Polená a ovocie


Oto BALOGH

       Na Slovensku sa stalo nepísanou a nepeknou tradíciou, že odchádzajúca garnitúra pred uplynutím svojho mandátu poriadne načrie do verejných financií a rozdáva z nich ako zo svojho. Takýto krok má z hľadiska odchádzajúcich politikov logiku. Na jednej strane prilepšia sebe, svojim vybraným podriadeným či spriazneným firmám, a na druhej strane podkúria svojim nasledovníkom. Nová vláda sa vzápätí stáva terčom nemilosrdnej kritiky rozhadzovačov v štýle ,,my by sme na rozdiel od vás vedeli ako vyzrieť na problémy, lenže sme nedostali šancu dokončiť začaté“.

     Svedkami vyššie uvedeného javu sme aj v týchto dňoch. Opozičná SDKÚ-DS zareagovala na vyjadrenia premiéra a ministra financií o tom, že nová vláda zdedila verejné financie v nie dobrom stave, podráždene a mentorsky. „Minister financií Peter Kažimír veľmi dobre vie, že hotovostné plnenie štátneho rozpočtu za prvé tri mesiace tohto roku nie je pre celoročný výsledok verejných financií v medzinárodnej metodike podstatné. Ak by do vývoja rozpočtu v tomto roku vláda nezasahovala, deficit by dosiahol 4,4 percenta hrubého domáceho produktu. Ak súčasný minister financií tvrdí, že deficit bude vyšší, mal by jasne povedať, v ktorých položkách by mal byť vývoj horší.“

       Keď sa na vývoj deficitu štátneho rozpočtu za prvý kvartál tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka minulého pozrieme cez reč reálnych čísiel očistených od akéhokoľvek politického folklóru, dôvodov na spokojnosť je menej ako málo. Do konca marca tohto roku vybral štát na DPH len okolo 40 percent a na spotrebných daniach menej ako 60 percent z plánovaného objemu prostriedkov. Za prvé tri mesiace tohto roku narástol deficit oproti rovnakému obdobiu spred roka o vyše pol miliardy eur. Suma 1,15 miliardy eur predstavuje viac ako tretinu celoročne plánovaného deficitu. Obavy ministra financií, či sa podarí udržať rozpočtový schodok pre tento rok na úrovni plánovaných 4,6 percenta, sú preto namieste. A to sa na vládu sype aj ďalší problém, ktorý je dedičstvom kauzy kolapsu informačného systému daňových úradov. Začínajúci podnikatelia, ktorí chcú podnikať v oblasti predaja tovaru alebo poskytovania služieb a musia podľa zákona 289/2008 Z.z. od

1. 1.2012 používať elektronickú registračnú pokladnicu, sú bezradní. V systéme daňových úradov nefunguje prideľovanie daňového kódu registračnej pokladnice. A bez neho môže podnikateľ o podnikaní iba snívať a môže si akurát plniť svoje odvodové povinnosti voči štátu. Daňové úrady už pracujú na náhradnom riešení, ale ďalšie ovocie Miklošom zavádzaného info-systému KONS, ktorý nefunguje dodnes, môže byť ešte poriadne trpké.

                                                                                                    



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.