Starší Nemci pracujú čoraz dlhšie a odchádzajú do dôchodku neskôr

Nemecký parlament Foto: TASR/AP

Hamburg 17. novembra (TASR) - Počet pracujúcich vo vyššom veku v Nemecku v poslednom roku stúpol a každý druhý človek odchádza do dôchodku neskôr.

S odvolaním sa na správu nemeckej vlády o tom informoval portál Spiegel Online.

Podľa tejto správy, kým vlani pracovalo 50 % ľudí vo veku 60 až 64 rokov, v 2. kvartáli 2014 tento podiel vzrástol na 52,6 %. Pritom v roku 2000 išlo iba o 20 %. Správa hodnotila samostatne zárobkovo činné osoby aj ľudí v zamestnaneckom pomere.

Nemecká vláda predpokladá, že podiel starších pracovne aktívnych ľudí bude aj naďalej rásť. Rovnako sa bude zvyšovať aj priemerný vek odchodu do dôchodku. Kým v roku 2000 odchádzali do dôchodku ľudia vo veku v priemere 62,3 roka, v súčasnosti ide o 64,1 roka. Podľa vlády sa tento vývoj spája s predĺžením dôchodkového veku na 67 rokov. Považuje to za dôležité opatrenie, ktoré má okrem iného zabrániť hroziacemu nedostatku odbornej pracovnej sily.

Foto: TASR/AP

Finančná situácia štátnej dôchodkovej kasy je podľa správy dobrá. Rezervy majú do konca tohto roka dosiahnuť 33,5 miliardy eur, vďaka čomu odvody do dôchodkového zabezpečenia klesnú zo súčasných 18,9 na 18,7 % hrubej mzdy. Na druhej strane ale správa počíta s tým, že v roku 2019 sa odvody zvýšia na 19,1 % a do roku 2028 až na 21,4 %.

Budúci dôchodcovia zároveň musia počítať s nižším štátnym dôchodkom. Jeho súčasná úroveň dosahuje 48 % pred zdanením, do roku 2028 však klesne na 44,4 %. Tento vývoj naznačuje, že "štátny dôchodok sám o sebe v budúcnosti nebude stačiť na to, aby si pracujúci v starobe zachoval životnú úroveň z aktívnej časti života," píše sa v správe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.