Nosnou témou pre potravinárov bude v roku 2015 zákon o odpadoch

Na snímke minister životného prostredia Peter Žiga. Foto: TASR - Vladimír Benko/MV SR

Bratislava 13. januára (TASR) - Nosnou témou pre potravinárov bude v roku 2015 zákon o odpadoch. Pre potravinársky priemysel bude tento zákon znamenať významné zvýšenie nákladov, čo mu opäť nepridá na konkurencieschopnosti. Uviedol to pre TASR prezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniel Poturnay.

Spomínaný zákon podľa neho nastavuje na Slovensku nové pravidlá nakladania s odpadom, zavádza rozšírenú zodpovednosť výrobcov a ruší Recyklačný fond (RF). "Európska komisia (EK) v rámci notifikačného konania vyjadrila obavy z možnej monopolizácie trhu," zdôraznil.

Nový zákon o odpadoch, ktorého návrh 17. decembra 2014 so zapracovanými pripomienkami schválila vláda SR, prichádza po 13 rokoch platnosti súčasného. Pripraviť sa ho snažili už aj predchodcovia súčasného ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD). Až jemu sa zámer podarilo zavŕšiť do finálnej podoby. Žiga avizuje revolúciu v oblasti odpadov.

O vytriedený a vyseparovaný odpad sa majú po novom starať výrobcovia prostredníctvom Organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Má sa tým odľahčiť obciam a mestám, ktoré majú teraz na starosti všetok komunálny odpad. Ľudia by mali platiť iba za odpad, ktorý nevytriedia a nevyseparujú. Niekde môžu podľa ministra Žigu poplatky klesnúť.

Zámer nastaviť úplne nové pravidlá v tejto oblasti priniesol odpor z mnohých strán. K návrhu zákona prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania 2665 pripomienok. Žiga v auguste 2014 legislatívny proces prerušil a zákon poslal na posúdenie EK. V pondelok 15. decembra 2014 oznámil, že Brusel návrh zákona odobril. Minister chcel týmto krokom, okrem iného, umlčať kritikov, ktorí tvrdia, že nový zákon môže priniesť monopol jednej z organizácií zodpovednosti výrobcov. Priznal však, že EK v stanovisku dala na posúdenie, či k monopolu nemôže dôjsť.

Návrh zákona o odpadoch ruší RF a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti – za výrobok majú byť výrobcovia a dovozcovia zodpovední od jeho uvedenia na trh až po jeho likvidáciu.

Vláda zároveň rozhodla, že zákon by mal vstúpiť do praxe neskôr. "Z hľadiska toho, že sa ten systém mení a začínať takýto rozsiahly systém v polovici roka by zrejme nebolo šťastné, dohodli sme sa, že bude platný od 1. januára 2016, aby všetci mali dostatok času na prípravu, aby si pripravili zmluvy, aby nastavili celé prostredie," vysvetlil v decembri 2014 minister Žiga.

Potravinárska komora Slovenska je záujmové združenie právnických osôb založené potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.