Nezvyčajný sobáš u Matyšáka

Foto: Víno Matyšák

Bratislava 5. novembra (OTS) - Výnimoční hostia – vinári, vínni kritici a publicisti – sa stali svedkami mnohonásobného sobáša.

Osem gastronomických špecialít sa snúbilo s niekoľkými vínami od rôznych producentov. Chvíľami sa zdalo, že skĺzneme k polygamii, v niektorých prípadoch bol výber snúbenca jednoznačný. Víťazmi sa stali brilantné slovenské vína a dokonalý gastronomický zážitok. A tiež skvelý odkaz o tom, že slovenskí vinári spolu vedia a chcú spolupracovať.

Spoločnosť Víno Matyšák usporiadala koncom októbra tohto roku prvý ročník súťaže pod názvom „Spájanie jedál s vínom“. Vinárstvo Petra Matyšáka bolo vždy úzko spojené s kvalitnou gastronómiou. A keďže k dobrému jedlu patrí kalich skvelého moku, nie je prekvapujúce, že sa práve Peter Matyšák stal hostiteľom takejto udalosti.

Súhra s jedlom

Menu pozostávajúce z ôsmich chodov zostavil kuchársky tím z reštaurácie hotela Matyšák pod vedením šéfkuchára Braňa Križana. Pozvanie do hodnotiacej komisie prijali vínni publicisti, odborníci a tiež zástupcovia vinárstiev, ktorí do súťaže prihlásili aj svoje vína. Okrem Petra Matyšáka si prišli zmerať sily zástupcovia spoločnosti Château Topoľčianky, Karpatská Perla a Mrva & Stanko. Ku každému chodu sa podávali štyri vzorky vína – od každého vinárstva jedna vzorka. Táto degustácia bola výnimočná v tom, že sa nehodnotila kvalita jednotlivých vín, ale ich súhra s jedlom. Išlo o nesmierne náročné hodnotenie. Okrem viac než tridsiatky vzoriek vín museli degustátori zvládnuť aj pomerne vysoko-kalorické pohostenie. Príjemné stretnutie vinárskych odborníkov prebiehalo v priateľskej atmosfére.

Nezvyčajný sobáš u Matyšáka Foto: Víno Matyšák

Silné osobnosti v pohári aj na tanieri

Na úvod sa podával teľací „tatarák“ s tuniakom, ku ktorému hosťom najviac zapasovalo šumivé víno z kategórie brut. Nasledoval azda najvydarenejší sobáš – zelerová krémová polievka s mandľovou knedličkou a mliečnou penou a k tomu legendárne slovenské Chardonnay ročníka 2012 (zámerne neuvádzame producenta, skúste uhádnuť...) – dve tretiny hodnotiteľov označilo toto spojenie za najvhodnejšie. K filetu z morského vlka a zemiakovému pyré so špenátom a žihľavou s hráškom a maslovou omáčkou najviac zapasoval suchý malokarpatský veltlín ročníka 2013 z vinohradu Noviny. K prsiam z kukuričného kuriatka s hroznovou ryžou, jablkovým pyré a hroznovou redukciou zvolili tri vinárstva biele víno a jedno vinárstvo ružové víno – konkrétne polosladké Rulandské modré ročníka 2013, ktoré nakoniec aj zvíťazilo. K jahňaciemu kotletu so zemiakovou šamrolou, kapustnými strapačkami a pošírovanou kapustou tri vinárstva ponúkli robustné biele vína. Štvrté víno, ktoré vyčnievalo z radu, sa stalo opäť víťazom kola – Rulandské modré ročníka 2011, ale tentokrát v červenej podobe. Chrbát z daniela s husacou pečeňou, čokoládovou omáčkou a strúhankovým šúľancom vyžadoval už robustný červený mok. Všetky vinárstva zvolili červené vzorky, dokonca si dovolíme tvrdiť, že každý vytiahol azda to najlepšie, čo jeho pivnica ponúka. Preto práve tento chod bol asi najťažšou časťou súťaže. V tejto chvíli odzneli slová hodnotiteľov, ktorí by najradšej každému vínu udelili najvyššie hodnotenie. Tri vína boli cuvée, jedno z nich nakoniec aj zvíťazilo, čo potvrdzuje, že na Slovensku tak neobľúbené zmesné vína sú vynikajúcim spoločníkom do gastronómie. Hovädzie rebro dusené na červenom víne s fazuľovým pyré a karlovarskou knedľou sa najlepšie snúbilo s Alibernetom ročníka 2011 s miernym zvyškovým cukrom. Sorbet z ružového kabernetu s čokoládovou variáciou a pistáciovou špongiou bol najvhodnejším partnerom pre ružový kabernet, z ktorého bol sorbet aj vyrobený.

Nezvyčajný sobáš u Matyšáka Foto: Víno Matyšák

Spoločný začiatok

Sčítanie bodov určilo za víťaza vinárstvo Mrva & Stanko. Všetci zúčastnení však budú súhlasiť s tým, že skutočným víťazom sa stalo slovenské víno, ktoré si vďaka svojej kvalite a výnimočnému slovenskému terroiru získava čoraz väčšiu popularitu aj vo svete. Edita Ďurčová, obchodníčka s vínom a enologička skonštatovala, že aj táto degustácia ukázala vysokú kvalitu slovenských vín. „Máme úžasný terroir, skvelé možnosti a Slováci sú veľmi pracovití, takže dokážu z tohto terroir veľa získať. Slovensko je krajina krásneho vína.“ Počas celej degustácie padali slovné spojenia, ako skvelý nápad, úžasná myšlienka a vynikajúci výber vín. To všetko ešte pozdvihovala výnimočná, priateľská atmosféra. Podľa slov Vladimíra Mrvu z vinárstva Mrva & Stanko môže byť práve toto podujatie začiatkom niečoho, o čo sa slovenskí vinári pokúšali už veľakrát. „Zatiaľ spoločne nevieme fungovať a spájať sa pre dobré veci. Všetkých nás pritom trápia určité problémy a napriek tomu ideme každý svojou cestou, čo stojí veľa snahy, financií a času. Myslím si, že je správny čas na vytvorenie tímu, ktorý chce spolupracovať.“ Povedal tiež, že pri tomto stretnutí nešlo o víťaza. Bolo to príjemné posedenie s úžasnými jedlami a nádhernými vínami. A víťaz je len o tom, že bolo toto podujatie označené ako súťaž. „Beriem to tak, že išlo o stretnutie k tomu, aby sme našli k sebe cestu a začali rozmýšľať o tom, že spoločne dokážeme viac. Je to len na nás, aby sme sa dokázali spojiť pre spoločnú vec a začali spoločne budovať značku „Slovenské víno.“ Peter Matyšák, otec myšlienky podujatia Spájanie vína s jedlom okrem iného porovnal odvetvie vinárstva s inými komoditami, ktoré sa na Slovensku vyrábajú. Mnohé z nich potrebovali veľké finančné injekcie, zahraničných investorov a aj tak skrachovali. „Sme tu štyri vinárske firmy, ktoré sú absolútne zdravé. A keď nám bude niekto oponovať, že v iných komoditách je silná konkurencia, mal by si uvedomiť, akú máme my vinári konkurenciu a prežili sme. Naša firma sa v tomto roku zbavila úverov a viem o tom, že aj ostatné vinárske firmy sú zdravé a konkurencieschopné“. Na čom ešte musíme zapracovať je patriotizmus slovenských konzumentov. Vína máme na svetovej úrovni, avšak patríme ku krajinám s najnižšou mierou patriotizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.