ECB upozornila grécke banky, aby venovali zvýšenú pozornosť likvidite

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

Atény 23. januára (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) poslala list popredným gréckym bankám, v ktorom ich upozornila, aby venovali zvýšenú pozornosť manažmentu likvidity pred nedeľnými (25.1.) parlamentnými voľbami. Banky v zadlženej krajine totiž už niekoľko týždňov čelia odlivu vkladov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na grécky denník Kathimerini.

Podľa novín ECB vyzvala banky, aby nehromadili likviditu z aktív, ktoré nie je možné použiť ako kolaterál, teda zábezpeku za financie od centrálnej banky. To povedie k obmedzeniu nákupu krátkodobých pokladničných poukážok, tzv. T-Bill.

Ľavicová strana Syriza, ktorá vedie v predvolebných prieskumoch, pritom označila emisie poukážok T-Bill za možnosť ako pokryť finančné potreby Grécka, keď sa nedohodne s veriteľmi a nedostane od nich peniaze.

Vysoko postavený bankár potvrdil, že ECB (ktorá prevzala dohľad nad veľkými bankami v eurozóne) na základe pravidiel Mechanizmu jednotného dohľadu (SSM) písomne upozornila grécke banky na manažment likvidity. Dodal však, že v listoch nie je ani zmienka o krátkodobých pokladničných poukážkach (T-Bill).

Podľa bankára, ktorý nechcel byť menovaný, SSM stanovuje rámec a noviny si ho vyložili po svojom. Spresnil, že štyri najväčšie banky môžu použiť krátkodobé pokladničné poukážky do výšky maximálne 3 miliárd eur ako kolaterál za financie od ECB.

Grécke banky majú problémy s likviditou pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa konajú 25. januára. Dôvodom sú obavy z odchodu krajiny z eurozóny, čo má za následok odliv vkladov. Ten prinútil banky, aby zvýšili objem pôžičiek s kolaterálom od ECB vlani v decembri o 25 % na 56 miliárd eur.

Denník Kathimerini pripomína, že SSM pozorne monitoruje vývoj v Grécku a vyhlásenia politikov zo strany Syriza ohľadne emisie T-bill na pokrytie finančných potrieb krajiny.

Ak sa po víťazstve Syrizy, ktorá odmieta zavádzať ďalšie úsporné opatrenia, zatvoria pred Gréckom dlhopisové trhy, bude nútené vydávať krátkodobé pokladničné poukážky, aby získalo peniaze na chod štátu. A domáce banky aj pod tlakom štátu sú najčastejšími investormi do vládnych poukážok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.