Na kritiku reagujú útokom

thumbnail

Mladí redaktori nevidia neobjektívnosť vysielania RTVS. Do roku 1989 sme si naivne mysleli, že len my v sovietskej sfére vplyvu sme neslobodní. Boli sme neslobodní, ale ani demokratický Západ sa nevyhol ideologickému tlaku. Kým na Východe išlo o vernosť marxistickému materializmu, Západ presadzoval liberálny materializmus. Po zmene režimu sme mali možnosť spoznať a porovnať obidve ideológie. Ani jedna, ani druhá nereflektuje spiritualitu človeka. Dnešní ideológovia sú však so svojimi propagandistickými metódami podstatne ďalej. Sú sofistikovanejšie, takmer nepostrehnuteľné.  Systém funguje na základe známeho porekadla: zlodej kričí, chyťte zlodeja. V ostatných dňoch to názorne predvádzajú niektoré médiá. Ich tútori sa zrejme zľakli, že by mohli prísť o svoj ťažko vydobytý nástroj, tak sa pustili do ofenzívy. Titulky typu: Ako naštvať Smer aj SNS: RTVS má konečne správy, za ktoré sa nemusíme hanbiť, vzbudzujú pozornosť. Keď hovoria za tútorov médií, tak majú pravdu. Tému otvoril predseda parlamentu Andrej Danko, keď odmietol zvyšovanie koncesionárskych poplatkov, kým sa nezmení kvalita vysielania RTVS. Ako sa teda mohlo stať, že zo dňa na deň máme „spravodajstvo, za ktoré sa nemusíme hanbiť“? Treba však podotknúť, že v RTVS ide najmä o nevyvážené  publicistické relácie, o neposkytnutie priestoru všetkým názorovým skupinám spoločnosti. Verejnoprávne médiá sú dlhodobo odbornou verejnosťou kritizované, a odrazu bác, za RTVS sa nemusíme hanbiť?! Čo sa v tejto ustanovizni stalo, že istý mediálny prúd vyjadril spokojnosť?

ZJAVNÁ ZAUJATOSŤ

zaslepenci-gosssnyiZdá sa, že Zuzana Hanzelová bola inštalovaná za akéhosi neoficiálneho hovorcu RTVS.  V rozhovore pre Trend vyjadrila veľkú spokojnosť s prácou v tomto médiu, hovorila o slobode, o podstatnom skvalitnení vysielania po výmene redakčného tímu... Na druhej strane Trend ocenil zásluhy Hanzelovej na zvýšení kvality RTVS. Použil aj argument o zvýšení počtu divákov, najmä v období volieb...

Hanzelovej zaujatosť je zjavná už zo samotnej intonácie sprostredkovávaného príspevku. Niekto to môže hodnotiť ako moderný prejav, iný ako rušivý moment, dokonca za spôsob komentovania spravodajstva. Publicistické relácie sa nezmenili, v činnosti zostáva takmer nemenný kolektív z čias nastolenia deratizácie v STV a SRo. Autori článkov o RTVS  ustavične pripomínajú neblahé dedičstvo z čias vlády Vladimíra Mečiara, ale odvtedy prešlo osemnásť rokov! Televíziu v roku 1998 hermeticky obsadili ľudia dosadení Dzurindovou vládou a dodnes tam sú. Takže o čom svedčí rozhovor v Trende s Hanzelovou?

Hanzelová v rozhovore tvrdí, že ak by prišiel zásah do jej práce, odchádza. Tak si to rozoberme. Vedenie RTVS dosadila ešte Dzurindova vláda a neskôr prešlo aj s požehnaním vlády Ivety Radičovej. Radičovej kabinet zlúčil televíziu s rozhlasom, aby lepšie zabezpečil personálne ovládnutie oboch vysielateľov. Prvou generálnou riaditeľkou RTVS sa stala Miloslava Zemková a počas jej funkčného obdobia Hanzelovú prijali do televízie. To znamená, že prišla redaktorka stotožnená s politickým pozadím vtedajšieho vedenia. Dodnes je na rozhodujúcich  pozíciách RTVS zostava, ktorá  riadila tzv. deratizačný proces v televízii v roku 1998. Možno predpokladať, že názory Hanzelovej nebudú korešpondovať najmä s orientáciou niektorých politických predstaviteľov súčasnej moci. Najmä nie so SNS. Vôbec teda neprekvapuje, že sa viacerí pracovníci v RTVS necítia komfortne.

STRAŠIAK ZMIEN

Vedenie RTVS predpokladá zmeny.  Napokon generálnemu riaditeľovi Václavovi Mikovi sa na budúci rok končí funkčné obdobie. Nový šéf môže spôsobiť personálne zemetrasenie. Preto útočia. Vraj konečne sa televízia vyčistila od ľudí, ktorí buď novinárčinu nechceli, alebo vôbec nevedeli robiť. Takže podľa Hanzelovej je dnes RTVS v najlepšej kondícii a každý zásah zvonku by bol neakceptovateľný. Napriek enormnému úsiliu vzbudiť odpor k akýmkoľvek zmenám v RTVS, vyšlo na povrch čaro nechceného, keď povedala: „Firma môže mať aj najlepšieho šéfa na svete a dobrých manažérov, ale ak pre neho nebudú robiť šikovní a lojálni ľudia, nepomôže to.“ A to je to. Nerobiť pre ľudí, ale pre šéfa. A ten už vie pre koho.

 Eva ZELENAYOVÁ – Karikatúra Peter GOSSÁNYI