Meszároš skóroval, no Buffalo prehralo, Chára 0+2

Zdeno Chára, vpredu vpravo Foto: TASR/AP

New York 22. decembra (TASR) - V šiestich zápasoch zámorskej NHL v noci na pondelok sa predstavili siedmi slovenskí hokejisti, z nich si bodovú zbierku rozšírili dvaja. Kapitán Bostonu Zdeno Chára pomohol dvoma asistenciami k domácemu víťazstvu Bruins nad Buffalom 4:3 po predĺžení, v drese hostí strelil svoj prvý súťažný gól v tejto sezóne a zároveň premiérový v drese Sabres obranca Andrej Meszároš.

Dvadsaťdeväťročný zadák skóroval v 27. minúte, keď podporil rýchly výpad Buffala a zblízka zakončil presnú kombináciu s Johanom Larssonom a Chrisom Stewartom. Vyrovnal tak stav na priebežných 1:1. V 35. minúte poslal hostí do vedenia mladý fínsky bek Rasmus Ristolainen, no "medvedi" už o minútu vyrovnali krok, keď Chára nahodil puk na súperovu bránku a Chris Kelly šikovným tečom upravil na 2:2. Duel sa v riadnom hracom čase napokon skončil remízou 3:3 a nasledovalo predĺženie, v ktorom mali viac šťastia domáci. V 63. minúte rozhodol o dvoch bodoch pre Boston švédsky krídelník Loui Eriksson, keď gólovú akciu začal Chára, ktorý tak zaznamenal druhú asistenciu v stretnutí a celkovo piatu v ročníku. Svoje bodové konto navýšil na sedem (2+5). "Vedel som, že sa ku mne blíži obranca, takže som musel čím skôr zakončiť. A podarilo sa mi nájsť medzierku medzi brankárovými betónmi. Bolo nádherné vidieť, ako puk cez ne prešiel do siete," opísal víťazný zásah pre nhl.com Eriksson. Výraznú zásluhu na triumfe Bruins mal aj obranca Dougie Hamilton, ktorý k dvom gólom pridal asistenciu. Chára bol s 27:24 minútami najvyťažovanejším mužom zápasu, zapísal si aj štyri strelecké pokusy a dve plusky. Jeho reprezentačný spoluhráč Meszároš skóroval do siete bývalého klubu, za Bruins hral krátko na konci minulej sezóny. Na gól čakal takmer deväť mesiacov, predtým naposledy skóroval 30. marca 2014 v zápase s Philadelphiou, teda tiež proti exspoluhráčom.

Nedarí sa momentálne Detroitu, ktorý prehral šiesty duel v rade. Na domácom ľade bolo nad jeho sily Colorado, ktoré vyhralo 2:1 sn. V drese Red Wings dostali v záverečných nájazdoch šancu aj slovenskí reprezentanti Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo, svoj pokus ale premenil iba prvý menovaný. Rozstrel rozhodla až deviata séria, v ktorej premenil nájazd Jarome Iginla, kým obranca "červených krídel" Brendan Smith bol pri svojom pokuse neúspešný. Výrazný podiel na triumfe mal aj brankár Avalanche Calvin Pickard, ktorý si pripísal 34 úspešných zákrokov. Red Wings si zhoršili tohtosezónnu bilanciu v nájazdoch na 1-7. "Momentálne sa nám v koncovke veľmi nedarí. Ich brankár chytal dobre a nedovolil nám viackrát skórovať," povedal tréner Detroitu Mike Babcock.

NY Rangers zdolali Carolinu futbalovým výsledkom 1:0, keď jediný gól domácich strelil v Madison Square Garden už v 5. minúte kapitán Ryan McDonagh. Zásluhu mal na víťazstve aj brankár Cam Talbot, na svoje tretie čisté konto v sezóne a šieste v profiligovej kariére potreboval iba 18 zákrokov. Manhattanskému klubu tak pomohol k šiestemu triumfu v rade. "Nikdy nechcete byť ten, kto preruší víťaznú sériu. Celkovo som dnes nemal veľa práce, chalani predo mnou odviedli neskutočnú robotu a aj väčšinu tej mojej," poďakoval sa Talbot spoluhráčom. Raz ho ohrozil aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý bol s časom 23:08 najvyťaženejším hráčom Hurricanes, zaznamenal aj mínusový bod, strelu a odsedel si dve trestné minúty.

Čistý štít si udržal aj brankár Chicaga Antti Raanta, ktorý vo víťaznom dueli s Torontom (4:0) kryl všetkých 31 striel súpera. Fín si tak zaknihoval druhý shutout v sezóne, tretí v NHL. V domácom drese žiarila dvojica trojbodových Patrick Kane (1+2) a Patrick Sharp (0+3), slovenský útočník Marián Hossa počas 15:38 odohratých minút zaznamenal jednu strelu a jednu plusku.

Divokú prestrelku videli diváci v Edmontone, kde domáci Oilers prehajdákali vedenie 5:2 a napokon prehrali s Dallasom 5:6 po nájazdoch. Rozstrelovú drámu ukončil až v ôsmej sérii veterán v službách dallaských "hviezd" Shawn Horcoff. Bodovo sa v drese hostí najviac darilo kanonierovi Tylerovi Seguinovi, ktorý režíroval obrat dvoma gólmi a asistenciou a s 25 presnými zásahmi jasne vedie tabuľku strelcov súťaže. Stars tak ukončili trip so stopercentnou bilanciou 3-0-0 a natiahli víťaznú šnúru na štyri stretnutia. "Olejári" prehrali siedmy zápas za sebou, osemnásty z posledných 19 a s 21 bodmi sú najhorším tímom celej ligy.

Nemecký brankár Rob Zepp čakal až do svojich 33 rokov na premiéru v NHL. Na prvý zápas však do smrti nezabudne, pri svojom profiligovom debute zastavil 25 striel a Philadelphia aj vďaka nemu zvíťazila vo Winnipegu 4:3 po predĺžení. Zepp sa stal za posledných 88 rokov najstarším brankárom, ktorý vyhral pri svojom prvom štarte v NHL. Rekord v tomto smere drží Hugh Lehman, ktorý 17. novembra 1926 triumfoval pri debute vo veku 41 rokov. "Je to niečo úžasné. Cítim sa skvele," vyznal sa Zepp.

Sumáre NHL:

DETROIT - COLORADO 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 45. Dacjuk (Sheahan, Zetterberg) - 56. Johnson (Barrie, Landeskog), rozh. samost. nájazd Iginla. Brankári: Mrázek - Pickard, strely na bránku: 35:23, 20.027 divákov.

EDMONTON - DALLAS 5:6 pp a sn (1:2, 4:1, 0:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 3. Hall (Purcell, Eberle), 21. Purcell (Nugent-Hopkins, Hall), 23. Arcobello (Petry, Ference), 30. Arcobello (Pinizzotto, Hendricks), 34. Hall (Purcell) - 7. Horcoff (Jokipakka, Sceviour), 11. Cole (Hemský, Goligoski), 40. Jamie Benn (Spezza, Seguin), 41. Seguin (Klingberg, Goligoski), 50. Seguin (Jamie Benn, Hemský), rozh. samost. nájazd Horcoff. Brankári: Scrivens - Lehtonen (30. Lindbäck), strely na bránku: 29:45, 16.839 divákov.

BOSTON - BUFFALO 4:3 pp (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
Góly: 6. Hamilton (Söderberg, Eriksson), 36. Kelly (CHÁRA, Hamilton), 59. Hamilton (Bergeron, Smith), 63. Eriksson (Lucic, CHÁRA) - 27. MESZÁROŠ (Stewart, Larsson), 35. Ristolainen (Ennis, Girgensons), 42. Schaller (Deslauriers, Flynn). Brankári: Rask - Enroth, strely na bránku: 37:28, 17.565 divákov.

CHICAGO - TORONTO 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 16. Rundblad (Kane, Sharp), 20. Versteeg (Kane, Sharp), 50. Kane (Sharp, Seabrook), 52. Toews (Seabrook, Keith). Brankári: Raanta - Reimer, strely na bránku: 34:31, 22.131 divákov.

NEW YORK RANGERS - CAROLINA 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 5. McDonagh (Stepan, Zuccarello-Aasen). Brankári: Talbot - Chudobin, strely na bránku: 31:18, 18.006 divákov.

WINNIPEG - PHILADELPHIA 3:4 pp (2:1, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 7. Halischuk, 8. Byfuglien (Little), 32. Perreault (Scheifele, Frolík) - 1. Voráček (Giroux, Raffl), 47. Lecavalier (Streit, Vandevelde), 57. Lecavalier, 61. Voráček. Brankári: Pavelec - Zepp, strely na bránku: 28:23, 15.016 divákov.

Andrej Sekera (Carolina) 23:08 0 0 0 -1 1 2

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/