NHL: Hossa prispel asistenciou k výhre Chicaga nad San Jose

Útočník San Jose Sharks Logan Couture v súboji o puk z Mariánom Hossom z Chicago Blackhawks. Foto: TASR/AP

New York 10. novembra (TASR) - Hokejisti Chicaga Blackhawks zvíťazili v zápase zámorskej NHL v noci na pondelok nad San Jose 5:2 a zastavili sériu troch domácich prehier za sebou. Jednou asistenciou sa na výhre podieľal slovenský útočník Marián Hossa, ktorý v stretnutí strávil na ľade takmer 20 minút.

Chicago rozhodlo zápas v prvej tretine troma gólmi v rozpätí 2:34 minúty, keď sa v krátkom čase presadili obrancovia Trevor van Riemsdyk, Brent Seabrook a Niklas Hjalmarsson. Na tretí zásah prihral Švédovi Hjalmarssonovi v 15. minúte Hossa, pre ktorého to bola už piata asistencia v ročníku. Blackhawks potom mierne zvoľnili tempo a dovolili súperovi znížiť zásluhou dvoch gólov Joea Pavelského, no v závere opäť zapli a presnými zásahmi Bryana Bickella a Jonathana Toewsa spečatili zaslúžený triumf. "Sharks majú kvalitné mužstvo. Myslím si, že po trochu hluchšej pasáži v druhej tretine sme sa v tej tretej upokojili a celkovo sme boli oveľa lepší ako súper," komentoval duel pre zámorské médiá tréner "čiernych jastrabov" Joel Quenneville. "V prvej tretine sme nehrali dobre, nič nám nevychádzalo. Proti tímu ako je Chicago sa ťažko otáča zápas zo stavu 0:3." povzdychol si obranca "žralokov" Marc-Edouard Vlasic.

Prihrávka Mariána Hossu

Toronto dokázalo v kanadskom derby na ľade Ottawy triumfovať 5:3, slovenský útočník Maple Leafs Richard Pánik si do štatistík zapísal plusový bod a vyše 13 minút na ľade. Išlo o dohrávku zápasu z 22. októbra, vtedy duel odložili po udalostiach v Ottawe, keď ozbrojený útočník pri Národnom vojnovom pamätníku zastrelil Nathana Cirilla a následne spustil intenzívnu streľbu v parlamente. Pred nedeľňajším stretnutím si oba tímy uctili pamiatku zosnulého desiatnika a položili vence k Hrobu neznámeho vojaka. "Bolo to trochu nezvyčajné, stretnúť sa už ráno a prejaviť spolu rešpekt, no určite to bola správna vec a oba kluby by to znovu zopakovali, ak by to bolo nutné," uviedol brankár Toronta James Reimer.

Fotogaléria zo zápasov NHL

Slovenský útočník Floridy Tomáš Kopecký (vpravo) a brankár Calgary Karri Ramo v zápase zámorskej NHL Florida Panthers - Calgary Flames Foto: TASR/AP

Detroit doma padol s Tampou Bay 3:4 až po samostatných nájazdoch. V drese Lightning mali najväčší podiel na triumfe autor dvoch gólov Steven Stamkos a Ryan Callahan, ktorý mu pri oboch asistoval a ako jediný bol úspešný v rozstrele. "Blesky" sa nesú na víťaznej vlne, keď vyhrali šiesty zápas za sebou a s 23 bodmi sa vyhrievajú na čele Východnej konferencie. Slovenský krídelník Tomáš Tatar, ktorý sa bodovo nepresadil, bol jedným z domáceho tria neúspešných aktérov nájazdového rozstrelu. Tatarov krajan Tomáš Jurčo sedel opäť na tribúne. "Neboli sme dostatočne dobrí. V nájazdoch chceme zakaždým získať druhý bod, no v tejto sezóne nie sme schopní ich premieňať," priznal švédsky útočník v službách "červených krídel" Gustav Nyquist, autor gólu a asistencie.

Edmonton dokázal zvíťaziť v Madison Square Garden nad New Yorkom Rangers 3:1. Hrdinom zápasu bol útočník Oilers Benoit Pouliot, ktorý asistoval pri otváracom zásahu Ryana Nugenta-Hopkinsa a následne pridal druhý gól hostí, ktorý sa ukázal byť víťazným. Pouliot tak paradoxne rozhodol o výhre "olejárov" na ľade svojho bývalého zamestnávateľa. Dvadsaťosemročný útočník bojoval v minulom ročníku s "jazdcami" vo finále Stanleyho pohára, teraz sa vrátil na Manhattan ako súper. "Minulá sezóna bola úžasná. Vrátiť sa sem a hrať proti chalanom, s ktorými som zažil skvelé časy, vám dodá energiu. Chcete sa v takomto zápase ukázať. Vyhrali sme druhý duel v rade, musíme v nastolenom trende pokračovať," želal si Pouliot. V drese Oilers nenastúpil slovenský obranca Martin Marinčin, ktorý sledoval duel z tribúny.

sumáre NHL:

OTTAWA - TORONTO 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)
Góly: 3. Hoffman, 19. Turris (Cowen, Ryan), 25. Stone (Legwand, Karlsson) - 17. Holland (Polák, Komarov), 23. J. van Riemsdyk (Franson), 27. Leivo (Smith), 31. Santorelli (Holland), 47. Clarkson (Rielly, Robidas). Brankári: Lehner - Reimer, strely na bránku: 41:30, 19.229 divákov.

DETROIT - TAMPA BAY 3:4 pp a sn (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 7. Franzén (Kronwall, Nyquist), 32. Helm (Franzén, Kronwall), 49. Nyquist (Ericsson) - 13. Stamkos (Filppula, Callahan), 23. Stamkos (Callahan), 27. Johnson (Palát), rozhodujúci sam. nájazd Callahan. Brankári: Howard - Bishop, strely na bránku: 20:30, 20.027 divákov.

ANAHEIM - VANCOUVER 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 23. Vatanen (Kesler) - 32. Burrows (Hamhuis, Bonino), rozhodujúci sam. nájazd Bonino. Brankári: Anderson - Läck, strely na bránku: 29:35, 16.749 divákov.

CHICAGO - SAN JOSE 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
Góly: 12. T. van Riemsdyk (Toews), 15. Seabrook (Richards, Regin), 15. Hjalmarsson (HOSSA, Krüger), 56. Bickell (Oduya, Saad), 59. Toews (Kane, Keith) - 16. Pavelski (Braun, Thornton), 25. Pavelski (Thornton, Marleau). Brankári: Crawford - Niemi, strely na bránku: 37:34, 21.489 divákov.

NY RANGERS - EDMONTON 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 13. Hagelin (Hayes, Stempniak) - 4. Nugent-Hopkins (Pouliot, Eberle), 29. Pouliot (Nugent-Hopkins), 59. Purcell (Hendricks). Brankári: Lundqvist - Fasth, strely na bránku: 21:33, 18.006 divákov.

Slováci v akcii:
Marián Hossa (Chicago) 19:32 0 1 1 +1 4 0
Richard Pánik (Toronto) 13:23 0 0 0 +1 1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:27 0 0 0 0 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/