Opozícia v slepej uličke

thumbnail

KOMENTÁR

Roman MICHELKO

Strana SaS ako potenciálne premiérske parenisko sa po vyrovnaní so slniečkarským krídlom zasekla v libertariánskom kŕči. Je jasné, že presadenie odvodového bonusu – večného evergrínu jej programovej ponuky – už nestačí. Nakoniec, skoro nikto z voličov nevie, o čo ide, a plošné spoplatnenie štúdia na vysokých školách im tiež veľa mladých voličov nezíska. OĽaNO sa vinou svojho predsedu potáca na úplnom okraji politického spektra. Svoju horúčkovitú aktivitu si vybíja takmer každodennými tlačovkami, čo devalvovalo ich úroveň a, samozrejme, aj silu a politickú prieraznosť. Navyše Igor Matovič je istota v tom, že odpudí minimálne dvojnásobok hlasov pre prípadnú koalíciu, než koľko jej dokáže poskytnúť. Nad Matovičom okrem toho visí Damoklov meč straty poslaneckého mandátu za dvojnásobné porušenie zákona, a keďže ústavný súd prípadné zbavenie mandátu schválil, od jeho straty ho delí jediné parlamentné hlasovanie.

No a keď veľká nádej slniečkarov Andrej Kiska verejne oznámil, že svojím politickým výtlakom nepodporí esenciálne slniečkarský projekt Progresívne Slovensko, smútok v bratislavskej kaviarni sa dal krájať. V tejto chvíli opozícii neostáva nič iné, len pokúsiť sa za každú cenu zradikalizovať spoločnosť. A kto sa najlepšie hodí na funkciu takzvaných užitočných idiotov extrémne skompromitovanej opozícii? No predsa študenti a „umelci“. Horlivý zväzák Kramár si spomenul na svoje angažované vystúpenia na zjazdoch SZM, naučil sa svoj part a už to išlo. Iste k tomuto prerodu Šavla na Pavla prispelo aj to, že jeho manželka – inak Borecova protežantka – Nataša Nikitinová bola po nástupe novej vlády odvolaná z teplého miestečka šéfky Centra právnej pomoci. Ale dosť už o Kramárovi.

Veľký pochod proti korupcii mal jeden zásadný problém. Napriek až kŕčovitej podpore krajne skompromitovaných médií, ktoré denne v takmer dvadsaťminútových intervaloch kortešovali za tento pochod a bez ohľadu na počet účastníkov (mohlo tam prísť len niekoľko desiatok ľudí) ho už dopredu označovali za veľký. Pochod dopadol napokon veľmi rozpačito. Jeho nominálni či oficiálni organizátori si vyhradili na samotnom pochode priestor v malých až mikroskopických percentách – na úvod odovzdali slovo ľudom, ktorých si vážia, a nakoniec to uzavreli. No a koho si to tak vážili? Plejádu egocentrických umelcov – Kramára, Kemku, Grešša, respektíve občianskych aktivistov Hlávkovú, Remiášovú. No a celé to moderoval spisovateľ Hvorecký .Pod pódiom sa tiesnili asi traja poslanci SaS, samozrejme, nemohla chýbať hviezda OĽaNO Veronika Remišová a ešte nejakí ľudia od Borisa Kollára. Mimochodom, boli to ľudia z jeho politickej stajne, ktorí definitívne pochovali protesty proti Gorile. Úplné dno bolo prerazené, keď sa tam objavil Peter Kalmus, pomätenec, ktorý dokáže akurát tak postriekať sochy červenou farbou, prípadne na nich vykonávať svoje živočíšne potreby. Tento smiešny pokus o slovenský Majdan je postavený na jedinej premise. Stačí zlikvidovať korupciu a všetko bude dokonalé. V tom prípade však nevedno, čo tam robila Remiášova matka...

Vráťme sa však k leitmotívu celého protestu. Opozícia sa nám dnes a denne usiluje vsugerovať, že len súčasná vládna koalícia je skrz-naskrz prerastená korupciou. O tom, že Matovič nie je trestne stíhaný za krátenie daní len preto, že jeho trestný čin je už dnes premlčaný, nebola ani zmienka. Je absurdné, že človek s jeho maslom na hlave nemá ani tú najmenšiu sebareflexiu a pasuje sa do falošnej pozície morálne čistej autority. Po tomto, ale aj mnohých ďalších odhaleniach je Matovič akurát tak karikatúrou samého seba. A, samozrejme, ani slovo o korupčných besoch, ktoré nám tu predvádzala bývalá pravicová koalícia a ktoré vyvrcholili povestnou Gorilou.

Aby bolo jasné, korupcia je zlo a treba sa s ním porátať. Najlepšie trestnoprávne, ale, ako vieme, tento spôsob už na Slovensku dlhé roky nefunguje. Potom je tu ešte druhá cesta, a tá vedie cez volebnú urnu – ak je politická ponuka lepšia, treba ju využiť. Najhoršia cesta je cez prevraty, majdany a podobné avanturistické procesy. Takéto pokusy nikdy k ničomu dobrému neviedli a je teda najvyšší čas, aby sme sa z toho poučili, kým nebude neskoro.

 Pridaj komentár