O žmýkaní peňazí


Oto BALOGH

         Zníženie odvodov do druhého piliera dôchodkového sporenia z 9 na 6 percent, ktorým chce vládny kabinet získať do štátneho rozpočtu približne 300 miliónov eur, je ešte len v rovine úvah, ale opozičná SaS už trúbi na poplach. Liberáli ústami niektorých svojich predstaviteľov obviňujú novú vládu, že namiesto istôt sľubovaných pred voľbami pripravujú pre voličov rany istoty a chystajú sa z nich vyžmýkať čo najviac peňazí.

Dôkazom pravdivosti ich tvrdení majú byť niektoré zmýšľané opatrenia kabinetu ako zrušenie rovnej dane, zavedenie dane z dedičstva a z darovania, ale predovšetkým už spomínané zníženie odvodov do druhého dôchodkového piliera.

       Bývalý minister práce J. Mihál nazval zvažovanú zmenu odvodov najväčšou krádežou, ktorou príde o svoje úspory asi 1,5 milióna Slovákov. Exminister ako predstaviteľ politickej strany, vyznávajúcej princípy neoliberálneho kapitalizmu, pomerne prekvapujúco zaujal pozíciu zástancu obyčajných ľudí (nemajú nič spoločné s nemenovanou opozičnou politickou parlamentnou stranou – pozn. red.). Plánované zavedenie plošných garancií vkladov podľa Mihála zabráni ich reálnemu zhodnocovaniu, ktoré bude nižšie než inflácia, a 2. pilier prestane plniť funkciu, na ktorú bol zriadený. Na tomto mieste sa žiada dodať, že 2. pilier od svojho vzniku až dodnes funkciu, na ktorú bol zriadený, neplní, hoci pán exminister tvrdí opak. Prvotným problémom je totiž jeho nastavenie, na ktoré doplácajú sporitelia (skôr by sme mohli hovoriť o investoroch – pozn. red.) i štát. Ten si na presun prostriedkov do DSS-iek musí požičiavať na medzibankovom trhu s 3,5-percentným úročením. Priemerné ročné výnosy v 2. pilieri úsmev na tvárach sporiteľov rozhodne nevyvolávajú. V roku 2008 sa pohybovali na úrovni 1,7 percenta, o rok neskôr dosiahli 3,9 percenta, v roku 2010 1,9 percenta a vlani 1,4 percenta. Pri zohľadnení minuloročnej 3,9-percentnej inflácie bolo skutočné zhodnotenie vkladov v 2. pilieri na úrovni mínus 2,5 percenta. Vychádzajúc z vyššie uvedených čísiel dá sa konštatovať jediné – napriek obavám liberálov nebude prípadné zavedenie garancií žiadnou krádežou, lebo ukradnuté už bolo.

       Z podobného súdka sú aj tvrdenia J. Kollára, že Slovensko sa vďaka rovnej dani stalo prístavom viacerých zahraničných investícií. Zahraniční investori milujú Slovensko nie pre rovnú daň, ale pre kvalifikovanú a lacnú pracovnú silu. Podľa Eurostatu je priemerná hodinová cena práce na Slovensku 8,4 eura, kým priemer členských štátov EÚ je 23,1 eura. Ľudia na Slovensku boli okradnutí už neraz. Kým, to už je na iné rozprávanie.

                                                                                                                  

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.