SNS: V roku Ľ. Štúra sa treba usilovať o zveľaďovanie jeho diela

Podpredseda SNS Anton Hrnko Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 17. januára (TASR) - Slovenská národná strana pozitívne prijala už vo svojom vyhlásení z 1. januára 2015 skutočnosť, že vláda SR vyhlásila rok 2015 za rok Ľudovíta Štúra. "Sme však presvedčení, že okrem oslavných podujatí pri príležitosti dvojstého výročia narodenia tejto významnej osobnosti našich národných dejín by sa zainteresovaní mali predovšetkým usilovať o pestovanie a zveľaďovanie jeho diela," povedal pre TASR podpredseda SNS Anton Hrnko.

"Sme presvedčení, že sa to nedeje na dostatočnej úrovni. V prípade pestovania a kultivovania slovenského jazyka, ktorý Ľudovít Štúr spolu so svojimi spolupracovníkmi kodifikoval roku 1843, sme dokonca svedkami ignorantského prístupu a znehodnocovania, aké neexistovali ani v časoch umelého zbližovania slovenčiny s češtinou počas existencie spoločného štátu," vyhlásil Hrnko.

Slovenská národná strana preto vyzýva ministra kultúry, aby jeho ministerstvo konečne zasiahlo a vynútilo si od verejných užívateľov slovenského jazyka, aby dôsledne rešpektovali zákon, podľa ktorého je akýkoľvek zásah do kodifikovanej podoby štátneho jazyka v rozpore s jeho zákonitosťami neprípustný. "Toto ustanovenie by mali rešpektovať všetci používatelia jazyka, ale zvlášť to bolí, keď ho nerešpektuje verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska, kde by malo byť dodržiavanie všetkých zákonov na prvom mieste," dodal Hrnko. "Ako je možné, že hlásatelia verejnoprávnej televízie používajú terminológiu z jazykového suterénu a namiesto príznakovo neutrálnych slov používajú často argot, napríklad basa namiesto väzenie a podobne?" pýta sa.

Podľa Hrnka sa stáva pomaly normou, že hlásatelia neprechyľujú ženské priezviská, hoci pravidlá hovoria o niečom inom.

"Nadbytočná bohemizácia slovenčiny vo verejnom priestore už dosiahla taký rozsah, že niekedy človek rozmýšľa, či niektorí platení používatelia slovenčiny, často z daní alebo koncesionárskych poplatkov, nie sú náhodou niektoré z oneskorených detí prezidenta Antonína Novotného, podľa ktorého slovenčina a čeština mali splynúť vzájomným zmiešaním jazykov u detí v národnostne zmiešaných rodinách," konštatoval podpredseda SNS. "Hádam by mohli niektorí športoví redaktori vysvetliť slovenskému publiku, ako je možno padnúť "do kolien" a čo ten dotyčný potom v kolenách robí, ako možno vyhrať zápas "v rade" a nie v zástupe, a množstvo ďalších podobných terminologických a frazeologických nezmyslov," dodal.

SNS je presvedčená, že kultivácia slovenského jazyka je našou povinnosťou nielen v roku Ľudovíta Štúra. "Svojvoľné zásahy, ktoré znehodnocujú jazyk ako kultúrny fenomén a jedno-jednoznačný komunikačný prostriedok, treba eliminovať. Úloha ministerstva kultúry ako strážcu kodifikovanej podoby spisovného jazyka je nezastupiteľná," apeloval Hrnko. "Zdá sa nám však, že ministerstvo v tejto oblasti nie je vidieť. Ale ak sa MK SR nevie presadiť pri vymáhaní ustanovení zákona o štátnom jazyku v dôsledku chýbajúcich sankcií, treba ich do zákona vrátiť," uzatvoril Hrnko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.