Berdych sfúkol Nadala, uštedril mu kanára. V semifinále ho čaká Murray

Rafael Nadal Foto: TASR/AP

Melbourne 27. januára (TASR) - Španielsky tenista Rafael Nadal skončil vo štvrťfinále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne, keď mu v utorok vystavil stop Čech Tomáš Berdych. Česká sedmička turnaja dominovala nad trojkou podujatia v troch setoch 6:2, 6:0 a 7:6 (5). Berdych sa v semifinále stretne s lepším z dvojice Andy Murray a Nick Kyrgios.

Nadal, 14-násobný grandslamový šampión, nehral v Austrálii v dobrej forme, keďže sa vrátil po dlhšej absencii. Chýbala mu zápasová prax, čo využil sebavedomý Berdych. Od júna minulého roka Španiel odohral len osem zápasov pre zranenie zápästia a operáciu slepého čreva.

Berdych prelomil so Španielom dlhú sériu 17 prehier a rovnako ako vlani si na Australian Open zahrá v elitnom kvartete. Zdolal ho prvýkrát od roku 2006. V prvom sete prelomil víťaz Nadalovi podanie za stavu 2:1. V ďalšom priebehu odvrátil Čech dva Španielove brejkbaly, odskočil do vedenia 5:2 a pri podaní súpera prvým setbalom ukoristil prvé dejstvo za 35 minút. Aj v druhom sete Berdych na kurte dominoval a Nadalovi dokonca uštedril "kanára". To sa mu na grandslame naposledy stalo v roku 2006, keď ho na nulu zdolal Roger Federer. V treťom sete sa hral najvyrovnanejší duel, Nadal bojoval a odvrátil v deviatej hre aj dva mečbaly. V tajbrejku dokázal stiahnuť stratu 1:5, odvrátiť aj tretí mečbal, ale to už bolo všetko. Hoci ho počas stretnutia zjavne limitovali fyzické problémy, ošetrenie si nevyžiadal. Duel trval dve hodiny a 15 minút.

"Podarilo sa nám dodržať náš plán. Ten fungoval, takže to nemohlo byť lepšie. Snažil som sa dodržiavať stanovenú taktiku. Očakával som ťažký zápas, keďže Rafa patrí k najlepším na svete a vždy to dokáže na kurte aj predvádzať. Musel som sa proti nemu sústrediť na každú loptičku. Je skvelý bojovník, v treťom sete sa vrátil do hry, ale ja som sa sústredil už len na seba. Bol som pokojný a hral svoju hru," povedal víťaz a zverenec trénera Dani Vallverdua v pozápasovom rozhovore s Jimom Courierom.

Nadal už pred turnajom avizoval, že si pre slabšiu hernú prax a nedobrú kondíciu trúfa len na pár kôl. "Dnes to nebol môj deň. Nehral som s potrebnou intenzitou úderov a správnym rytmom. Bol to deň, keď súper hral jednoducho lepšie ako ja. Umožnil som mu to mojim výkonom a potom sa nedá očakávať, že by som prešiel cez štvrťfinále," zhodnotil Nadal.

Dvadsaťsedemročný Murray brejkol súpera v šiestej hre prvého setu na 4:2, potvrdil ho a v ďalšej hre mal aj dva setbaly, no využil až ten tretí na 6:3. Druhý set získal skúsenejší hráč v tajbrejku. V treťom sete sa síce 19-ročný Austrálčan snažil, publikum ho podporovalo, po strate podania si ho dokázal aj vziať späť, ale záver patril suverénnemu olympijskému víťazovi. Murray tak postúpil piatykrát do semifinále Australian Open.

Čech Tomáš Berdych sa teší z výhry Foto: TASR/AP

Muži - dvojhra - štvrťfinále:
Tomáš Berdych (7-ČR) - Rafael Nadal (3-Šp.) 6:2, 6:0, 7:6 (5), Andy Murray (6-V.Brit.) - Nick Kyrgios (Aust.) 6:3, 7:6 (5), 6:3