Súd s účtovníkom z Auschwitzu: Starec čelí obvineniu z masových vrážd

Oskar Gröning prichádza do súdnej siene v utorok 21. apríla 2015 v Nemecku. Foto: TASR/AP

Berlín 21. apríla (TASR) - Pred nemeckým súdom sa dnes začal proces s 93-ročným Oskarom Gröningom, ktorý počas druhej svetovej vojny pracoval ako zamestnanec koncentračného tábora Auschwitz. Je obvinený z podielu na vražde približne 300.000 ľudí, informovala agentúra AP.

Gröning, hodnosťou Rottenführer SS, pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz v rokoch 1942-44. Slúžil tam aj od mája do júla 1944, keď do tábora 137 vlakmi priviezli asi 425.000 židov z Maďarska, pričom najmenej 300.000 z nich takmer okamžite poslali na smrť do plynových komôr.

Prokuratúra tvrdí, že súčasťou Gröningovej práce bolo triediť osobné veci, ktoré väzni museli pri vstupe do tábora odovzdávať, a vyberať z nich tie hodnotné, za čo si vyslúžil prezývku "účtovník z Auschwitzu".

Obvinený je aj z toho, že peniaze nájdené v osobných veciach sústreďoval a posielal do centrály jednotiek SS v Berlíne, aby z nich boli financované nemecké bojové operácie.

Žalujúcou stranou v súdnom procese je aj viac ako 60 príbuzných obetí koncentračného tábora Auschwitz. Ako pripomína agentúra DPA, proces s Gröningom by mohol byť jedným z posledných veľkých procesov s ešte žijúcimi nacistami podozrivými z napomáhania systematického vyvražďovania nacistami.

Podľa agentúry Reuters špecifikom Gröningovho prípadu je, že na rozdiel od mnohých bývalých príslušníkov SS, ktorí pracovali v koncentračných táboroch, nikdy nepopieral to, čo sa tam dialo, ale o okolnostiach svojej tamojšej služby hovoril veľmi otvorene.

K elitným jednotkám Waffen-SS sa Gröning počas vojny pridal dobrovoľne. V tábore Auschwitz-Birkenau, ktorý bol najväčším nacistickým vyhladzovacím táborom, začal pracovať vo veku 21 rokov. Svojím nacistickým presvedčením sa nikdy netajil, ale vždy tvrdil, že bol len kolieskom vo veľkej mašinérii. Rozhodne vždy odmietal obvinenia, že je spolupáchateľom nacistických zločinov. Stále zdôrazňoval, že on sám nikdy nikoho nezabil.

Gröningov právnik Hans Holtermann tiež vždy tvrdil, že činnosť jeho mandanta z neho nerobí napomáhača vrážd. Nemecká justícia sa s touto interpretáciou až donedávna plne stotožňovala - zlomom bol však precedens v podobe prípadu Ivana Demjanjuka. Demjanjuk bol totiž v roku 2011 uznaný za vinného z napomáhania masových vrážd, ktorého sa dopustil v čase, keď bol strážcom v koncentračnom tábore Sobibor.

Rozsudok nad Gröningom by mal súd v nemeckom Lüneburgu vyniesť koncom júla. Ak súd uzná Oskara Gröninga za vinného, hrozia mu najmenej tri roky väzenia.

V tábore Auschwitz-Birkenau zahynulo počas druhej svetovej vojny vyše milióna ľudí, pričom väčšina z nich boli židia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.