Nová tatranská kalvária


VŠIMLI SME SI

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Na ceste zo Starého Smokovca na Hrebienok je odbočka na lesný náučný chodník. Pred ničivou víchricou z 19. novembra 2004 a následnou kalamitou tu bol hustý smrekový les, po ktorom ostali priamo nad Smokovcom iba vývraty. Pahýle kedysi mohutných stromov trčia aj dnes k nebu ako nemé memento pripomínajúce, že podobná veterná kalamita sa môže kedykoľvek zopakovať.

Pomedzi zvyšky starých ihličnanov a kmene nových náletových listnatých stromov sa hadí cestička s informačnými tabuľami o histórii tatranského lesa, o ničivej, ale aj ozdravnej sile prírody, o vražednom pôsobení podkôrového hmyzu v miliónových rojoch lykožrútov.

Na náučnej trase sa našlo okrem didaktického sprievodcu po turistickom chodníku aj miesto pre umenie, ktoré má pripomínať, že aj keď človek pôsobí v oblasti Tatier už stáročia, nemal by zabúdať na pokoru a kajúcnosť. Kalvária, ktorá vedie na vyhliadku, odkiaľ vidno celé blízke okolie Starého Smokovca ako na dlani, vznikla vďaka spolupráci viacerých subjektov. Najviac sa o vznik novej kalvárie, ktorá je zároveň aj inšpiratívnou galériou v prírode, pričinili Kúpele Nový Smokovec, Tatranská galéria v Poprade, mesto Vysoké Tatry a Spišská diecéza. Výtvarnú stránku kalvárie vytvorili profesionálni umelci zo Slovenska a z Poľska. Sochári z oboch strán Tatier chceli svojimi dielami vyjadriť poctu našim veľhorám. Diela z dreva vznikali v roku 2011 a zatiaľ ich je desať.

Ako hovorí kurátorka projektu Anna Ondrušeková: „Táto kalvária nie je klasickou krížovou cestou, je živou výtvarnou výpoveďou umelcov. Má byť vyjadrením vzťahu súčasného človeka k pašiovým udalostiam a osobnosti Ježiša Krista. Je zhmotnením skúsenosti s nesením kríža vo vlastnom živote človeka, pochopením zmyslu utrpenia, obetí aj oslobodzujúcej nádeje, ktoré pozemský život očisťujú a povznášajú.“

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.