Reálnu hrozbu neradno prehliadať

thumbnail

Bezpečnostný expert Juraj ZÁBOJNÍK: Tajné služby západnej Európy sú už unavené! Európska únia v roku 2005 vypracovala stratégiu boja proti terorizmu. Ako vidno, nie dosť účinnú. Teroristické útoky sa pomaly stávajú súčasťou každodenného života Európanov.  V minulých dňoch hovorkyňa EÚ vyhlásila, že boj proti terorizmu je záležitosťou národných štátov. Premiér Robert Fico vidí úzku súvislosť medzi migráciou a terorizmom a za výhodu Slovenska považuje fakt, že sme nevpustili na svoje územie väčšie skupiny migrantov. Napriek tomu  Islamský štát registruje Slovensko ako nepriateľskú krajinu. O aktuálnej bezpečnostnej situácii Slovenska sa zhovárame s odborníkom v oblasti bezpečnostnej politiky, exriaditeľom Úradu ochrany ústavných činiteľov SR Dr. Ing. Jurajom ZÁBOJNÍKOM, PhD., plukovníkom v zálohe.

           

  • Po teroristických útokoch vo Francúzsku a v Nemecku premiér Robert Fico povedal, že riziko individuálnych teroristických útokov je mimoriadne vysoké. Čo to znamená pre občanov Slovenskej republiky?

Od jesene minulého roku až dosiaľ bolo vo Francúzsku spáchaných osem útokov s bilanciou vyše dvestoštyridsať mŕtvych.  A tých útokov bude nepochybne pribúdať. Nielen vo Francúzsku, ale aj v Belgicku a v Nemecku, pretože v Nemecku sa pohybuje vyše tristotisíc neevidovaných stratených ľudí,  ktorí prišli v rámci migračnej vlny.  Mnohí z týchto ľudí boli zradikalizovaní, mnohí bojovali v Islamskom štáte. Keby sa im pozreli na  telá, aké majú jazvy, zistili by, o koho ide. Za najhorší považujem fakt, že tajné služby aj bezpečnostné zložky sú z tohto permanentného napätia a nasadenia už unavené, vyčerpané.

  • Premiér Fico považuje za najefektívnejší nástroj v zabránení teroristických útokov spoluprácu tajných služieb. Ibaže tých útokov stále pribúda. Hrozia aj Slovensku?

Zábojník_2Vítam kroky vlády v oblasti migračnej politiky a myslím si, že Slovensko a Maďarsko by mohli byť vzorom pre ostatné štáty Únie. Pretože bezpečnosť občanov je na prvom mieste. V minulosti  Česko-Slovensko spolupracovalo s krajinami Blízkeho východu. Mnoho našich odborníkov sa podieľalo na výstavbe ciest, vodojemov, pracovalo v zdravotníctve či už v  Iraku, v Sýrii alebo v Líbyi. A odviedli tam kus dobrej práce, za čo im boli predstavitelia týchto štátov vďační.  Čiže naša krajina je niekde úplne inde ako Francúzsko, ktoré niekoľko krajín  kolonizovalo. V roku 1889 prijalo zákon, podľa ktorého každý človek  narodený v kolónii má nárok na francúzske občianstvo. To podnietilo vlny prisťahovalcov za lepším životom. Po prvej svetovej vojne, v sedemdesiatych rokoch a v súčasnosti. S týmto akosi Francúzi nerátali. A čaká ich ďalšia vlna a nebude posledná.  Nastáva sťahovanie národov. Umožnila ho globalizácia a informačné technológie, ktoré ju sprevádzajú. Dnes už utečenci nepotrebujú vodcov.  Dostanú súradnice cez GPS a len si kontrolujú, kadiaľ majú ísť a hlásia sa. Teda Európa je v takom vážnom ohrození, že keď si to neuvedomia Juncker, Schulz a Tusk, tak Slovensku nezostane iné, len si vytvoriť svoj vlastný režim a ochrániť krajinu a jej obyvateľov.

  • To bude aj čosi stáť.

Iste, budú to obrovské peniaze, ale nie je iná možnosť, len venovať pozornosť tajným službám a všetkým bezpečnostným zložkám štátu. Musíme si uvedomiť, že cez Schengen máme otvorené hranice. Nikto nevie, kto kedy sem príde. Veď si zoberme, že Salah Abdeslam, ktorý pripravil niekoľko útokov vo Francúzsku, sa pohyboval po Rakúsku. Od Slovenska ho delilo päťdesiat kilometrov. Mohol byť v Piešťanoch, kdekoľvek...

  • Napriek tomu sme na Slovensku nezaznamenali nijaký teroristický útok.

Slovensko má určitú výhodu oproti iným krajinám EÚ. V postavení aj v tom, že nie je také ekonomicky vyspelé a že naša životná úroveň migrantov až tak neláka.  Ďalšou výhodou je nesmierne zložitý azylový režim pre všetkých, ktorí by sa u nás chceli usadiť. Napokon vedia, že v rámci našej kultúry či náboženstva by bol zrejme ťažký prienik ich kultúry vrátane výstavby mešít.

  • Slovensko sa statočne bráni prílevu imigrantov. Stačí to na zabezpečenie bezpečnosti štátu?

Nestačí, musíme byť ostražití a dávať veľký pozor zo strany  diplomacie, bezpečnostných zložiek, inštitúcií  a najmä silových rezortov vo vzťahu k takým situáciám, aká sa stala počas pobytu väzňa z Guantanama na Slovensku. Budem  kritický a otvorene poviem, že únik a vôbec nahratie nejakého videa v objekte, kde sú režimové opatrenia, je škandalózne.  Z bezpečnostného prostredia uniklo video, ktoré odvysielala televízia Al-Džazíra pre päťdesiat miliónov divákov. Pre toto mali skončiť vo funkciách viacerí ľudia, lebo vystavili slovenských občanov nebezpečenstvu.

  • Hovoríte o vlaňajšku, čo bolo na tej nahrávke?

V podstate išlo o sťažnosť na podmienky v našom zariadení. Ale ako mohol niekto nasnímať miestnosť zvnútra – koberček, na ktorom sa modlí –, to znamená, že to musel byť človek z prostredia bezpečnostných zložiek! Po tomto som očakával vyvodenie zodpovednosti, ospravedlnenie sa a, samozrejme, požiadanie o možnosť reagovať na odvysielané video. Aby v tej televízii, v ktorej na nás padlo zlé svetlo, zasvietil aspoň malý reflektor , že to tak nie je. Že tu má dotyčný nadštandardné podmienky, aké by inde vo svete nemal. Toto neodznelo a potom  môže predseda vlády rozprávať, koľko chce, čo všetko urobí,  ako chráni Slovensko, keď jedno video zničí celú statiku systému. Teda tu si musíme dávať pozor, a keď sa niečo také stane, tak okamžite naprávať chyby. Odborne, profesionálne a zodpovedne. Pretože po odvysielaní videa sme sa  do piatich dní dostali na zoznam Islamského štátu ako nepriateľ. Už tam visela naša zástava...

                    Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ – Foto: autorka