SLOVO O SLOVENSKU 42


SMOLEC webSLOVO O SLOVENSKU

Maroš SMOLEC, šéfredaktor

Matica slovenská vznikla pred sto päťdesiatimi rokmi, keď sa náš národ prebúdzal. Napriek silnému intelektuálnemu potenciálu predmatičných generácií bernolákovcov i štúrovcov bolo potrebné pozdvihnúť i slovenský pospolitý ľud. Kultúrne, národne, spoločensky i ekonomicky. Matica túto úlohu plnila svedomite. Po dvanástich rokoch ju preto uhorská štátna moc v roku 1875 násilne zatvorila. Obnovila sa až tesne po prvej svetovej vojne v roku 1919. Opäť aktívne rozvíjala svoju národno-obrodzovaciu činnosť. Aj jej zásluhou sa pred sedemdesiatimi piatimi rokmi podarilo Slovákom vyhlásiť slovenskú autonómiu. Počas prvej Slovenskej republiky jej činnosť gradovala. Matiční činovníci podporovali štátnosť, čo im následne protagonisti komunistického Československa nevedeli odpustiť. Jej vplyv bol obrovský. Ešte v roku 1946 registrovala stotisíc členov. Potom nasledoval mierny útlm vplyvu i ataky totality na jej podstatu. Napriek tomu sa nevzdala. Prežila aj nevyberaný finančný útok jednej z pravicových, už tzv. demokratických vlád. Jej cesta bola tŕnistá, ale je tu!

Jej opodstatnenie získava rovnaký rozmer ako v roku jej vzniku – v roku1863. Slovenský národ utláčajú nové spoločenské vzťahy v globálnej Európe. Bezbrehý liberalizmus, multikulturalizmus, útoky na kresťanskú podstatu, nároky sexuálnej menšiny, úbohosť televíznych „reality-show“, vplyv tzv. mainstreamových médií (pozn. autora: z anglického slova je to označenie prevládajúceho spoločenského konsenzu), politická korektnosť, kultúrna, duchovná, ekonomická i národná globalizácia – to je len špička ľadovca dôvodov, pre ktoré musí Matica ďalej pokračovať. A bez zbytočných svárov a  rozporov. Jeden mladý matičiar mi povedal: Ak by sme všetku energiu vynaloženú na matičné spory venovali jej rozvoju, vedeli by sme priamo ovplyvňovať smerovanie slovenského národa k ochrane kultúrnej i politickej svojbytnosti, kresťanských hodnôt a vlastenectva.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.