M. LAJČÁK: EÚ sa správa ku krajinám Východného partnerstva alibisticky

Miroslav Lajčák, archívne foto Foto: TASR/AP

Bratislava 5. júna (TASR) – Je alibistické odopierať Ukrajine, Moldavsku a Gruzínsku právo stať sa členmi Európskej únie bez toho, aby sme diskutovali o splnení potrebných kritérií pre vstup z ich strany. Na konferencii venovanej dianiu v únii, ktorá sa pod názvom EÚ v roku 2015: Silný mandát, krehká politika uskutočňuje na pôde ministerstva zahraničných vecí, to dnes uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Minister kritizoval pozíciu Európskej únie vo vzťahu ku krajinám Východného partnerstva, osobitne k samotnej Ukrajine. Reagoval tak na výsledky summitu, ktorý sa v druhej polovici mája uskutočnil v lotyšskej Rige i na aktuálnu situáciu u nášho východného suseda. Slovensko malo podľa ministra ambicióznejšiu predstavu o texte záverečnej deklarácie.

Členské štáty EÚ nemajú jednotný pohľad na bližšiu európsku integráciu Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska, to sa nepodarilo odstrániť ani v Rige. Podľa slovenského šéfa diplomacie však majú východoeurópske krajiny právo vedieť, kde ich vidí Európska únia.

„Hovoríme, že nikto nemá právo obmedzovať krajiny Východného partnerstva v slobodnom prijatí strategického rozhodnutia o tom, kde vidia svoje miesto. Zároveň jedným dychom dodávame, ale nedovoľujeme vám, aby ste videli svoje miesto v Európskej únii. Ja neviem, kto v tom vidí logiku, ale aj nie. To znamená, Rusko nemá právo veta o vašej budúcnosti, ale my máme,“ uviedol Lajčák.

Upozornil na to, že nie je ďalšia možnosť, ak únia nechce vidieť krajiny na svojom východnom okraji v svojom spoločenstve, ak ich zároveň nechce vidieť v ruskej sfére vplyvu, ale ani ako súčasť vytvorených neutrálnych nárazníkových zón. Vyzval na diskusiu o tom, ako by malo vyzerať usporiadanie vzťahov medzi úniou a krajinami Východného partnerstva.

„Lebo sa môže stať, že reformné úsilie v týchto krajinách zlyhá. Respektíve, že v prípade absencie výziev ponúknutých z našej strany siahnu po vízii, ktorú im ponúkne niekto iný,“ varoval.

Lajčák je zároveň presvedčený, že Európska únia málo pomáha Ukrajine s reformami. „Vieme, aká gigantická úloha to je a je naivné si myslieť, že Ukrajinci to zvládnu sami,“ povedal.

Medzinárodné spoločenstvo by podľa ministra malo v prípade, že mu záleží na Ukrajine, výrazným spôsobom skoordinovať úsilie, ktoré by viedlo k procesu, ktorý je naozaj koncepčný a strategický. Práve to Lajčákovi popri množstve dobrej vôle smerom k Ukrajine chýba.

„Nemáme príliš veľa času,“ upozornil. „Myslím si, že najbližšia zima bude akýmsi okamihom pravdy a bol by som nerád, keby medzinárodné spoločenstvo na Ukrajine zlyhalo,“ doplnil na záver.

Za šesť rokov, odkedy program Východného partnerstva funguje, sa vytvorili dve skupiny štátov. V jednej sú Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko, ktoré deklarujú svoj záujem o členstvo v únii. Bielorusko, Arménsko a Azerbajdžan síce chcú s EÚ spolupracovať, ale nemajú ambíciu do nej vstúpiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.