovorí inú pravdu než tú ich.

 •  Na internetovej stránke ĽS Naše Slovensko svieti heslo: Odvahou proti systému. Čo máte proti systému?

Žiaľ, súčasný spoločenský systém je chorý. Systém je dnes likvidačný pre všetkých normálnych slušných ľudí. Sociálny systém, ktorý je podsystémom celku,  slúži iba na to, aby pracujúcim bral a parazitom a zlodejom dával. Preto sa usilujeme robiť všetko pre to, aby sme ho zmenili. Lebo nie je predsa možné, aby sa  človek, ktorý celý život poctivo robí, platí dane a odvody, nakoniec bál, či vôbec bude na jeho dôchodok. A na druhej strane parazitom, ktorí nikdy do pokladne štátu neodviedli ani korunu, bude štát vždy garantovať vyplatenie ich sociálnych dávok. To je úplný nezmysel. A ak toto zabezpečenie pracujúcich ľudí považujeme za alfu a omegu funkčného, spravodlivého štátu, tak dnes žijeme v štáte nefunkčnom a nespravodlivom. To je jedna z vecí, ktorú chceme zmeniť.  Pracujúci človek musí cítiť, že štát je tu pre neho, a nie že štát ho bude iba šikanovať, pokutovať, pozerať, kde čo porušil. A na druhej strane obrovskú skupinu parazitov a potom aj menšiu skupinu zlodejov v bielych golieroch bude zvýhodňovať a doslova dotovať za peniaze ostatných.

 • Charakteristickou črtou vašej politiky je konzervativizmus. Privítali ste odvolanie bývalého liberálneho arcibiskupa Róberta Bezáka z úradu, máte odpor proti pochodom sexuálnych extrémistov, ste za tradičnú rodinu. Sú to vaše zásadné postoje?

Myslím si, že ľudia, ktorí trochu sledujú moju činnosť alebo činnosť našej strany, vedia, že nie sú to len reči, ktoré v tomto duchu vedieme, ale sú za nami aj skutky.  Kresťanský a národný pilier sú základmi našej politiky, z ktorých nikdy neustúpime.  Keby sme sa raz niečoho vzdali, už by to nikdy nemohlo byť také, aké by to malo byť. To, že sa dnes  národ odkláňa od Boha a že zabúda aj na svoje národné tradície, je vlastne to,  čo chcú všetci tí, ktorí chcú  zničiť národné štáty. Áno, sú to zásadné piliere našich hodnôt, našich názorov.

 • Na Slovensku je dlhodobo zneužívaný pojem slušní ľudia.  Aj vaša strana má heslo: Za práva slušných ľudí. Čo tým mienite?
Kotleba 1_LESAY - portrét
M. Kotleba sa usmieva, myslí si, že prácu župana vykonáva dobre. Uvidíme, ako zareagujú jeho voliči.

Ľudová strana Naše Slovensko má heslo v znení Za slušný život pre slušných ľudí. Ako prví sme do politického života zaviedli pojem slušní ľudia ako protiváhu cigánskym alebo iným extrémistom. Teda ak niekto naozaj pracuje, stará sa o svoje deti, je plnohodnotným slušným občanom tohto štátu, tak musí cítiť, že štát je tu pre neho, že mu pomáha.  Z vlastnej skúsenosti viem, že štát dnes aj za moje dane chráni cigánskych extrémistov, ktorí si stavajú svoje chatrče na ukradnutých cudzích pozemkoch. A keď ja ako spolumajiteľ týchto pozemkov chcem prísť spraviť poriadok, tak opäť štát za moje dane  a dane ďalších slušných ľudí zaplatí dvesto-tristo policajtov s transportérmi,  helikoptérou, ktorí zasiahnu proti mne ako majiteľovi pozemku. Čiže dnes štát za peniaze slušných ľudí chráni tých, ktorí porušujú zákon. Tento stav je už neznesiteľný, a preto ho chceme zmeniť.

 • Výraz cigánsky extrémizmus je termín, ktorí ste zaviedli do politiky vy. Prečo?

Áno, bolo to potrebné, ba priam nevyhnutné, aby si verejnosť konečne uvedomila, čo znamená extrémizmus. Či je ním politika národnoštátnych záujmov alebo model správania sa ľudí, ktorí odmietajú rešpektovať prijaté spoločenské normy. Ak ste ešte celkom nedávno kritizovali správanie sa niektorých Cigánov, boli ste hneď označení za rasistu. Preto sme zavedením termínu cigánsky extrémizmus dokázali, že oprávnená kritika v nijakom prípade nemôže byť pokladaná za rasizmus.

 •  Ako sa vám darí zamestnávať dlhodobo nezamestnaných?

Treba povedať, že to nie sú len Cigáni. V Banskobystrickom kraji sme urobili konkrétne kroky a doteraz  sme  dali prácu takmer sedemdesiatim ľuďom. Ponúkame prácu tým, ktorí pracovať chcú,  vážia si ju a ktorí chápu, že je lepšie pracovať aj za minimálnu mzdu, ako sedieť  pred  televízorom  s pohárikom v ruke a ničiť svoju rodinu. Jednoznačne týmto smerom sa bude musieť uberať reforma sociálneho systému.

 • Ste spokojný s tým, ako sa vám darí vo funkcii predsedu BBSK?

Napriek postoju niektorých poslancov môžem povedať, že sa nám pomaličky darí napĺňať naše predvolebné sľuby. Za všetky  spomeniem vytvorenie pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných ľudí a zefektívnenie činnosti Úradu BBSK aj Regionálnej správy ciest. V poslednom čase sa venujeme zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov Horehronia, sužovaných cigánskymi lúpežníkmi. A keby poslancom viac záležalo na ľuďoch ako na boji proti mne ako predsedovi kraja, tak by sa tých dobrých vecí dalo spraviť ešte oveľa viac.

 • Necítite sa sám proti všetkým?

Proti všetkým nie. Cítim sa byť síce sám vojak v poli, ale vojak, ktorý má za sebou normálnych ľudí už zúfalo volajúcich  po zmene.  Musíme riešiť problémy, ktoré trápia ľudí, a nie záujmy súkromných firiem a predstaviteľov lobistických skupín.

 • Čo si myslíte o tom, že RTVS vás nepustila do diskusnej relácie v predvolebnej kampani do eurovolieb?

Jednoznačne to vnímam ako účelové riešenie, ako strach predstaviteľov ostatných politických strán konfrontovať sa v priamom prenose. V rozhlase som mal byť s lídrom kandidátky Smeru a v televízii s lídrom kandidátky strany Nova. Zrejme po diskusii s pánom Maňkom  pred voľbami do samosprávnych krajov  ich prešla chuť so mnou debatovať. Pritom nás však neustále znevažujú, že sme len hlúpi skinhedi, že nemáme argumenty ani program. Dúfam a verím, že ľuďom sa už čoskoro oči úplne otvoria.

 • Ako posudzujete stav demokracie na Slovensku?

Povedal by som, že u nás platí diktát demokracie podľa tej-ktorej vládnej strany. Ale videli sme, že poctivou každodennou zodpovednou prácou sa dá určitá zmena dosiahnuť. Takže pokúsime sa národnú obrodu spustiť na úrovni samosprávneho kraja  a uvidíme, čo sa nám podarí v najbližších parlamentných voľbách. Každé voľby sú príležitosť pre ľudí, aby hlasovali za zmenu. Aby ukázali, že majú toho všetkého dosť. Predsa nemôžu ľudí, ktorí žijú z tristo eur mesačne  reprezentovať politici, ktorí tých tristo eur minú iba na kávu. Kým sa budú volení zástupcovia vysmievať ľuďom, tak sa o nejakej demokracii nemôžeme ani rozprávať.

 • Aké by malo byť Slovensko podľa vašich predstáv?

Myslím si, že predstavy o Slovensku najlepšie zhrnul a vystihol otec národa Andrej Hlinka, ktorý povedal, že Slovensko by malo byť slovenské, kresťanské a biele. K tomu niet čo dodať.

                                                                                 Eva ZELENAYOVÁ – Foto: Ladislav LESAY

 Komentáre

 1. emilost píše:

  ty si obicajna buzna kotlebo a korad na huleni kokotou

 2. Remarque píše:

  Vo všeobecnosti s názormi pána Kotlebu súhlasím. Ide už len o to, ako sa v realite prejaví a či sa ich podarí aj reálne uviesť do života. Slovensko totiž zažilo a stále zažíva veľa "Slovákov" ako Ján Slota, ktorý iba využíva národnú rétoriku. O druhého Slotu nikto už nestojí a tak držím palce, aby to nedopadlo podobne.

 3. jan píše:

  pekny clanok-pravdive slova... ale niekomu je lepsie asi zit v nevedomosti a preto si nedaju ficka za nic na svete..

 4. Suhlasim,drzim palce,vela sil a pevne nervy.

 5. Radovan Bezák píše:

  dogrcal som sa. fuj.

  1. Džejkob píše:

   tak utekaj na wc a nie tu...nikoho nezaujímaš