Patriot chce vrátiť do verejného života slušnosť


strana Patriot jašík-štvorecPolitici nehrajú čistú hru – zo zvolených zástupcov ľudu sa poväčšine stali elitári

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: archív SNN

Na politickej scéne Slovenskej republiky je niekoľko strán, ktoré sa vyhlasujú takmer za ochranárske združenia národných záujmov slovenského národa. Názov strany Patriot je odvodený z latinčiny a je to medzinárodné slovo. Opýtali sme sa predsedu Františka JAŠÍKA na politické ciele strany.

● Prečo názov Patriot a nie po slovensky vlastenec?

Patriot je marketingovo príťažlivejší termín (smiech). Pravda je, že vlastenec je doslovný preklad, ale ťažšie sa komunikuje. Keď sa všade skloňujú regióny, je patriotizmus predsa len dostupnejší termín. Napríklad o lokálpatriotizme počul asi každý. Lenže v posledných rokoch – a mám silný pocit, že to priamo súvisí s európskou integráciou – zaznieva axióma, že vlastenec = nacionalista = rasista, xenofób atď. My sme patrioti – záleží nám na štáte, v ktorom sme sa narodili, na mieste, kde žijeme, na ľuďoch, s ktorými žijeme.

● Kedy strana vznikla, prečo a načo? Ako ju financujete?

Strana vznikla v marci 2010, v tom čase s primárnym cieľom ponúknuť na kandidačnej listine miesta nestraníkom, nezávislým osobnostiam a slušným ľuďom pre komunálne voľby 2010 v Nitre. Strana je momentálne financovaná z darov fyzických osôb.

● Čím sa odlišujete od iných strán, ktoré sa hrdia tým, že im ide najmä o národné záujmy Slovákov?

Je jednoduché biť sa do pŕs a brnkať na city ľudí. Ale nie je to správna cesta. Národ tvoria jednotlivci. Kto z tých, ktorým ide „najmä o národné záujmy Slovákov“, hovorí o tom, že je potrebné starať sa o jednotlivca? Národ a štát má zmysel vtedy, ak človek, ktorý v ňom žije a je jeho súčasťou, chce priviesť na svet dieťa bez obáv o jeho bezpečnosť a budúce istoty, vychovávať ho v tomto prostredí, učiť ho mať rado seba, svoje okolie, život. Ten, kto sa takto postará o jednotlivca a rodinu, ten sa stará o národ.

Zastávate sa zo svojej pozície iba Slovákov na Slovensku alebo chcete byť aj zástupcami Slovákov, ktorí v ostatných dvoch desaťročiach z rôznych dôvodov opustili vlasť a žijú v zahraničí?

Máme ambíciu zastupovať všetkých slušných ľudí, ktorí cítia lásku k nášmu kúsku Európy medzi Tatrami a Dunajom. Bez ohľadu na to, či žijú tu alebo sa z ekonomických, politických či iných dôvodov vybrali do zahraničia. Áno, všetko samozrejme stojí peniaze, ale sú veci, ktorých hodnota sa peniazmi merať nedá. Vzťah ľudí k svojej rodnej zemi patrí k takým veciam.

● Máte ambície v najbližšom období pracovať viac v komunálnej politike alebo chcete už aj kreslá v NR SR či až v Európskom parlamente?

Naším cieľom bude, ak naše myšlienky oslovia ľudí; určite národný parlament. Tam vidíme cestu, ako sa starať o zlepšenie života na Slovensku. Európsky parlament je síce zaujímavá inštitúcia, ale dnes je to skôr odkladisko politikov než reálna politická aréna. Kedysi sa hovorilo, že Praha je ďaleko. Musím dodať, že Brusel a Štrasburg sú ešte ďalej.

● Čo by ste doma ponúkli Slovákom aj občanom iných národností ako prvé?

Slušnosť. Možno to znie ako klišé, ale máme na mysli naozaj elementárnu slušnosť. Nalejme si čistého vína – v ekonomickej oblasti, nech hovorí kto čo chce, nemôžeme čakať nijaké dramatické riešenia. Kto bude hovoriť, ako odbremení ľudí, ako zníži dane, odvody a podobne, je jednoducho klamár. Na konci minulého storočia som sledoval schvaľovanie štátnych rozpočtov – všetkých so schodkom, rok čo rok. Vtedy som sa sám seba pýtal, ako je to možné, dokedy to tak môže ísť. Na to už odpoveď poznáme. Teraz nás čaká neľahké obdobie, keď to, čo sme rozhajdákali, musíme splatiť. Preto sľubovať, že znížime dane, nie je prezieravé a už vôbec nie slušné.

No na druhej strane tvrdíme, že človek má právo, aby za svoje peniaze, keď už mu ich štát z vrecka vytiahol, dostal aj zodpovedajúce služby. Každý, kto je platený z verejných zdrojov, má povinnosť sa k ľuďom správať ako k ĽUĎOM. To nehovorím len o úradníkoch, ale napríklad aj o policajtoch či o lekároch. Prvok slušnosti v bežnom živote sa za posledné roky úplne vytratil. Tvrdíme, že je povinnosťou tohto štátu za naše peniaze zabezpečiť, aby sa úcta a slušnosť opäť vrátili do života.

● Kedy to môžete začať presadzovať v praktickej politike?

Keď vyhráme voľby (smiech). Pravda je, že náš politický systém umožňuje naplnenie sľubov iba vtedy, ak je strana dostatočne silná v parlamente, alebo ak má dokonca väčšinu – ako napríklad teraz. Politici nehrajú čistú hru, zo zástupcov ľudu sa stali elitári. Radi hovoria o veciach v číslach, ktoré si obyčajný človek nedokáže ani predstaviť. Keď si ľudia konečne uvedomia, že už nie je dôležité, či je strana práva alebo ľavá, ale či sa na svet pozerá ich očami, verím, že vtedy budeme mať silu na to, aby sme naše ciele presadili.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.