Grécko dokončí rozbehnutú privatizáciu a dodrží rozpočtové ciele

Na snímke uprostred grécky premiér Alexis Tsipras spolu s členmi novej vlády pózujú pre skupinovú fotografiu pred budovou parlamentu v Aténach 28. januára 2015. Foto: TASR/AP

Atény 24. februára (TASR) - Grécka vláda sa zaviazala, že nezastaví žiadnu "rozbehnutú" privatizáciu a ubezpečila eurozónu, že jej snaha o riešenie "humanitárnej krízy" v krajine nebude mať negatívny vplyv na rozpočet. Vyplýva to z návrhu reforiem, ktorý grécky kabinet poslal veriteľom a ktorý sa podarilo získať agentúre Reuters.

Atény v noci nadnes poslali zoznam reforiem predstaviteľom Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorí ho musia schváliť.

Grécko dosiahlo v piatok (20. 2.) prelomovú dohodu s partnermi v eurozóne o predĺžení záchranného programu o štyri mesiace. Odvrátilo tak hrozbu štátneho bankrotu a odchodu z eurozóny. Ale podmienkou pomoci je dôveryhodný plán ekonomických reforiem, ktorý musia schváliť veritelia. Ak budú tzv. Trojka (Európska komisia, Európska centrálna banka a MMF) aj Euroskupina (ministri financií eurozóny) spokojní s gréckym návrhom, posunú ho na ratifikáciu členským štátom, pričom v niektorých ho bude schvaľovať parlament.

Až po dokončení tohto procesu získajú Atény peniaze na štyri mesiace, teda do konca júna 2015. To je síce menej ako šesť mesiacov, ktoré žiadali, ale dostatok času na to, aby nasmerovali ekonomiku na správnu cestu. A potom môžu začať vyjednávať s veriteľmi o novej pomoci.

Na zozname sú aj záväzky týkajúce sa reformy daňovej politiky, revízie a kontroly vládnych výdavkov vo "všetkých oblastiach". Kabinet sľubuje aj konsolidáciu dôchodkových fondov, aby dosiahol úspory a eliminoval medzery v systéme predčasných dôchodkov. Reuters to považuje za jasnú snahu o kompromis s veriteľmi, ktorý umožní vláde vyhnúť sa znižovaniu dôchodkov, ako to požadovali inšpektori Trojky.

Atény v zozname sľubujú aj reformu mzdového systému vo verejnom sektore, a to spôsobom, pre ktorý nebudú musieť znižovať platy, ale zabezpečí, že sa ani celkové mzdové náklady na platy štátnych zamestnancov nezvýšia.

A rozvrhnú tiež kolektívne rokovania o zvýšení minimálnej mzdy do niekoľkých fáz s perspektívou, že keď na to budú vhodné podmienky zvýšia ju, ale až po konzultácii s veriteľmi, ktorým predložia každú zmenu na schválenie. To je ústupok od predvolebných sľubov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.