Opäť sú na vine všetci ostatní


neporiadok - štvorecSeriál nie je to iba nejaká povrchná momentka

Opäť sú na vine všetci ostatní

Ivan BROŽÍK

Ulica Jamesa Turnera v britskom Birminghame sa stala svetoznáma. Vďaka seriálu BBC, ktorý ohúril divákov pod názvom Benefits street – Ulica výhod. Žije na nej totiž až deväťdesiat percent poberateľov sociálnych dávok bez toho, aby prejavili záujem získať peniaze povedzme prácou. Seriál verejnoprávnej BBC vznikal tri roky. Nie je to teda iba nejaká povrchná momentka.

Môžete byť medzi nami, môžete nakrúcať, dáte nám za to pitie a jedlo z fast-foodov, teda z prevádzok rýchleho občerstvenia. Asi tak zneli podmienky usadlíkov pre autorov a realizátorov dokumentu. Filmový štáb potom smel dennodenne sledovať jednotlivých obyvateľov, ako sa vydávajú do mesta za každodennými zlodejstvami v obchodoch, okrádačkami chodcov na uliciach či vykrádačkami áut, dvorov, bytov. Medzi bežné exteriérové obrazy pritom patria skupinky miestnych, ako spokojne a hlučne na ulici popíjajú od rána do večera a nerobia si nijaké starosti o živobytie. Veď jedlo a pitie majú, tak čo.

neporiadok - RómoviaV dokumente, aspoň v jeho prvej časti, boli odvysielané aj informácie o tom, že nejedna rodina z James Turner street poberá mesačne až deväťsto libier sociálnych dávok. To je v prepočte necelých 1 100 eur. Treba vysvetliť, že pre obyvateľov, ktorí pochádzajú najmä z východných krajín Európy, je predstava ubytovania v relatívne slušnom bývaní a bez podmienky pracovať pri takejto podpore maximálne lákavá. Teda na upresnenie – jedinou zaznamenanou „prácou“ na tej ulici je pestovanie marihuany v niektorých bytoch.

           „Vždy, keď sa odvysiela podobná informácia, ktorá zobrazuje skutočnosť takú, aká je, hneď sa vynoria stovky aktivistov, podráždených tiežpolitikov a rozhorčených samotných aktérov,“ píše v ohlase na program jeden z divákov. Jeho názor vyjadruje podstatu búrlivej diskusie. Ľuďom vo Veľkej Británii už došla trpezlivosť nielen s tými, ktorí takto hanebne a bez zábran zneužívajú sociálny systém, ale aj so všetkými, ktorí tvrdia, že „niečo treba robiť, len to treba robiť inak“. A to už sme u nás na Slovensku. Tiež sa nám denne podsúvajú teórie, ako by sa mali riešiť problémy s asociálmi, ale keď je riešenie na stole, okamžite sa ozvú najspravodlivejší s tým, že ide o porušovanie ústavných práv dotknutých. Keby sme aspoň mali BBC...

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.