Svätý Otec požehnal Slovensku aj Matici


Benedikt XVI. štvorecNa jednej z posledných audiencií pápeža Benedikta XVI. sa zúčastnili stovky Slovákov

Maroš M. BANČEJ – Foto: SF L´Osservatore Romano

Nadšenie, slová úcty, ale aj slzy dojatia. V takomto duchu sa nieslo stretnutie slovenských pútnikov so Svätým Otcom Benediktom XVI., ktoré sa uskutočnilo v Ríme 13. februára. Zvláštnymi cestami osudu sa tak stalo dva dni po tom, ako pontifex ohlásil svetu svoju rezignáciu.

Púť Slovákov k hrobu svätého Cyrila v Ríme organizovalo spolu s Maticou slovenskou Fórum kresťanských inštitúcií a Rada pre laické a apoštolské hnutia Konferencie biskupov Slovenska. Hlavným cieľom púte bolo pripomenúť si jubilejný cyrilo-metodský rok pri príležitosti 1 150. výročia príchodu solúnskych bratov na územie Slovenska, pričom pútnikov viedol bratislavský gréckokatolícky eparcha Mons. Peter Rusnák.

POCTA PRE MATICU

Pápež Benedikt XVI. mal za sebou závažné rozhodnutie a po prvýkrát od oznámenia, že sa vzdáva pontifikátu, objavil sa na verejnosti. Vzápätí pred takmer deviatimi tisíckami pútnikov odzneli tieto slová: Srdečne vítam pútnikov zo Slovenska. Osobitne zástupcov kresťanských, laických hnutí, združení, ako aj Matice slovenskej. Bratia a sestry, pôstna doba nás pozýva na obete cez modlitbu, konanie skutkov milosrdenstva a počúvanie Božieho slova. Na také prežívanie pôstu udeľujem apoštolské požehnanie vám i vašim drahým. Pochválený buď Ježiš Kristus!"

tkáč - benedikt 16Predseda MS Marián Tkáč vyjadril pre SNN svoje pocity z audiencie u Svätého Otca takto: „Benedikt XVI. požehnal Matici aj národu slovenskému. Bolo to vôbec po prvýkrát v histórii, keď z úst nástupcu svätého Petra zazneli slová Matica slovenská.“ Slovenské, ale aj české média nešetrili superlatívmi. Jedno z vyhlásení opisovalo prijatie nasledovne: „Atmosféra porovnateľná azda iba s fanúšikmi futbalovej reprezentácie. Najviac vlajok je vidieť práve zo Slovenska.“ Jedno je však neodškriepiteľné. Navzdory svetovej kríze nielen ekonomickej, ale najmä kríze hodnôt boli to azda práve slovenskí pútnici, ktorí preukázali pevnosť vo viere a zásadovosť postoja k cyrilo-metodskej tradícii.

Ako nám povedala jedna z účastníčok audiencie, riaditeľka Domu MS v Šuranoch Mirka Kozárová: „Bol to neuveriteľný zážitok počuť slovenské slová z úst Svätého Otca. Rovnako sa mi navždy vpíše do pamäti zhromaždenie Slovákov so zástavami pri pomníku svätých Cyrila a Metoda, ako aj dojímavé chvíle na omši v Bazilike sv. Klimenta, ktorú slúžil kardinál Jozef Tomko.“

HĽADÍME DO BUDÚCNOSTI

Návštevu Ríma a najmä audienciu u pápeža organizátori plánovali približne rok a to tak, aby pripadla na deň smrti svätého Cyrila, čo je 14. február. Snúbili sa v nej hneď dve dôležité výročia. Tým hlavným je 1 150. výročie príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Tým druhým, nemenej dôležitým, je 150. výročie založenia Matice slovenskej, ktoré sa historicky viaže k našim vierozvestcom. To, že Benedikt XVI. oznámil svetu svoj odchod do ústrania, nič nemení na tom, že plánované oslavy pripomenú celému Slovensku, za čo všetko vďačíme kresťanskej misii Cyrila a Metoda.

Uvedomil si to aj premiér Róbert Fico, ktorý v tejto súvislosti vyhlásil: „Okamžite po tom, ako bude nový pápež zvolený, obrátime sa na neho s otázkou, či je pripravený podporiť oslavy tohto významného výročia, a dúfam, že nájdeme pozitívnu odpoveď. Ja som túto tému komunikoval aj s ministrom zahraničných vecí, ktorý sa nedávno stretol so Svätým Otcom. Pripadá nám to ako určitá výzva a šanca, ak bude zvolená v krátkom čase nová hlava katolíckej cirkvi, určite zopakujeme svoje pozvanie.“ Podľa Mariána Tkáča, ktorý Benediktovi XVI. daroval svoj obraz, na ktorom je hlava katolíckej cirkvi spodobnená pod staroslávnym hradom Devín, je súčasná situácia symbolická. Podobne ako príchod vierozvestcov, aj voľbu nového nástupcu na stolci svätého Petra môžeme brať ako znamenie, že sa začala duchovná obroda Slovenska.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.