Siamčatá Kiska a Bašternák

thumbnail

POZNÁMKA

Sotva sa nájde lepší prípad dvojitého metra mainstreamových médií ako reakcie na Kiskovu kauzu – daňový podvod, ktorý bol spáchaný v súvislosti s financovaním jeho prezidentskej kampane. Pri hasení škandálu sa veľmi nevyznamenal ani jeho mediálny tím. Prezidentovo  vyhlásenie, že účtovníci jeho firmy mali iný názor na to, ako zaúčtovať a vykázať isté náklady, je také úbohé, že to nemohla stráviť ani len Transparency International Slovensko, čo je inštitúcia, ktorá má pri koaličných prešľapoch vždy červené oči, a ak by prijala Kiskove vysvetlenia, tak by sa definitívne strápnila.

Čo je však najpodstatnejšie, celá kauza daňového podvodu sa veľmi umelo a nepravdivo  prezentuje ako účtovný problém z nevedomosti. Zároveň sa systematicky klame, že Kiska sa o také podružnosti, ako bol spôsob financovania kampane, vôbec nestaral, že síce možno má akúsi vzdialenú politickú zodpovednosť, ale určite nie priamu, a že iste o tom, že sa deje niečo nekalé, nemal ani potuchy...

Realita je, samozrejme, úplne iná. Podstata kauzy totiž tkvie v tom, že  je právne aj morálne celkom neprípustné, aby kandidát na najvyššiu pozíciu v štáte na výdavky na svoju politickú  kampaň  použil  vlastnú firmu, ktorá si ich následne zaúčtuje do svojich nákladov. Len preto, aby takýmto trápnym spôsobom ušetril na dani dvadsaťsedemtisíc eur. Treba pritom zdôrazniť, že Kiska si nerobil komerčnú kampaň ako šéf firmy KTAG. Táto spoločnosť má príjmy prevažne z prenájmu kancelárskych priestorov a Andrej Kiska nebol jej „reprezentant“, iba spoluvlastník. Kampaň si robil ako súkromná osoba. Motív nebol obchodný, ale výsostne politický. Inak povedané, niet najmenších pochybností – ak vylúčime možnosť, že prezident je oligofrenik  – o tom, že to smrdí, a to poriadne, musel vedieť hneď na začiatku.

Je  veľmi prekvapujúce, ba až zarážajúce, že človek s ambíciami najvyššej  morálnej autority sa pri svojich príjmoch pre pár drobným zníži k takým trápnym krokom.  Prekvapujúce na tom všetkom je najmä hrubozrnný, nesofistikovaný spôsob tejto daňovej  optimalizácie (rozumej krádeže). Dá sa hádam porovnať len s Matovičovými šesťsto kilometrami denne na fabii s mamičkou vrátane sobôt, nedieľ a sviatkov, alebo s  kradnutím  à la Bašternák.

Čo je však pri tejto kauze najabsurdnejšie, je postoj médií ako strážnych psov demokracie. Namiesto toho, aby nastoľovali morálne dilemy prvého občana štátu, úporne sa usilujú tento „trápnučký“ podvod bagatelizovať, obhájiť či prejsť mlčaním. Korunu všetkému  však nasadil poslanec Osuský. Tento večný politický parazit (do parlamentu sa tento člen mikroskopickej OKS vždy dostal na chrbte silnejšieho partnera), predviedol pri obhajovaní Kiskových zlyhaní celý diapazón demagógie toho najhrubšieho kalibru. Od neho vieme, že za prezidentove papalášske cesty lietadlom bol vlastne zodpovedný arcidiabol Kaliňák, ten naviedol „prostoduchého“ Kisku na takúto škaredosť.  No a spôsob, akým obhajoval Kiskov daňový podvod, prekonal dosiaľ aj tie najextrémnejšie úkony rektálneho alpinizmu.

Ale vráťme sa k podstate, teda k podobe s Bašternákom.  S Kiskom ho spája aj spôsob, akým tento problém jeho firma vyriešila – inštitútom účinnej ľútosti. Teda že firma zaplatila daňový nedoplatok a následné penále. Tým sa Kiska aj Baštrnák stanú beztrestnými. Kiska sa tak ocitá v skutočne vyberanej spoločnosti, možno tam bol vždy, ale až teraz to je dobre  vidieť.

Roman MICHELKO - Karikatúra: Ľubomír KOTRHAKomentáre

  1. Slovenské národné noviny píše:

    Ďakujeme za upozornenie na redakčného škriatka v mene Bašternák - opravili sme. K obsahu len pripomínam: SNN sú demokratické periodikum a ponúkajú priestor názorom, kt. sa v spoločnosti korporátnych médií akosi "nenosia". A ku Kiskovi? Najnovšie odhalenia zdroja z ukrajinským meno v emailovej komunikácii nasvedčujú, že prezident bude mať isté problémy. Inak, ako to vyzerá, keď musí prezident vypovedať pred políciou? Maroš SMOLEC, šéfredaktor SNN.

  2. Matusiak píše:

    Národovci a hejslováci mali a majú s Kiskom problém od samého začiatku, takže text pána Michelka neprekvapuje, naopak, dal sa očakávať. Prekvapuje však, že si autor svojho komentáru nepreveril meno osoby, ku ktorej Kisku prirovnáva. A to aj napriek tomu, že meno pána Bašternáka (nie Baštrnáka) bolo za posledný rok skloňované viac, ako by bolo človeku milé. Holt, novinárska "profesionalita" redaktora SNN...