NHL: Tatar a Jurčo hviezdami Detroitu, Halák vychytal triumf Islanders

Tomáš Tatar (vľavo) v súboji o puk s Jackom Johnsonom v zápase NHL Detroit - Columbus Foto: TASR/AP

New York 19. novembra (TASR) - Až šesť slovenských hokejistov bodovalo v noci na stredu v zámorskej NHL. Dvojbodoví Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo si vyslúžili honor hviezd zápasu, v ktorom Detroit vyhral na ľade Columbusu 5:0. Brankár Jaroslav Halák vychytal triumf NY Islanders nad Tampou Bay 5:2, jeho spoluhráč Ľubomír Višňovský raz asistoval. Gólové prihrávky ozdobili pri víťazstvách aj výkony Andreja Meszároša z Buffala a Andreja Sekeru z Caroliny, Marián Gáborík zaznamenal presný zásah a jeho Los Angeles Kings zdolali Floridu 5:2.

Detroit aj bez zraneného ruského útočníka Pavla Dacjuka vyučoval v Columbuse, keď ho za suverénnym triumfom 5:0 nasmeroval v prvej tretine šiesty gól v sezóne v podaní Tatara, ktorý sa napokon ukázal ako víťazný. Slovenský útočník si našiel medzi kruhmi odrazený puk po strele Jonathana Ericssona a pesnou strelou k žrdi prekonal ruského brankára Sergeja Bobrovského. Dvadsaťtriročný Tatar bodoval v treťom zápase za sebou a svoju bilanciu vylepšil na 6+3. Tretí zásah hostí pridal v záverečnej časti v presilovke Jurčo a otvoril si tak strelecký účet v tejto sezóne profiligy. "Je to skvelý pocit, v prvom momente som tomu ani nemohol uveriť. Na gól som čakal dlho, dúfam, že som prelomil smolu a začne mi to tam padať," povedal pre Detroit Free Press 21-ročný slovenský útočník, ktorý skóroval vo svojom 15. zápase sezóny. Jurčo využil clonu Darrena Helma a presnou strelou švihom do horných poschodí bránky z ľavého kruhu potrestal bleskovo vylúčenie Ryana Johansena. Obaja slovenskí útočníci ešte navyše pridali bod za asistenciu a sršali počas duelu aktivitou. Tatar zaznamenal 6 striel na bránku, Jurčo 4. Tatar sa stal druhou a Jurčo treťou hviezdou stretnutia.

Brankár Detroitu Jimmy Howard oslávil svoj 300. zápas v NHL 19. čistým kontom kariéry. "Keď sa pozriete na skóre, tak to vyzerá veľmi jednoducho. Jimmy však mal na triumfe veľký podiel, mal veľa dobrých zákrokov a dal nám šancu vyhrať," pochválil pre zámorské médiá svojho brankára tréner Mike Babcock. Columbus v prvej tretine Howarda prekonal a chvíľu sa radoval z gólu na 1:1, ale videorozhodca zásah Boona Jennera neuznal, pretože ho dosiahol korčuľou. "Dnes sme si povedali, že budeme viac strieľať a prinieslo to úspech. Mali sme až 40 striel, najviac v sezóne. Teší ma, že skórovali Jurčo, Helm a Tats (pozn. Tatar)," dodal Babcock. Detroit vyhral na ľade súpera na štvrtý pokus, naposledy prehral v Montreale 1:4. "Potrebovali sme toto víťazstvo po zlom zápase v Montreale. Chceli sme hrať zodpovedne v defenzíve a veľa strieľať. Vyšlo nám to perfektne," dodal Jurčo.

Halák predviedol 26 úspešných zákrokov pri víťazstve Islanders nad Tampou Bay 5:2. Slovenský brankár sa tešil z piateho víťazstva za sebou a triumf je o to cennejší, že ho dosiahol proti najviac skórujúcemu tímu NHL. "Vedeli sme, že Tampa bude po pondeľňajšom súboji proti Rangers unavená. V prvej tretine sme síce prehrávali, ale hrali sme dobre a veril som, že dnes vyhráme. V druhej tretine sme začali dávať góly a dostali sme sa na koňa," povedal pre zámorské médiá Halák. Islanders naštartoval už v 39. sekunde druhej časti gól v oslabení v podaní Cala Clutterbucka. Do štatistík sa zapísal aj slovenský obranca Višňovský, ktorý odohral vyše 20 minút a v tretej tretine asistoval v presilovke pri štvrtom góle domácich. Višňovský v presilovke bez prípravy vystrelil od modrej čiary a jeho pokus tečoval Brock Nelson, ktorý zvýšil na 4:1. Skúsený slovenský zadák si pripísal štvrtú asistenciu v sezóne. Udalosťou duelu bol aj návrat ruského brankára Jevgenija Nabokova do Nassau Coliseum, kde strávil predchádzajúce tri sezóny. "Ostrovania" vyhrali šesť z posledných siedmich zápasov.

Buffalo prekvapilo hladkým triumfom 4:1 nad San Jose, na ktorom sa Meszároš podieľal gólovou prihrávkou v poslednej minúte duelu. Sabres na triumf stačilo len 14 striel. Svoje prvé dva góly v sezóne zaznamenal skúsený útočník Brian Gionta, pri tom druhom, ktorý padol do prázdnej bránky, asistoval aj Meszároš a pripísal si tretiu gólovú prihrávku v sezóne. Po prvej tretine musel pre zranenie odstúpiť z duelu český brankár Buffala Michal Neuvirth a nahradil ho Jhonas Enroth. V tretej tretine sa pohotovostne do výstroja obliekol súčasný tréner brankárov Buffala Arturs Irbe. Štyridsaťsedemročný Lotyš, ktorý v NHL chytal naposledy v roku 2004, sa ale do bránky nedostal. "Bol to zvláštny pocit, dlho som na sebe nemal výstroj. Aj mi trvalo, kým som sa do toho obliekol," smial sa Irbe.

"Králi" z Los Angeles zdolali Floridu 5:2, keď až tri góly strelili v presilovke. Svoj tretí gól v sezóne dosiahol slovenský útočník Marián Gáborík, ktorý v 35. minúte v početnej výhode prekonal bekhendom z hranice bránkoviska Roberta Luonga. Los Angeles vyhrali v Staples Centre deviaty duel v sezóne a sú najlepším tímom v NHL na domácom ľade. Prvé góly v sezóne strelili obrancovia Matt Greene a Robyn Regehr. V drese Floridy odohral takmer 15 minút útočník Tomáš Kopecký, zaznamenal len mínusový bod a dve strely. Tridsaťdvaročný krídelník stále čaká na svoj prvý gól v sezóne, v 16-tich dueloch má bilanciu 0+3.

Carolina v prestrelke brala po výsledku 6:4 všetky body z Dallasu, Sekera odohral za hostí viac ako 25 minút, pripísal si siedmu asistenciu v ročníku i dva plusové body. Boston, stále bez zraneného kapitána Zdena Cháru, umlčal strelcov zo St. Louis a vyhral 2:0. Bruins stačilo na víťazstvo 17 striel, kým prvé čisté konto v sezóne zaznamenal fínsky brankár Tuuka Rask. Ten chytil všetkých 33 striel Blues. Boston vyhral desiaty z posledných 11 zápasov.

Nashville šokoval Toronto deviatimi gólmi a z kanadskej bašty NHL si odniesol triumf 9:2. Hokejisti Maple Leafs prehrávali už 0:8, keď dokázali aspoň trochu zmierniť debakel. "Je to málo vídaný výsledok, dnes nám vychádzalo všetko," povedal obranca a kapitán Predators Shea Weber, ktorý k víťazstvu prispel tromi asistenciami. Nashville si deviatimi strelenými gólmi v jednom zápase vyrovnalo klubový rekord. "Podali sme katastrofálny výkon. V prvých dvoch tretinách sme 35-krát stratili puk, ťažko môžeme potom niečo dosiahnuť," hneval sa tréner Toronta Randy Carlyle. S krutou prehrou sa musel zmieriť aj slovenský útočník "javorových listov" Richard Pánik, ktorý opäť dostal málo priestoru na ľade. Počas 6 minút a 39 sekúnd zaznamenal mínusku a mal dve trestné minúty.

Štvrté čisté konto v sezóne si pripísal brankár Pittsburghu Marc-Andre Fleury, ktorý na ľade lídra celej NHL Montrealu chytil všetkých 27 striel Canadiens a výraznou mierou pomohol "tučniakom" k víťazstvu 4:0. Dvadsaťdeväťročný Kanaďan sa tešil z 32. shutoutu a 299. víťazstva v kariére. Životný zápas odohral útočník Beau Bennett, ktorý strelil gól a zaznamenal dve asistencie.

Winnipeg oslávil návrat domov po 11 dueloch na "tripe" víťazstvom 3:1 nad New Jersey. Jets položili základ úspechu v úvode druhej tretiny, keď v priebehu jednej minúty a 44 sekúnd skórovali Mathieu Perreault a Mark Scheifele. Klubový rekord New Jersey vyrovnal brankár Corey Schneider, ktorý nastúpil v 19. dueli za sebou. Ak začne v bránke aj v piatok proti Edmontonu, prekoná rekord Martina Brodeura zo sezóny 2001/2002.

Hokejisti Calgary vyhrali štvrtý zápas za sebou, keď zdolali doma Anaheim 4:3 po nájazdoch. Triumf Flames vychytal bývalý brankár Ducks Jonas Hiller, ktorý zaznamenal 24 zásahov. V zápase chudobnom na góly si Washington z arizonskej púšte odniesol víťazstvo 2:1. V predĺžení rozhodol úspešnou dorážkou Eric Fehr.

NHL - sumáre:

BOSTON - ST. LOUIS 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 6. Bergeron, 32. Krug (Bartkowski, Eriksson). Brankári: Rask - Elliott, strely na bránku: 17:33, 17.565 divákov.

NY ISLANDERS – TAMPA BAY 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Góly: 21. Clutterbuck, 33. Grabovskij (Nielsen, Okposo), 34. Strome (de Haan), 41. Nelson (VIŠŇOVSKÝ, Nielsen), 49. Cizikas (Okposo, Nelson) – 12. Killorn (Garrison, Drouin), 43. Palát (Carle, Kučerov). Brankári: HALÁK - Nabokov, strely na bránku: 36:28, 12.908 divákov.

COLUMBUS - DETROIT 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Góly: 11. TATAR (Ericsson, Smith), 22. Nyquist (Abdelkader, Franzen), 45. JURČO (DeKeyser, Sheahan), 47. Sheahan (Smith, TATAR), 59. Helm (JURČO, Cleary). Brankári: Bobrovskij - Howard, strely na bránku: 28:40, 15.438 divákov.

BUFFALO - SAN JOSE 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Góly: 26. Deslauriers (McCormick, Ristolainen), 32. Gionta (Flynn, Myers), 40. Flynn (Gionta, Weber), 60. Gionta (Myers, MESZÁROŠ) – 31. Burns (Thornton, Couture). Brankári: Neuvirth (21. Enroth) - Grosenick, strely na bránku: 14:30, 17.435 divákov.

TORONTO - NASHVILLE 2:9 (0:3, 0:1, 2:5)
Góly: 49. Santorelli (Komarov), 51. Kadri (Phaneuf, Franson) – 2. Beck (Weber, Gaustad), 11. Roy (Cullen, Ellis), 17. Beck (Forsberg, Jones), 39. Nyström (Beck, Ekholm), 41. Ribeiro (Ellis), 42. Forsberg (Weber, Ribeiro), 44. Järnkrok (Wilson, Weber), 46. Josi (Nyström, Gaustad), 58. Wilson (Smith, Järnkrok). Brankári: Bernier (21. Reimer) - Rinne, strely na bránku: 31:37, 19.012 divákov.

MONTREAL - PITTBSURGH 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Góly: 8. Bennett, 10. Downie (Letang, Bennett), 21. Sutter (Bennett, Downie), 40. Crosby (Malkin, Hörnqvist). Brankári: Price - Fleury, strely na bránku: 27:22, 21.287 divákov.

WINNIPEG - NEW JERSEY 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 22. Perreault (Stuart), 24. Scheifele (Frolík, Bogosian), 57. Frolík (Lowry) – 42. Eliáš (Havlát, Brunner). Brankári: Hutchinson - Schneider, strely na bránku: 34:22, 15.016 divákov.

DALLAS - CAROLINA 4:6 (2:0, 0:4, 2:2)
Góly: 2. Jamie Benn (Fiddler, Oleksiak), 17. Seguin (Klingberg, Spezza), 43. Eakin (Goligoski, Jamie Benn), 53. Seguin (Klingberg, Eakin) – 23. Skinner (McClement), 27. Dwyer (Liles), 29. Rask (Liles, Gerbe), 36. Tlustý (Lindholm, E. Staal), 41. E. Staal (Faulk, SEKERA), 57. E. Staal (Nash). Brankári: Lehtonen (36. Lindbäck) - Ward, strely na bránku: 27:25, 15.678 divákov.

CALGARY - ANAHEIM 4:3 pp a sn (0:1, 0:1, 3:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 44. Hudler (Granlund, Brodie), 50. Wideman (Granlund), 54. Wideman (Gaudreau), rozh. náj. Monahan – 16. Vatanen (Silfvenberg), 33. Beleskey (Lindholm, Vatanen), 56. Palmieri (Fowler, Vatanen). Brankári: Andersen - Hiller, strely na bránku: 19:27, 18.421 divákov.

ARIZONA - WASHINGTON 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 22. Ekman-Larsson (Gagner, Rieder) – 12. Beagle (Chimera), 64. Fehr (Orpik, Carlson). Brankári: Holtby - Smith, strely na bránku: 24:24, 11.769 divákov.

LOS ANGELES – FLORIDA 5:2 (0:0, 4:0, 1:2)
Góly: 25. Greene (McNabb, Kopitar), 30. Carter (King, McBain), 35. GÁBORÍK (Kopitar, Muzzin), 40. Regehr (Carter, Doughty), 57. Brown (Williams, McNabb) – 43. Hayes (Huberdeau, Bjugstad), 47. Jokinen (Trocheck, Hayes). Brankári: Quick - Luongo (41. Montoya), strely na bránku: 27:32, 18.230 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 60:00 2/28 92,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/