Opozícia odvoláva R. Fica už 41 hodín, skončiť sa ešte nechystá

Na snímke plénum parlamentu počas prejavu poslanca NRSR Daniela Lipšica (nezaradený) na mimoriadnej 42. schôdzi NRSR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. V Bratislave, 9. novembra 2014. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 11. novembra (TASR) - Opozícia sa po takmer 40 hodinách pokračujúceho rokovania o odvolávaní premiéra Roberta Fica (Smer-SD) dovoláva účasti predsedu vlády SR na mimoriadnej schôdzi NR SR. Ten sa totiž v pléne objavuje len sporadicky. Opozícia mu neraz pripomínala, že jeho predchodkyňa Iveta Radičová sedela v rokovacej sále počas svojho odvolávania stále.

"Je hodné premiéra, aby nedokázal stáť tvárou v tvár poslancom?" pýtal sa Ľudovít Kaník. Pripomenul dôvody, pre ktoré sa opozícia pokúša zbaviť Fica funkcie. Premiéra chcú odvolať pre údajné vytváranie korupčného prostredia. "Strana Smer a vláda pod jeho vedením vytvorila na Slovensku korupčný klientelistický systém," vyhlásil s tým, že pôsobenie Ficovej vlády demontuje liberálnu demokraciu Slovenska.

"Demonštrácia toho sa najviac ukazuje na príklade zdravotníctva. Je to rezort, na ktorom je najviac vidieť zneužitie moci a obohacovanie sa vedúce až do najvyšších kruhov strany Smer," poznamenal s tým, že ľudia v novembri '89 nebojovali za toto.

Smer-SD odmieta opozičnú kritiku. Sociálni demokrati pripomínajú prijaté vládny návrhy, ktorými podľa nich vláda bojuje proti korupcii. Navyše, obviňujú opozíciu z toho, že sa usiluje z aktuálnej parlamentnej schôdze vytĺcť politický kapitál pred komunálnymi voľbami. "Je to divadlo pred komunálnymi voľbami," zhodujú sa poslanci Smeru-SD.

Stále nevystúpili všetci písomne prihlásení poslanci. Prvých takmer sedem hodín rečnili členovia vlády, opozícia sa dostala na rad až v noci.

Po tom, čo vystúpia všetci dosiaľ prihlásení, poslanci sa budú môcť hlásiť do diskusie ústne. Kedy sa rozprava skončí, je preto otázne. V kuloároch sa hovorí aj o tom, že opozícia chce diskusiu potiahnuť až do pondelka 10. novembra. Fico vyhlásil, že Smer-SD bude diskutovať aj tri dni v kuse, ak sa to zdá opozícii správne.

Podľa Fica je však aktuálna schôdza len divadlo pred komunálnymi voľbami. Navyše nemieni akceptovať obvinenia voči Smeru-SD, s ktorými prichádza opozícia, avšak bez dôkazov. Premiér Fico považuje mimoriadnu schôdzu za pokus o prehlbovanie obrazu Slovenska, že je tu všetko zlé. Zopakoval tiež slová, že SR prešla od roku 2012 významnými zmenami a došlo k významným pozitívnym posunom.

Jednu schôdzu by mala vystriedať druhá

Jednu mimoriadnu schôdzu NR SR by mala vystriedať druhá. Len čo sa skončí odvolávanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) záverečným hlasovaním, malo by prísť na rad odvolávanie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD). Nie je jasné, kedy sa presne odvolávanie Fica skončí, diskusia totiž stále trvá a jej koniec sa zatiaľ neblíži. Podľa kuloárov chce opozícia diskusiu ešte naťahovať.

Na snímke v popredí predseda vlády SR Robert Fico a vpravo predseda NRSR Pavol Paška počas zasadania mimoriadnej 42. schôdze NRSR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. V Bratislave, 8. novembra 2014. Foto: TASR/Pavel Neubauer

O konaní ďalšej mimoriadnej schôdze informoval v pléne Daniel Lipšic (nezaradený), oficiálna informácia o zvolaní zasadnutia ešte neprišla. Návrh na odvolanie Pašku podpísalo 44 poslancov zo všetkých opozičných klubov. Oznámili to zástupcovia strán OĽaNO, SDKÚ-DS, SaS a NOVA. Predseda parlamentu má na zvolanie rokovania od podania sedem dní. Osud mimoriadneho rokovania k návrhu na odvolanie Pašku je nejasný, v hre je údajne aj expresné ukončenie zasadnutia tým, že plénum neschváli program.

Čo prekáža opozícii na Paškovi?

Fico čelí odvolávaniu pre údajné vytváranie korupčného prostredia. Pašku chce opozícia zbaviť funkcie pre jeho údajnú angažovanosť v zdravotníckych firmách, najmä v Medical Group, ktorá mala dodať piešťanskej nemocnici vraj predražený CT prístroj.

"Hlavný dôvod je jeho angažovanie sa v zdravotníckych firmách najmä v skupine, ktorá má dominantné postavenie v zdravotníctve a akoby zázrakom vyhráva mnohé výberové konania práve za čias Ficovej vlády," uviedol Daniel Lipšic (nezaradený). Poukázal, že Medical Group je dnes akoby schránková firma, ale do roku 2008 všetky firmy v tejto skupine spoluvlastnil aj Paška.

Na snímke poslanec NRSR Daniel Lipšic (nezaradený) počas zasadania mimoriadnej 42. schôdze NRSR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. V Bratislave, 8. novembra 2014. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ďalší dôvod na Paškovo odvolanie je podľa Lipšica fakt, že šéf parlamentu nezverejnil svoje príjmy z predaja podielov v súkromných firmách. Lipšic zdôraznil, že verejní funkcionári majú podľa zákona zverejňovať všetky príjmy. Pašku označil Lipšic za osobu, ktorá stratila morálny kredit. "Nemá oprávnenie vykonávať druhú najvyššiu ústavnú funkciu v krajine," poznamenal.

Paška od začiatku spájanie svojej osoby s kauzou CT prístroja odmieta. Tvrdí, že nikdy nemal a nemá žiadne aktivity v takzvaných daňových rajoch a nikdy nebol utajeným vlastníkom či prijímateľom zisku. "Všetky moje podnikateľské aktivity, ktoré som začal rozvíjať hneď po zmenách v roku 1990 a potom postupne utlmovať v čase mojej verejnej angažovanosti, sú riadne zdokumentovane v Obchodnom registri SR a sú verejne dostupné," zdôraznil Paška. Za to, že opozícia tvrdí opak, avizoval podanie trestného oznámenia za ohováranie a krivé obvinenie.

Opozícia žiada odvolanie premiéra pre údajné vytváranie korupčného prostredia. Tvrdí, že Smer-SD pod vedením Roberta Fica dlhodobo vytvára na Slovensku systém vedúci k podpore korupcie a klientelizmu a posúva demokraciu od západného typu k oligarchickej. Podľa opozície bohatne úzka skupina ľudí, pričom väčšina obyvateľstva chudobnie.

"Slušní ľudia sa nemajú lepšie. Slušní ľudia živoria. Stredná vrstva stagnuje alebo upadá. Mladí ľudia odchádzajú, alebo sa chystajú odísť, pretože nevidia budúcnosť v tejto krajine," uviedol Miroslav Kadúc z OĽaNO. Nazdáva sa, že s takouto prácou môže byť spokojný len ťažký cynik a nie slušný premiér.

Lucia Nicholsonová (SaS) zas citovala zo spisu Gorila, v ktorom sa hovorí aj o predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD). Spis podľa poslankyne poukazuje na Paškov vplyv na zdravotníctvo. Jej stranícky kolega Jozef Mihál vyhlásil, že Roberta Fica treba odvolať, lebo škodí celému Slovensku.

Pokračovanie rokovania otvoril Juraj Miškov (nezaradený) trochu netradične. K rečníckemu pultu si priniesol kvet v črepníku, ktorý následne daroval podpredsedníčke parlamentu Jane Laššákovej (Smer-SD). Poslancov zároveň vyzval k slušnosti, sám chce ísť príkladom. Aj preto Laššákovej daroval kvet. Zároveň sa v pléne rozhovoril o tom, čo robí ľudí šťastnými a pýtal sa poslancov aj vlády, či sú šťastní.

Premiér Fico považuje aktuálnu mimoriadnu schôdzu za pokus o prehlbovanie obrazu Slovenska, že je tu všetko zlé. Zopakoval tiež slová, že SR prešla od roku 2012 významnými zmenami a došlo k významným pozitívnym posunom. "Pozrite si hodnotenia OECD, prijali sme významné opatrenia v boji proti korupcii," podotkol.

O tom, ako bude schôdza ďalej pokračovať, by malo rozhodnúť poslanecké grémium. Stretnúť sa na ňom majú zástupcovia všetkých parlamentných strán. Otázne je aj zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa chce opozícia pokúsiť odvolať šéfa parlamentu Pašku. Opozícia podala návrh v sobotu neskoro večer, Paška má na zvolanie sedem dní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.