Riziko rozšírenia eboly na Slovensku je málo pravdepodobné

Vírus eboly Foto: TASR/AP

Bratislava 10. októbra (TASR) – Riziko rozšírenia eboly na Slovensku je málo pravdepodobné, pretože na tri najhoršie možné scenáre sme pripravení, tvrdia ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva. Percentuálny odhad zavlečenia epidémie na Slovensko určiť nevedia, predpokladať si netrúfajú ani importovanie nákazy cudzincami k nám. S najviac ebolou postihnutými oblasťami nemáme priame letecké spojenie.

"V prípade, že by sa Slovák nakazil ebolou v zahraničí a prepukli by u neho príznaky, musia ho izolovať v krajine, v ktorej sa nachádza," vysvetlila pre TASR prvý možný scenár hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová. Ak sa podľa nej Slovensko rozhodne o prevoze nakazeného do vlastného zdravotníckeho zariadenia, urobí to za prísnych bezpečnostných podmienok. Lietadlo pristane s pacientom na bratislavskom letisku, odkiaľ ho prevezú na Kliniku infektológie a geografickej medicíny v Bratislave.

Vzorky by vyšetrovali v Hamburgu

"Vzorky nakazeného nám vyšetria v laboratóriu v Hamburgu," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Lenka Skalická. Lekári budú sledovať počas 21 dní aj zdravotný stav ľudí, ktorí prišli s nakazeným do kontaktu. Týchto 21 dní je pri ebole inkubačná doba.

Ak by cestujúci trpel príznakmi eboly na palube lietadla smerujúceho na Slovensko, pilot musí podľa Šoltésovej upovedomiť letecký dispečing a pristane na bratislavskom letisku, z ktorého ho prevezú na spomínanú kliniku. V prípade, že by pacient na sebe badal príznaky ochorenia už na Slovensku, musí navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. "Ten informuje kliniku infektológie v Bratislave alebo v Košiciach," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Ošetrujúci lekári sa riadia usmernením, ktoré im pripravil ÚVZ SR.

Opatrenia už prijali

ÚVZ SR prijal v rámci prevencie proti ebole na národnej úrovni viacero opatrení. O epidémii vydal informačný leták, ktorý distribuoval svojim regionálnym úradom, vyšším územným celkom, infektologickým pracoviskám v nemocniciach, centrám pre cudzokrajné a tropické choroby, Slovenskej asociácii cestovných kancelárií a cestovných agentúr či vedúcim hygienikom ministerstiev. Informácie o ebole možno nájsť aj na stránke úradu. "Sme v neustálom kontakte s európskymi kompetentnými orgánmi a podrobne analyzujeme informácie z rýchleho výstražného systému," konštatovala Skalická.

Z Afriky do Európy

Epidémia eboly, na ktorú momentálne najviac zomierajú ľudia v afrických krajinách, sa rozšírila už aj do Európy. Prvou osobou nakazenou mimo oblasti epidémie v západnej Afrike sa pred pár dňami stala španielska zdravotná sestra. Podozrenie na vírus v tele pacienta vo štvrtok (9.10.) avizovala aj Česká republika, no nepotvrdilo sa. Ebola je ťažké vírusové ochorenie človeka vyvolávajúce akútnu hemoragickú horúčku a často končí smrťou.

Upozornenia

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že sa prenáša priamym kontaktom s krvou, slinami, močom, zvratkami, kontaktom so živými a mŕtvymi nakazenými ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami či kontaminovaným materiálom v zdravotníckych zariadeniach. Vírus sa môže preniesť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to až tri mesiace po ich vyliečení.

Nakazenému náhle vystúpi horúčka, bolesť svalov, hlavy, hrdla a začne byť slabý. V ďalšom štádiu nastupuje zvracanie, hnačky, vyrážky a porucha funkcie pečene a obličiek. U niektorých pacientov môže dôjsť k silnému vnútornému a vonkajšiemu krvácaniu a zlyhaniu viacerých orgánov. Pre samotné ochorenie neexistuje očkovacia látka.

Takto sa neprenáša

Ebola sa neprenáša bežným kontaktom na verejnosti s ľuďmi, ktorí nejavia známky ochorenia, manipuláciou s peniazmi, potravinami či plávaním v bazéne. Neprenáša sa vzduchom ani komármi a zabíja ho mydlo, bielidlá, slnečné svetlo, vysoká teplota a sušenie i vypranie šatstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



1 Komentár

  • n. kohut

    .... lež, ak si všímame, svet je - globalny ? Vedia, aspoň tie skafandry obliekať ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.