Jurčo prispel gólom k výhre Detroitu, Hossa asistoval, Halák víťazne

Pravé krídlo "červených krídel" z Detroitu Tomáš Jurčo sa teší z gólu v bránke Philadelphie Flyers. Foto: TASR/AP

New York 27. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Jurčo prispel v noci na štvrtok v zámorskej NHL gólom k výhre Detroitu nad Philadelphiou 5:2. Marián Hossa sa podieľal asistenciou na triumfe Chicaga na ľade Colorada 3:2. New York Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom zvíťazili nad Washingtonom 3:2 po predĺžení. Halák kryl 25 striel, kapituloval iba po dvoch pokusoch ruského kanoniera Alexandra Ovečkina.

Slovenský brankár potvrdil výbornú formu, keď si pripísal ôsme víťazstvo v rade. V nich dokopy dostal iba desať gólov. Presný zásah Ovečkina v 14. minúte zastavil jeho sériu bez inkasovaných gólov, ktorá trvala 121 minút a 57 sekúnd. "Každý zo seba vydal maximum. A samozrejme, Jaro chytá vynikajúco. Chceme sa aj naďalej držať na víťaznej vlne," povedal pre zámorské médiá kapitán "ostrovanov" John Tavares, autor víťazného gólu v predĺžení. Islanders natiahli sériu triumfov na päť zápasov a pevne mieria za svojím cieľom - postupom do play off po ročnej prestávke. Z prvých 22 duelov sezóny vyhrali až 16, čo sa im v doterajšej histórii ešte nepodarilo. Pre porovnanie, v minulom ročníku dosiahli 16. víťazstvo až 7. januára. "Tá energia v tíme je úžasná. Cítiť ju na každom kroku, doslova sála zo striedačky," pochvaľoval si tréner newyorského tímu Jack Capuano. Z triumfu mal radosť aj obranca Ľubomír Višňovský, ktorý odohral 20 a pol minúty, prezentoval sa dvoma streleckými pokusmi a duel dokončil s pluskou.

Gól Tomáša Jurča

Detroit si v Joe Louis Aréne poradil s Philadelphiou 5:2, keď už druhýkrát za sebou ho potiahol k výhre hráč, ktorý sa vrátil do zostavy. V pondelkovom súboji s Ottawou (4:3) strelil dva góly Stephen Weiss, teraz sa rovnaký kúsok podaril ďalšiemu navrátilcovi Pavlovi Dacjukovi. Elitný ruský center vynechal uplynulé štyri stretnutia pre problémy so slabinami. "Nehral som veľa zápasov, takže mám našetrené sily. Cítim sa dobre," povedal dvojgólový Dacjuk. Strelecky sa presadil aj Tomáš Jurčo - v polovici zápasu za stavu 1:1 založil útočnú akciu, pripravil palebnú pozíciu obrancovi Dannymu DeKeyserovi a po jeho vyrazenej strele pohotovo napálil puk cez klbko hráčov do siete. Pre slovenského krídelníka to bol druhý gól sezóny. "Myslím si, že 'Jurcs' hral skvele. Jeho lajna pracovala výborne a on hral skutočne dobre, mal dobrý pohyb, bol rýchly a dodal útoku šikovnosť. 'Jurcs' je dôležitý hráč pre náš tím," vyslovil sa na adresu Jurča tréner "červených krídel" Mike Babcock. Jurčo si pripísal aj plusový bod a dve strely, jeho krajanovi Tomášovi Tatarovi pribudli do štatistík jeden strelecký pokus a mínuska.

Chicago uspelo v Denveri, keď zdolalo domáce Colorado tesne 3:2. Pri všetkých troch góloch hostí asistoval americký krídelník Patrick Kane. Slovák Marián Hossa si pripísal asistenciu pri presilovkovom góle Andrewa Shawa v druhej tretine. Celkovo ohrozil 22-ročného nováčika Calvina Pickarda v bránke Avalanche až deviatimi strelami, dostal sa do viacerých dobrých šancí, no ani jednu nepremenil. Kým domáci nevyužili ani jednu z dvoch presiloviek, Blackhawks strelili v početnej prevahe dva góly a využili tak presilovku už v šiestom zápase v rade.

Buffalo si po troch víťazstvách zaknihovalo prehru 1:2 s Winnipegom. Slovenský obranca Andrej Meszároš odohral 19 a pol minúty, ďalšie dve si odsedel na trestnej lavici. Dvaja Slováci sa predstavili v Sunrise, kde domáca Florida zdolala Carolinu futbalovým výsledkom 1:0. Jediný gól súboja strelil už v 21. sekunde Nick Bjugstad. Na ľade bol v tom momente aj obranca Hurricanes Andrej Sekera, ktorý tak zaznamenal mínusku. Radosť z víťazstva mal aj útočník "panterov" Tomáš Kopecký, ktorý počas 13 minút vyslal na súperovu bránku jednu strelu. Čistý štít si udržali obaja brankári Panthers, duel začal Roberto Luongo, ktorého pre zranenie musel v 31. minúte vystriedať Al Montoya a rovnako neinkasoval. Ani jeden z nich si však podľa ligových pravidiel nemohol zapísať "shutout". "Roberto chytal za náš tím zatiaľ skvele, bolo preto nepríjemné vidieť ho ísť dole pre zranenie. Veríme, že to nebude nič vážne," povedal Montoya, ktorý pochytal všetkých 22 striel súpera.

"Divosi" z Minnesoty by najradšej vymazali z pamäte prvú tretinu domáceho súboja s Los Angeles. Obhajca titulu im v nej totiž nasúkal štyri góly a triumfoval jasne 4:0. Martin Jones v bránke Kings zastavil všetkých 28 striel hráčov Wild a mohol osláviť prvé čisté konto v sezóne a piate v kariére. Naopak, v domácej bránke úplne "zhorel" Darcy Kuemper, ktorého po štvrtom inkasovanom góle nahradil od druhej tretiny Fín Niklas Bäckström. Raz ho strelecky ohrozil aj slovenský kanonier Marián Gáborík, počas 14 a štvrť minúty si aj pripísal plusový bod. Kings vyhrali v tejto sezóne len druhý duel na súperových klziskách z desiatich.

Calgary triumfovalo na ľade San Jose 2:0, keď sa mohlo oprieť o bravúrny výkon brankára Kariho Rämöa. Ten zlikvidoval všetkých 32 striel "žralokov" a zapísal si premiérovú nulu v sezóne, celkovo tretiu v profiligovej kariére. O oba góly "plameňov" sa postaral český útočník Jiří Hudler, na oba mu prihral T.J. Brodie. Tampa Bay pokorila doma New York Rangers 4:3, v drese Lightning sa darilo najmä trojbodovej dvojici Ryan Callahan (2+1) a Steven Stamkos (1+2).

Hrdinom zápasu Pittsburgh - Toronto (4:3 pp) bol domáci krídelník Blake Comeau. Dosiaľ skôr bojovník do "checking line", než pravidelný zberateľ bodov, dostal šancu v druhom útoku Penguins po boku Chrisa Kunitza a hviezdneho Jevgenija Malkina a príležitosť naplno využil. Comeau strelil tri góly "tučniakov", vrátane víťazného a zaknihoval si druhý hetrik v kariére, prvý od 2. marca 2010. "Dostal som možnosť hrať s niektorými skutočne výbornými hráčmi. Je to dobrý pocit prispieť k víťazstvu aj gólmi," tešil sa Comeau. Pri víťaznom zásahu mu asistoval kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, ktorý si tak zapísal jubilejný 800. bod v NHL. Iba piatim hráčom v histórii súťaže sa podarilo dosiahnuť tento míľnik rýchlejšie. "Je to pekné číslo. A ešte krajšie, keď vyhráte," poznamenal Crosby.

sumáre NHL:

BUFFALO - WINNIPEG 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 46. Stewart (Foligno) - 4. Little (Trouba, Ladd), 35. Frolík. Brankári: Enroth - Pavelec, strely na bránku: 20:26, 18.442 divákov.

NY ISLANDERS - WASHINGTON 3:2 pp (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 6. Lee (Strome, Nelson), 18. Hamonic (Clutterbuck, Cizikas), 65. Tavares (Strome, Boychuk) - 14. Ovečkin (Niskanen, Bäckström), 39. Ovečkin (Bäckström, Johansson). Brankári: HALÁK - Holtby, strely na bránku: 35:27, 16.170 divákov.

DETROIT - PHILADELPHIA 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Góly: 11. Weiss (Helm, Kindl), 31. JURČO (DeKeyser, Quincey), 32. Dacjuk (Kindl), 39. Dacjuk (Helm, Weiss), 59. Zetterberg (Nyquist, Ericsson) - 23. Giroux, 53. Voráček (Simmonds, Giroux). Brankári: Howard - Mason (32. Emery), strely na bránku: 25:24, 20.027 divákov.

TAMPA BAY - NY RANGERS 4:3 (2:2, 1:0, 1:1)

Góly: 6. Stamkos (Filppula, Callahan), 18. Callahan (Garrison, Stamkos), 31. Callahan (Stamkos, Killorn), 50. Kučerov (Johnson, Carle) - 9. Zuccarello-Aasen (Nash), 12. Boyle (Stepan, Brassard), 53. Nash. Brankári: Bishop - Lundqvist, strely na bránku: 29:19, 19.204 divákov.

FLORIDA - CAROLINA 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 1. Bjugstad (Pirri, Huberdeau). Brankári: Luongo (31. Montoya) - Ward, strely na bránku: 28:33, 8119 divákov.

PITTSBURGH - TORONTO 4:3 pp (2:0, 1:3, 0:0 - 1:0)

Góly: 1. Comeau (Malkin, Ehrhoff), 13. Malkin (Letang, Crosby), 34. Comeau (Kunitz, Malkin), 63. Comeau (Letang, Crosby) - 29. Komarov (Santorelli, Kadri), 31. Komarov (Phaneuf, Santorelli), 37. Bozak. Brankári: Fleury - Bernier, strely na bránku: 26:27, 18.645 divákov.

MINNESOTA - LOS ANGELES 0:4 (0:4, 0:0, 0:0)

Góly: 5. Richards (King, McBain), 14. Brown (McNabb), 19. Toffoli, 20. Williams (Brown, Stoll). Brankári: Kuemper (21. Bäckström) - Jones, strely na bránku: 28:22, 19.038 divákov.

COLORADO - CHICAGO 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Góly: 28. Talbot (Cliche, McLeod), 44. O'Reilly (Holden, Tanguay) - 32. Toews (Seabrook, Kane), 35. Shaw (Kane, HOSSA), 55. Bickell (Kane, Keith). Brankári: Pickard - Crawford, strely na bránku: 29:45, 18.007 divákov.

SAN JOSE - CALGARY 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 38. Hudler (Brodie), 60. Hudler (Monahan, Brodie). Brankári: Niemi - Rämö, strely na bránku: 32:19, 17.353 divákov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 64:35 2/27 92,6

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/