Na Svete je 120 miliónov detí od päť do 14 rokov nútených pracovať

Dievča predáva ruže v indickej metropole Naí Dillí. V pozadí chlapec si pýta almužnu od vodiča auta. Foto: TASR/AP

Ženeva/Vatikán 10. júna (TASR) - Pod mottom: "Nie práci - Áno kvalitnému vzdelaniu" sa v roku 2015 uskutoční Svetový deň boja proti detskej práci. Pripadá na 12. júna a Medzinárodná organizácia práce (ILO) týmto dňom zdôrazňuje, že všetky deti majú právo na ochranu pred každou formou práce, pred akoukoľvek formou násilia a pred porušovaním ľudských práv.

V roku 2015 v rámci Svetového dňa boja proti detskej práci ILO upriamila pozornosť na dôležitosť vzdelania, ale i na detskú prácu. Na jednej strane nedostatočný prístup ku kvalitnému vzdelaniu predstavuje príčinu pre prácu detí a na druhej strane fakt, že deti musia pracovať, im bráni dokončiť školskú dochádzku, prípadne nadobudnúť úplné vzdelanie.

Pápež František po modlitbe Anjel Pána v nedeľu 7. júna tohto roku v príhovore k veriacim upozornil na detskú prácu v súvislosti so Svetovým dňom boja proti detskej práci. "Mnohé deti vo svete sa nemôžu slobodne rozhodnúť, že sa budú hrať, chodiť do školy, ale skončia ako vykorisťovaná lacná pracovná sila", uviedol. "Dúfam, že medzinárodné spoločenstvo zostane pozorné a rozhodne angažované v otázke aktívnej podpory a uznania práv detí", dodal pápež.

Ako informovala ILO na svojej webovej stránke, podľa najnovších predpokladov na celom svete je 120 miliónov detí vo veku od päť do 14 rokov nútených pracovať. Tento jav zapríčiňuje chudoba a nedostatok dôstojnej práce pre dospelých, absencia sociálnej ochrany a neschopnosť zabezpečiť, aby všetky deti chodili do školy až po vekovú hranicu, od ktorej je možné nastúpiť do práce, uviedla ILO.

Účastníci Svetovej konferencie proti práci detí, ktorá sa konala 10.-11. mája 2010 v Haagu pod názvom: Na ceste k svetu bez detskej práce. Cestovnou mapou do roku 2016, si vytýčili cieľ odstrániť do toho roku (2016) najhoršie formy detskej práce.

Odborníci konštatovali, že ťažké práce vykonávané deťmi pre ne znamenajú ohrozenie zdravia i života najmä v takých oblastiach, akými sú poľnohospodárstvo, baníctvo, stavebníctvo, manufaktúrna výroba, domáce práce či zber odpadu.

Členovia vlád, zamestnávatelia i zamestnanci, predstavitelia agentúr OSN, členovia mimovládnych organizácií a združení na ochranu práv detí prostredníctvom diskusií, kampaní, okrúhlych stolov, tlačových konferencií, rozhlasových i televíznych programov a ďalších podujatí môžu 12. júna oboznamovať širšiu verejnosť o problematike detskej práce.

V roku 1992 vznikol Medzinárodný program na odstránenie detskej práce (IPEC) s hlavným cieľom: postupným odstraňovaním detskej práce pomocou posilňovania kapacít jednotlivých krajín pri riešení tejto úlohy a podporovania hnutia boja proti detskej práci na celom svete.

Cieľom ILO je odstraňovanie detskej práce vo svete, pričom prioritnými sú najhoršie formy prác, ktoré vykonávajú deti. Ide o nebezpečné práce, ďalej o sexuálne zneužívanie detí s obchodnými účelmi, aj o akúkoľvek formu otroctva.

Štáty, ktoré ratifikovali Dohovor č. 182 ILO, sa zaviazali, že vykonajú všetko, aby čo najskôr zakázali najhoršie formy detskej práce.

Išlo o najrýchlejšie ratifikovaný dohovor v dejinách ILO od jej založenia v roku 1919. Napriek tomu detská práca stále zostáva každodennou realitou v mnohých krajinách.

Prvý Svetový deň boja proti detskej práci, ktorý je iniciatívou ILO, sa konal 12. júna 2002. Už vtedy predstavitelia Detského fondu OSN (UNICEF) vyzvali vplyvné politické miesta, aby intenzívnejšie bojovali proti detskej práci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.