IEA znížila prognózu dopytu po rope štvrtýkrát za 5 mesiacov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 12. decembra (TASR) - Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) znížila svoju prognózu globálneho dopytu po rope už štvrtýkrát za posledných 5 mesiacov. Navyše počíta s tým, že ponuka zo strany producentov, ktorí nie sú súčasťou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), bude vyššia. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Globálna spotreba v roku 2015 vzrastie o 230.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne, predpokladá vo svojej aktuálnej správe IEA. To je o niečo menej než agentúra predpovedala v novembrovej správe. IEA opäť skresala svoju prognózu, pretože na ekonomiky producentských štátov má negatívny vplyv prepad cien čierneho zlata. Väčšina zo zníženia predpovede pripadá na Rusko, kde sankcie Západu tlmia rast, uviedla agentúra.

Ceny ropy Brent, ktoré sa tento rok prepadli o 43 %, sú príliš nízke pre 10 z 12 krajín OPEC, aby vyvážili svoje rozpočty, tvrdí agentúra Bloomberg.

"Niektoré z regiónov, kde dopyt rástol v uplynulých rokoch mimoriadne rýchlo, boli producentské krajiny, pretože rekordné ceny boli veľkými stimulmi," uviedol šéf divízie IEA pre ropný priemysel a trhy Antoine Halff. "Tieto krajiny sú teraz mimoriadne zasiahnuté," dodal.

IEA znížila predpoveď dopytu po rope OPEC o 300.000 barelov denne. Kartel bude musieť v roku 2015 na svetové trhy pumpovať 28,9 milióna barelov denne, čo je asi o 1,4 milióna barelov denne menej, ako 12 členov OPEC ťažilo v novembri.

Priemerná globálna spotreba ropy by sa mala na budúci rok zvýšiť o 900.000 barelov denne alebo o 1 % na 93,3 milióna barelov denne. Agentúra skresala odhad ruského dopytu po rope o 195.000 barelov na 3,4 milióna barelov denne. IEA ponechala nezmenenú prognózu rastu globálneho dopytu na tento rok na úrovni 700.000 barelov denne.

IEA okrem toho zvýšila svoje očakávania týkajúce sa produkcie ropy mimo OPEC v roku 2015 o 200.000 barelov denne. Aktuálne počíta s tým, že ťažba v štátoch mimo kartel vzrastie o 1,3 milióna barelov na 57,8 milióna barelov denne. Tento rok by mala ich produkcia vyskočiť o rekordných 1,9 milióna barelov denne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.