Tomáš Tatar oslavuje so spoluhráčmi v zápase Detroit - Florida Foto: TASR/AP

New York 13. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar z Detroitu zaznamenal v noci na sobotu v súboji zámorskej NHL proti Floride asistenciu, no "červené krídla" prehrali 2:3 po nájazdoch. Pre mladého slovenského útočníka to bola 9. asistencia v sezóne, spolu s 12 gólmi mu na konte svieti 21 bodov.

Tatar na začiatku šiestej minúty asistoval pri otváracom góle domácich, keď po jeho strele a následnom pokuse Pavla Dacjuka dorazil v presilovke puk do siete dôrazný Riley Sheahan.

Hostia veľmi rýchlo otočili skóre zásluhou Tomáša Fleischmanna a Jonathana Huberdeaua, no ešte v závere úvodnej časti stihol vyrovnať po parádnej otočke a bekhendovom zakončení Švéd Gustav Nyquist. V ďalších dvoch tretinách ako i predĺžení gól nepadol a tak duel museli rozhodnúť až nájazdy, v ktorých boli úspešní iba hráči Floridy Vincent Trocheck a Brandon Pirri. Panthers ukázali, že to na Detroit vedia, Red Wings v uplynulých desiatich zápasoch prehrali iba trikrát, z toho dva razy práve s Floridou. "Je náročné vyhrať v tejto aréne. Detroit má skutočne dobré mužstvo," citovali zámorské médiá trénera "panterov" Gerarda Gallanta. Samostatné nájazdy sú veľkou slabinou "červených krídel", v aktuálnom ročníku uspeli iba v jednom zo šiestich rozstrelov, v uplynulých dvoch sezónach majú v nich bilanciu 8-15. "Momentálne si v nájazdoch vôbec neveríme. Vieme, že to ovplyvňuje našu psychiku," priznal kouč Detroitu Mike Babcock. Jeho tím prišiel o centra Stephena Weissa, ktorý nedohral zápas pre zranenie ramena a vynechá minimálne najbližší duel v Toronte. Z víťazstva hostí sa tešil aj slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý raz ohrozil Jimmyho Howarda v bránke Detroitu. Tatar okrem asistencie zaznamenal dva strelecké pokusy a nazbieral aj dve mínusky, jeho spoluhráč Tomáš Jurčo si pripísal mínusový bod a odsedel dve trestné minúty.

Víťazstvo Pittsburgu

Pittsburgh zvládol duel s Calgary aj bez chorého Sidneyho Crosbyho a zvíťazil 3:1. Oprát stretnutia sa pri neúčasti kapitána "tučniakov" zmocnil Rus Jevgenij Malkin, ktorý asistoval pri prvom a druhom góle domácich. Brankár Marc-Andre Fleury pomohol k výhre 26 úspešnými zákrokmi, víťazný gól strelil obranca Kris Letang, ktorý sa vrátil do hry po zranení slabín. Okrem Crosbyho, ktorý by predbežne mal vynechať ešte jeden zápas, sa museli Penguins zaobísť aj bez jeho "parťákov" z prvej lajny, dlhodobo totiž pre zdravotné problémy absentujú aj Chris Kunitz a Pascal Dupuis. Flames doplatili na zlý štart, keď už v piatej minúte prehrávali 0:2. Po sľubnom úvode sezóny tak pomaly začínajú strácať dych, aktuálne ťahajú sériu štyroch prehier a v tabuľke Západnej konferencie sa zosunuli na siedmu priečku.

Montreal zdolal Los Angeles

Montreal zdolal v tradične vypredanom Bell Centre Los Angeles 6:2, skóre však vôbec neodzrkadľuje dianie na ľade, keďže Kings prestrieľali domácich jasne 46:20. Výraznú zásluhu na triumfe Canadiens mal brankár Carey Price, ktorý zlikvidoval 44 striel obhajcu Stanleyho pohára. "Habs" ukázali veľkú efektivitu v koncovke, v troch presilovkách vyprodukovali iba dve strely, no po oboch sa rozsvietilo červené svetlo za bránkou hostí. "Dnes sme v plnej miere využili naše príležitosti. Nevypracovali sme si veľa šancí, no všetky sme premenili a zdolali skutočne dobrý tím. Skóre vôbec nehovorí o tom, ako sa zápas v skutočnosti vyvíjal," povedal hrdina Price, ktorý si za svoj výkon zaslúži absolutórium. "Chytal na špičkovej úrovni a mal veľký podiel na našom víťazstve," pochválil brankára český útočník Jiří Sekáč, ktorý sa postaral o dva presné zásahy Montrealu. Slovenský krídelník Marián Gáborík od svojho návratu do zostavy "kráľov" stále nebodoval, proti Canadiens odohral 15 minút, vyslal na Pricea tri strely a duel dokončil s mínuskou.

Anaheim triufoval nad Edmontonom

V zostávajúcom zápase Anaheim triumfoval na ľade Edmontonu 4:2 a vybojoval už šieste víťazstvo v rade, vďaka čomu si upevnil post lídra Západnej konferencie. V bránke Oilers začal zápas bývalý "káčer" Victor Fasth, no na stretnutie proti bývalému zamestnávateľovi nebude spomínať v dobrom - po troch inkasovaných góloch z 12 striel prepustil už v 21. minúte miesto Benovi Scrivensovi.

Výsledky:

PITTSBURGH - CALGARY 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Góly: 1. Comeau (Malkin, Bortuzzo), 5. Letang (Despres, Spaling), 58. Klinkhammer (Downie, Malkin) - 13. Gaudreau (Granlund, Hudler). Brankári: Fleury - Hiller, strely na bránku: 22:27, 18.471 divákov.

DETROIT - FLORIDA 2:3 pp a sn (2:2, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. Sheahan (Dacjuk, TATAR), 20. Nyquist (Zetterberg) - 8. Fleischmann (Bolland, Bergenheim), 14. Huberdeau (Bjugstad), rozh. samost. nájazd Trocheck. Brankári: Howard - Luongo, strely na bránku: 31:26, 20.027 divákov.

MONTREAL - LOS ANGELES 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)

Góly: 9. Sekáč (Subban, Plekanec), 22. Markov (Gončar, Desharnais), 24. Subban (Weise, Malhotra), 50. Desharnais (Parenteau, Prust), 54. Andrighetto (Bournival, Jemelin), 56. Sekáč (Markov, Subban) - 44. Muzzin (Doughty, Toffoli), 51. Doughty (Toffoli, Richards). Brankári: Price - Jones, strely na bránku: 20:46, 21.287 divákov.

EDMONTON - ANAHEIM 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Góly: 36. Pitlick (Nugent-Hopkins), 53. Petry (Hall, Purcell) - 5. Vatanen (Getzlaf, Bourque), 21. Palmieri (Vatanen, Kesler), 21. Getzlaf (Bourque, Lovejoy), 60. Thompson (Silfverberg, Fowler). Brankári: Fasth (21. Scrivens) - Andersen, strely na bránku: 23:20, 16.839 divákov.

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 15:49 0 1 1 -2 2 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 14:02 0 0 0 -1 0 2
Tomáš Kopecký (Florida) 11:24 0 0 0 0 1 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 15:08 0 0 0 -1 3 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/