Staré pijavice sa prisávajú

thumbnail

KOMENTÁR

Jestvuje dostatok indícií, aby sa dalo usúdiť, že v budúcich parlamentných voľbách pôjde o zachovanie existencie Slovenskej republiky. Predovšetkým bývalé tvrdé čechoslovakistické  krídlo VPN  vysiela množstvo signálov, že sa do slovenskej politiky mieni vrátiť. Pri súčasnom obsadení postov vo verejnoprávnom médiu nie je takáto ambícia nereálna. Navyše môže rátať s podporou médií hlavného prúdu.

Rovnako pokračovatelia politiky po roku 1998 sa znova pripomínajú. Dzurindovi chýba adrenalín domácej politickej scény a jeho tieň Mikloš ho automaticky nasleduje. Radičová tiež obľubuje publikum a čaká, kto vysloví požiadavku o jej nenahraditeľnosti. Staré pijavice Slovenska však nie sú osamotené na svojej ceste k moci. Kiska bezostyšne robí politickú kampaň na akademickej pôde a pripravuje si voličov medzi študentmi. Kto by sa mohol stať lepším vodcom v proatlantickej orientácii Slovenska než on?

Do súčasnej koalície prenikla Bugárova strana a nemožno nevidieť, že svojich koaličných partnerov vydiera. Fico však nie je z tých politikov, ktorí by sa zľakli a zapreli sami seba. Až donedávna to tak bolo. Smelo sa postavil kritike socialistov v Európskom parlamente a dokonca voči prideľovaniu kvót imigrantov podal jeho kabinet žalobu na Európsky súdny dvor. Lenže jeho sebavedomé vystupovanie a najmä konanie v ostatnom čase začína mať trhliny. Fico ako právnik a niekoľkoročný obhajca názoru, že amnestie prezidenta sú nezrušiteľné, odrazu zmenil názor. Umožnil prijať do legislatívy princíp prezumpcie viny. Súčasná vláda udržiava vo verejnoprávnom médiu nezákonný stav ohrozujúci slovenskú štátnosť. Smer prakticky akoby vedome pracoval na vlastnej sebadeštrukcii. Podobný stav v Slovenskej republike sme už mali, a to v súvislosti s HZDS. Čo sa deje?

Aj keď verejnosť môže byť presvedčená o tom, že Slovenská republika je celkom rozkradnutá, ešte vždy je o čo stáť. Predovšetkým máme pôdu, vodu i nerastné bohatstvo, o ktoré sa už dosť dlho bojuje. Či ide o ťažbu zlata, ropy alebo mastenca. Voda je strategická surovina budúcnosti a Slovensko jej má dostatok. I pôda by uživila populáciu Slovenska, ale ochrana domáceho prírodného bohatstva sa akosi vymyká spod kontroly národných štátov. Európska komisia stanovuje podmienky, ktoré nie sú v záujme občanov istých európskych štátov. Dokonca už stihla niektoré napadnúť žalobou na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu. O slovenskú pôdu prejavujú záujem nemecké spoločnosti. V Nemecku rastie dopyt po biopalivách. Ak by sa zo Slovenska stalo jedno veľké repkové pole pod kontrolou nemeckých spoločností, akú cenu by sme zaplatili za potraviny? Už dnes veľa poľnohospodárskej pôdy u nás patrí Dánom či Holanďanom.

Pred voľbami v roku 1998 bola slovenská spoločnosť vystavená enormnému tlaku zo zahraničia. Voľby prakticky organizoval mimovládny sektor a dosiahol oslabenie imunitného systému Slovákov. Médiá zosmiešňovali vtedajšiu výzvu Mečiara kupovať slovenské výrobky. Vraj premiér nechce dopustiť konkurenciu, aby si spotrebitelia mali z čoho vybrať. Rozhodnúť mal trh. Dnes už síce vieme, že išlo o cielenú propagandu, ale záujmy dobyvateľov sa nikdy nekončia. Nielen na Slovensku, prakticky na celom svete. V ostatnom čase sa tak deje pod rúškom boja s extrémizmom. Ibaže za extrémistov sú označovaní ľudia, ktorí bránia nadobudnutú slobodu a demokratické ústavné práva občanov. Nazývať ich fašistami môže na nejaký čas utlmiť verejnosť, ale aj prebrať ju z ľahostajnosti.

Dodnes sa v politike ponevierajú zvyšky havlovských vépeenkárov. Pripomeňme, že medzi zakladateľov VPN patrili Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Peter Zajac či Martin Bútora. Budaj sa v ostatnom čase pričinil o deštrukciu právneho štátu aktivovaním princípu retroaktivity v súvislosti s Mečiarovými amnestiami. Bútora sa zmocnil prezidentského úradu, hoci iba tieňovo, no jeho rukopis je v Kiskovom konaní jasne čitateľný. Gál sa stále viac angažuje na mienkotvornosti obyvateľstva, čo sa dá doložiť i  jeho projektom Natálka, uvádzaným v školách. Spájanie sa proatlantických politikov však nemusí ostať bez odozvy. Lebo tak ako kedysi aj dnes môže vzniknúť účinný blok na záchranu Slovenska.

                   Eva ZELENAYOVÁ   

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.